Konferencja Rajdów 2002

Tegoroczna Konferencja Rajdów zgromadziła w Sękocine ponad 50 osób. Pierwszym punktem spotkania były sprawozdania z zawodów w sezonie 2002. Polscy jeźdźcy startowali w 2002 roku w siedmiu zawodach w Polsce oraz w czterech zagranicą (w pierwszym półroczu w Hiszpanii, a w drugim w Czechach i dwukrotnie w Niemczech).

O zawodach krajowych, które odbyły się w pierwszym półroczu - w kwietniu, maju i czerwcu (wszystkie zorganizowano w Koczku) - mówiła Ewa Szarska. Zwróciła ona uwagę na nieprecyzyjny regulamin rozgrywania zawodów dwudniowych. Zaproponowała rozgrywanie memoriału "Misiowej" upamiętniającego zawodniczkę Mariolę Dziewolską zmarłą w 2002 roku. W dalszej części swojego wystąpienia ustosunkowała się do dymisji Komisji Rajdów (15 czerwca br.) i do swojego szefowania tej komisji przez 10 lat. Skierowała też kilka słów krytyki pod adresem taktyki jazdy polskiego zawodnika, który wystąpił na Mistrzostwach Świata Jerez 2002.

Piotr Szpotański omówił rozgrywki drugiej części sezonu rajdowego i również skomentował mistrzowski konkurs w Jerez, w którym uczestniczył jako lekarz. Podkreślił, że wielu dobrych zawodników wypadło z tego konkursu z powodu fatalnej pogody.

Drugi punkt konferencji to wystąpienie Marcina Szczypiorskiego (wiceprezesa zarządu PZJ ds. sportowych). Marcin Szczypiorski wręczył dyplomy zwycięzcom rankingu jeźdźców, koni oraz zwycięzcom Championatów, a specjalny dyplom uznania - Wojciechowi Szymborskiemu, organizatorowi czterech zawodów w Koczku w sezonie 2002. Specjalne podziękowania otrzymała Ewa Szarska za wieloletnie kierowanie Komisją Rajdów.

Nowym przewodniczącym Komisji Rajdów, powołanym przez zarząd PZJ, został Dariusz Wujek. Poprowadzi on dalszą cześć konferencji. Nowy szef zaprosił do komisji Dorotę Lewczuk, Piotra Szpotańskiego oraz Małgorzatę Kram - komisja będzie zatem pracowała w czteroosobowym składzie.

Po przerwie obiadowej Zbigniew Kacprzyk zaprezentował serwis internetowy www.endurance.pl. Wskazał cele serwisu i plany jego rozwoju. Następnie Andrzej Piwnicki omówił prowadzone rankingi jeźdźców, koni, hodowców, właścicieli i trenerów. Ewa Szarska przedstawiła szczegółowo Championaty 4-, 5-, 6-latków.

Po tych wystąpieniach Piotr Szpotański zaproponował nowy sposób obliczania punktów do rankingu. Propozycja sprowadza się do wzoru:
LP= pm*dystans/100*wsk+prędkość,
gdzie:
pm - punkty za miejsce: 1 - 20 punktów, 2 - 19 punktów, 3 - 18 punktów, ..., 20 i dalej - 0 punktów,
dystans - rzeczywista długość trasy w km,
wsk - współczynnik konkursu: 1 - 40 km, 2 - 60 km, 3 - 80 km, 4 - 100 km, 5 - 120 km, 6 - 140 km, 7 - 160 km.

Propozycja ta wywołała szeroką dyskusję. Podkreślano m.in., że ranking ma charakter uproszczony - nie obejmuje wszystkich trudności. Nic więc dziwnego, że drugi dzień obrad konferencji rozpoczął się od ponownej prezentacji wzoru obliczania rankingów. Zaproponowano, by za miejsce 20. i dalsze przyjmować pm = 1 punkt. Dyskutowano problem obliczania punktów za uczestnictwo w konkursach zagranicznych. W roku 2003 będzie prowadzony niezależny ranking "Best Condition".

W dalszej części Dorota Lewczuk omówiła zmiany przepisów obowiązujące od nowego sezonu. Najważniejsze z nich to: inna systematyka konkursów, minimalne prędkości oraz kwalifikacje do konkursów wielogwiazdkowych. Wprowadzono minimalną wagę dla juniorów - 50 kg.

Na zakończenie konferencji został ustalony wstępny kalendarz zawodów na rok 2003.


(zk)

Copyright by www.endurance.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

| Wstecz | | Webmaster | Strona główna