Suplementacja w żywieniu koni rajdowych

Dla koni wyczynowych, do osiągnięcia najlepszych wyników i zachowania dobrego stanu zdrowotnego oraz fizycznej sprawności przez dłuższy czas, niezbędny jest dodatek szerokiej gamy witamin i związków mineralnych. Na rynku jest wiele "cudownych" preparatów, które mają polepszyć formę naszego konia. Które z nich przydadzą się koniom w treningu rajdowym?

Ogólne witaminy oraz minerały
Koń poddawany dużemu obciążeniu jakim są rajdy długodystansowe powinien w swojej dziennej dawce żywieniowej otrzymywać pełen zestaw makro oraz mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tą "bazę" możemy dostarczać na 2 sposoby:

  • Gotowy premiks mineralno witaminowy w postaci proszku lub granulek
  • Pasza dla koni sportowych (musli lub granulat)
  • Należy pamiętać, że w tym przypadku koń powinien otrzymywać odpowiednią ilość paszy. Często podawanie 1 miarki nie pokrywa dziennego zapotrzebowania konia na mikro i makro elementy. Rozwiązaniem jest pasza o podwyższonej ilości witamin i minerałów.

    Poniższa tabela przedstawia podstawowe zapotrzebowanie konia na makro i mikroelementy oraz witaminy dla konia o wadze 450 kg w średnim treningu rajdowym.
    MakroelementyOptymalna ilość (w g/dzień)
    Wapń 32
    Fosfor 22
    Magnez 20
    Siarka 15
    Sód 46
    Potas 100
    Chlorek 53
    Mikroelementy Optymalna ilość (w mg/dzień)
    Miedź 150
    Kobalt 1
    Jod 2
    Żelazo 500
    Mangan 455
    Selen 2.5
    Cynk 455
    Witamina Optymalna dawka (dzienna)
    Witamina A 50,625jm
    Witamina D3 5063jm
    Witamina E 1000jm
    Witamina C do 2,000 mg
    Tiamina -B1 50mg
    Ryboflawina-B2 20mg

    Układając dietę naszego konia należy pamiętać, żeby nie przekroczyć zalecanych dawek niektórych substancji. Szczególnie dotyczy to witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina A i D), które jeżeli będą uzupełniane w nadmiernych ilościach mogą być toksyczne. Również selen podawany przez dłuższy czas w zbyt dużej ilości może być toksyczny (objawia się to m. in. wypadaniem włosów), dlatego nie należy przekraczać dawki 5 mg dziennie dla konia w ciężkim treningu. Możliwe są również zatrucia żelazem, którego podawanie w dużych ilościach wcale nie powoduje wzrostu ilości czerwonych krwinek u konia. W praktyce niedobory żelaza są rzadkie, a ciężko pracujący koń potrzebuje do 1000 mg dziennie.

    Kopyta
    "Bez kopyt nie ma konia."
    Odpowiednia suplementacja wpływa pozytywnie na jakość oraz przyrost rogu kopytowego. Trening rajdowy to ogromne obciążenie dla kopyt i konie rajdowe często mają problemy z nimi. W tym przypadku zaleca się stosowanie kompleksowych preparatów zawierających biotynę, metioninę i cynk. Wpływają one zarówno na jakość rogu (twardość, sprężystość) oraz jego przyrost. Ważne jest długoterminowe podawanie tych preparatów żeby efekty były widoczne.

    Mięśnie
    Sztywność oraz bóle mięsni to częste problemy podczas intensywnego treningu.
    Żeby przeciwdziałać temu problemowi należy uzupełniać dietę konia o preparaty zawierające witaminę E, C i selen (korzystny jest również dodatek magnezu). Suplementy tego typu powinny obowiązkowo znajdować się w diecie koni startujących na poważniejszych dystansach (powyżej 80 km). Witamina E, C i selen działają jako przeciwutleniacze oraz pomagają utrzymać integralność i funkcje błony komórkowej. Przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki tlenowe - toksyczne substancje powstające w komórce konia podczas wysiłku. Nasilone przemiany oksydacyjne (przemiany tlenowe) związane z wysiłkiem prowadzą do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników. Mogą one atakować i niszczyć struktury komórkowe. Selen oraz witamina E, reagując z wolnymi rodnikami i zapobiegają utlenianiu lipidów w błonach komórkowych. Dlatego witamina E i C oraz selen pomagają zapobiec uszkodzeniu komórek, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia zaburzeń i schorzeń mięśni oraz przyspieszają regenerację konia po wysiłku. Zapotrzebowanie na witaminę E i C wzrasta wraz z intensywnością treningu. Przeprowadzone badania dowiodły, że niedobór tej witaminy jest związany ze zmniejszoną wytrzymałością, natomiast dodatkowa suplementacja wpływa korzystnie na wytrzymałość. Koń w intensywnym treningu może dostawać nawet do 3000 IU witaminy E dziennie. Przy dużych obciążeniach treningowych wzrasta również zapotrzebowanie organizmu na selen. Ilość dostarczanego selenu powinna wynosić od 2.5 do 3.5 mg dziennie, w zależności od intensywności wysiłku.

    Elektrolity
    Konie wykształciły bardzo wydajny mechanizm pocenia, aby chłodzić organizm w czasie pracy./
    Intensywność pocenia zależy od temperatury, wilgotności i nasilenia pracy. Wytwarzanie potu waha się w granicach 4 do 10 litrów na godzinę Czyli mniej więcej: 10 litrów (lekki trening), 20 litrów (średni trening), 40+ litrów (rajd 80 km); Elektrolity, które są tracone w pocie i muszą być uzupełniane, to: sód, chlor, potas, a także niewielkie ilości magnezu i wapnia. Dla konia będącego w zaawansowanym treningu rajdowym zwykła "lizawka" w boksie nie jest wystarczająca. Konieczne jest dodatkowe uzupełnianie traconych w czasie treningów elektrolitów. Ich dawkowanie powinno być uzależnione od intensywności wysiłku oraz pogody. Jeżeli koń poci się więcej w czasie pracy, dawkę elektrolitów automatycznie zwiększamy. I na odwrót, jeżeli pracuję lżej lub bardzo mało dawkę można zmniejszyć lub nie podawać ich w ogóle. Jakie elektrolity z pośród dostępnych na rynku powinno się wybierać dla koni rajdowych?

  • nie zawierające cukru lub zawierające go mało; przy dużych dawkach jest to z punktu ekonomicznego całkowicie zbędny dodatek podnoszący tylko cenę produktu,
  • zawierające stosunkowo dużo wapnia i magnezu,
  • nie zawierające dodatkowych mikroelementów podnoszących cenę,
  • dobrze rozpuszczalne w wodzie i co najważniejsze chętnie spożywane przez Twojego konia
  • Maciej Kacprzyk


    Copyright by www.endurance.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

    | Wstecz | | Strona główna