Ogólnopolskie Zawody w Długodystansowych Wyścigach Konnych - Koczek
17 - 19 maja 2002 r.

Drugie zawody w sezonie odbywały się w słoneczny i ciepły weekend. Do Koczka tym razem przyjechało znacznie mniej koni niż na zawody kwietniowe. Na dystansie 101 km wystartowało 8 koni, na 74 km - 13 koni, a na 37 km - 17 koni.
Trasę poprowadzono tradycyjnie po drogach Puszczy Piskiej na dwóch pętlach 10 km i 27 km. Różnica wzniesien wynosiła zaledwie 30 m. Organizatorzy, we współpracy z serwisem www.endurance.pl, przygotowali kolorowe, bardzo czytelne mapki. Trasę również oznakowano bardzo przejrzyście.
Zawody rozpoczęły się startem na 101 km. Ostre tempo narzuciła Maria Wągrowska na Barbakanie (ponad 20 km/h). Ona też była pierwsza na drugiej bramce (74 km). Niestety Barbakan nie przeszedł drugiej bramki ze względu na silną kulawiznę tylnej nogi. Pierwszej bramki nie zaliczyła klacz Goja prowadzona przez Adamę Domżałę oraz Nestor pod Renatą Burzyńską. Na ostatnią - 27 kilometrową pętlę wyjechało tylko 4 pary. Pierwszy ruszył na trasę Andrzej Piwnicki na Hebronie. Kilkadziesiąt sekund później wystartował Andrzej Tura na koniu pełnej krwi Silwano i szybkim galopem dogonił Andrzeja Piwnickiego. Galop prowadzony był w tempie nie często spotykanym na rajdach. Resztę trasy zawodnicy przejechali już w dość wolnym tempie (niespełna 15 km/h). Finiszu nie było - na metę pierwszy spokojnie wjechał Tomasz Tura, a kilkanaście metrów za nim Andrzej Piwnicki. Dość emocjonująco wyglądało wejście zwycięskich koni na bramkę końcową. Zarówno Silwano, jak i Hebron wyglądały na bardzo zmęczone. Ostatecznie jednak obyło się bez eliminacji i konie zaliczyły bramkę. Blisko dwie godziny po zwycięzcach przybyła druga para zawodników: Elżbieta Krzywicka na Tuzie oraz Alicja Napióra na Baskerville.
Dwie godziny po przybyciu zwyciezców na metę odbył się konkurs Best Condition rozegrany według nowych reguł. W konkursie uczestniczyły wszystkie 4 konie, które ukończyły wyścig. Nalepiej prezentował się Baskerville (zaledwie kilkanaście minut wcześniej ukończył bieg). Obecny, złożony system punktowy nagradza konie, które pierwsze ukończyły wyścig. Wrażenie ogólne konia jest teraz tylko jednym z parametrów oceny. Po zsumowaniu punktów okazało się, że zwycięzcą został wałach czystej krwi Hebron.

Równolegle z konkursem na 101 km rozgrywano zawody w klasie 37 km. Konkurs ukończyli wszyscy startujący. Zwycięzcą został Sławomir Solecki na koniu Indiana. Przejechał trasę szybko, w tempie 19,16 km/h i na bramce weterynaryjnej otrzymał 18 punktów. Łączny rezultat to 34,49 punktów. Drugi był Włodzimierz Gadomski na Bufonie, który otrzymał łącznie 31,36 punkta. W klasie tej warto odnotować start dwóch koników polskich, które przebiegły dystans w tempie 12,5 km/h i uzyskały bardzo dobre oceny na bramce weterynaryjnej - 20 i 18 punktów.

W niedzielę rozegrano konkurs na 74 km. Kwietniowy konkurs na 80 km odbył się według nowych zasad, gdzie wprowadzono górny limit tempa 16 km/h. Zawody kwietniowe spotkały sie z protestami środowiska i konkurs majowy postanowiono rozegrać bez limitu na tempo. W czasie zawodów majowych tylko dwa konie przebiegły trasę poniżej - 16 km/h. Ostatecznie konkurs ukończyło 9 koni. Cztery zostały wyeliminowane przez komisję weterynaryjną: dwa na drugiej bramce i dwa na bramce końcowej. Trzy konie wyeliminowano z powodu kulawizny i jednego (co jest rzadkością w Polsce) z uwagi na przekroczenie normy tętna. Zwycięzcą została Małgorzata Gołębiowska na koniu Czeczen, druga była Maria Wągrowska na Liberale. Trzecia na mecie była Izabela Kurczewska na wałachu Euteus. Euteus nie przeszedł jednak bramki końcowej i został wyeliminowany ze wzgledu na kulawiznę. Ostatecznie więc trzecia była Magda Najda na Eurolandzie. Wszystkie cztery zawodniczki przejechały trasę w tempie powyżej 18 km/h. W czasie tego konkursu bramki były po 37. i 64. km. Ostatnia pętla miała 10 km. Krótka pętla zachęciła niektórych zawodników do szybkiej jazdy. Zawodniczka Beata Szlezyngier na Biznesie przejechała ten odcinek w tempie 25,62 km/h!