Sprawozdanie sędziego głównego z zawodów jeździeckich

Nazwa zawodów: I Mistrzostwa Polski w Rajdach Długodystansowych

Termin i miejsce: 5 - 7 październik 1990 rok - Białystok - Ignatki

Komisja Sędziowska: Sędzia Główny: Radosław Wisznowski
Sędziowie: Zygmunt Drużbicki, Janusz Zienko

Komisja Weterynaryjna: Rafał Przedpełski - lekarz oficjalny

Delegat techniczny: Rafał Przedpełski
Komisja odwoławcza: Anna Gerlicz, Andrzej Różycki, Ewa Szarska
Gospodarz toru: Mariusz Kruk, Bogdan Daciuk

Ocena sportowa:
Konkurs Mistrzowski rozegrany został na dystansie 2x100 km w lasach Puszczy Knyszyńskiej w terenie płaskim, na miękkim podłożu przy deszczowej pogodzie.
Do konkursu zgłoszono 10 koni z 5 klubów. Wszystkie konie z długą karierą sportową i wieku min. 72 miesiące. Konkurs ukończyło 6 koni w dobrej kondycji. Nie ukończyły 4 konie - z powodu kulawizny (jest to typowa przyczyna elim. wet. w rajdach długodystansowych, np. Borysław pod Mariuszem Liśkiewiczem został wyeliminowany po 170 km - do tego momentu prowadził w konkursie z przewagą kilkunastu minut). Poziom sportowy Mistrzostw dobry. Na tej samej trasie i w podobnych warunkach atmosferycznych w ubiegłym roku średnia szybkość zwycięzcy była mniejsza o 3 km/h.
Trasa rajdu była dobrze oznakowana. Zorganizowano jeden punkt kontrolny (wet.) na którym zawodnicy spotykali się po 30 i 70 km. Start i meta zlokalizowane były w sąsiedztwie stajni. Na tej samej trasie rozegrano konkurs klasy P tj. 100 km. Wystartowało 5 koni, ukończyło 2 konie. Zwycięzcy w konkursie mistrzowskim uhonorowani zostali medalami Mistrzostw Polski a mistrzyni dodatkowo pucharem. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych nagród rzeczowych. Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli próbę otrzymali pamiątkowe flots.
Publiczności - 150 osób. Organizacja zawodów - tradycyjnie dobra.