Linia Exelsjora w hodowli koni rajdowych

W tym roku padł w wieku 36 lat Diarex, najbardziej zasłużony dla sportu rajdowego syn Exelsjora. Po Persiku to kolejny ogier, który wpłynął w ogromnym stopniu na francuską i światową hodowlę koni rajdowych, mimo że pochodził z linii tradycyjnie uważanej za wyspecjalizowaną w kierunku koni do show arabskiego.

Genealogia

Diarex miał czysto polskie korzenie, chociaż urodził się w Szwecji w hodowli Blommerod Arabstuteri. Większą część życia spędził we Francji, gdzie przez wiele lat służył w Haras Nationaux (Stadach Państwowych). Po wycofaniu ze "służby publicznej" - ze względu na problemy ze stawami skokowymi, które podczas stanówek były silnie eksploatowane (miał zaledwie 1,47 m wzrostu) - został oddany prywatnej właścicielce p. Benedicte Habert, u której cieszył się przez wiele lat zasłużoną emeryturą.
Diarex był synem Exelsjora, konia, który w wieku 3 lat został Czempionem Europy "show", a następnie wielokrotnym ojcem czempionów. Exelsjor znany jest także jako jeden z filarów hodowli koni rajdowych. Jego wybitne potomstwo to: we Francji Alrex i Diarex (oba urodzone w Szwecji), w Australii Mexi, w Szwecji Borexia i Forexia.
Spróbujmy w krótkim opisie odtworzyć to, co linia Exelsjora pozostawiła w hodowli, i przedstawić jej zasługi dla sportu jeździeckiego; co zrozumiałe, informacje tu zawarte mogą nie być wyczerpujące. Niektórzy mogą być zaskoczeni pewnymi pokrewieństwami. Z pewnością zainteresują one wielu, zwłaszcza te osoby, które jak ja są z hodowlą mocno związane, bo od niej wszystko się zaczyna.

Będziemy postępować tak jak kiedyś plemiona Beduinów, którzy opisywali pochodzenie swoich koni poprzez przynależność do linii żeńskich, czyli rodzin.
Exelsjor urodził się w Janowie Podlaskim w 1963 roku i był synem ogiera Aquinor i klaczy Eleonora (1944). W 1964 roku został wyeksportowany do Szwecji.
Eleonora pochodzi z linii orientalnej klaczy Zmora po Caid. Zmora ze swej strony była córką importowanej najpierw do Francji, a następnie (w 1930 r.) do Polski klaczy Bad (or. ar.) po Diab pochodzącej z syryjskiej linii DB* Cherifa, należącej do plemienia Chouimi Sebaye. Ta linia żeńska ma duże znaczenie w hodowli francuskiej, ponieważ od niej pochodzą ogiery, które dały potomstwo o dużej dzielności:
Djenoun - dziadek ze strony ojca Dynamik'a (po Persik) Wiceczempiona Świata Mouradallah (po Ba Tousem) - dziadek ze strony matki konia Douar - zwycięzcy Florac 2003 Djin Lotois (po Arzew) - klasyfikowany wielokrotnie w CEI. Z tej żeńskiej linii pochodzi także klacz H'fifa - babka ze strony matki klaczy Dielfa (po Diarex) oraz Sbah Hani (po Agres) - babka ze strony matki klaczy Azia bint Djebelia (po Fawzan), która ze swej strony jest jedną z najlepszych klaczy (tzw. Grand Dame) w okręgu hodowców w Masywie Centralnym (SEBEECC**) tzw. Persik's Land. Klacz ta jest matką wielokrotnej zwyciężczyni zawodów Ratzia d'Alauze (po Persik), czwartego w rajdzie Florac 2004 - Siouk d'Alauze (po Persik), ogiera HN*** - Melfik d'Alauze (po Persik).
To tylko niektóre przykłady zasług, jakie ma ta linia dla hodowli.

tłumaczenie tekstu i opracowanej przez Yves'a Richardier genealogii pt. "La lignee Exelsjor dans l'Endurance Francaise" - Grażyna Polak

Genealogia - kolorem żółtym zaznaczone sa konie zwycięzcy zawodów, a różowym Top Five.

DB* - Desert Bred. Pierwsza klacz z danej linii sprowadzona do Francji, nabyta od plemion Beduinów, na temat pochodzenia której istniej+/- tylko przekazy ustne.
SEBEECC** - Syndicat des Eleveurs du Berceau de l'Endurance Equestre Causses Cevennes
HN*** - Haras Nationaux


Copyright by www.endurance.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

| Wstecz | | Webmaster | Strona główna