Ogólnopolskie Zawody w Długodystansowych Wyścigach Konnych - Toporzysko,
27-29 września 2002 r.

Czy będziemy się ścigać po górach?

Po kilkuletniej przerwie polscy jeźdźcy rajdowi znów mogli uczestniczyć w długodystansowych wyścigach konnych w górskich rejonach. Gościny udzielił ośrodek Klubu Sportowego "Bór" Toporzysko, malowniczo położony na skraju lasów w Beskidzie Makowskim.

W wyścigu na dystansie 88 km prym wiedli zawodnicy zza południowej granicy. Spośród polskich jeźdźców na trudne górskie trasy wyruszyli reprezentanci KJ Solec w Bieruniu oraz przedstawiciel KJ Champion z Łodzi. Dystans został rozegrany na 22-kilometrowej pętli prowadzącej leśnymi i wiejskimi drogami oraz wierzchowiną Działu Spytkowickiego. Z powodu ciągłych deszczy padających w ostatnich dniach przed zawodami polne drogi stały się grząskie i błotniste, a na niektórych odcinkach zamieniły się w kamieniste koryta. Szczególnie niebezpieczne były rozjeżdżone koleiny dróg prowadzących skrajem polan na wierzchowinach.

W tym trudnym terenie dwa konie zgubiły podkowy. Zawodnik słowacki dopiero po kilkunastu kilometrach zorientował się, że jego wierzchowiec biegnie "boso" i, niestety, został wyeliminowany na bramce z uwagi na kulawiznę konia. Ekipa KJ Solec w Bieruniu przejechała trasę bardzo uważnie i wykazała się lepszą spostrzegawczością - juniorka Katarzyna Wikarek, której koń również zgubił podkowę, doprowadziła swojego rumaka do stajni w ręku i jako jedyna osoba z tej drużyny nie ukończyła zawodów. Warto podkreślić, że zawodnicy z Bierunia jechali zespołowo, a Tomasz Tura po mistrzowsku przeprowadził mniej doświadczonych jeźdźców przez niełatwy, górski teren.

Tak jak na większości zawodów ogólnopolskich w długodystansowych rajdach konnych, organizator przygotował dystans 42 km dla amatorów i adeptów sztuki rajdowej. Do przeglądu stanęło 13 koni, wystartowało 12, a bieg ukończyło 9. Zwycięzcą został Jarosław Piergies na koniu Bajkał z OGTJ Dyzma w Zawoi. Wszyscy, łącznie z Piergiesem, byli zaskoczeni, bo do pierwszej nagrody typowali zawodnika, który uzyskał najszybszy czas przejazdu. Jednak w tej klasie, nazywanej "rajdową podstawówką", tempo stanowi jedynie współczynnik przy przeliczeniu punktów otrzymywanych za parametry fizjologiczne określające stan konia na mecie. Liczy się to, w jakiej kondycji koń zamelduje się na bramce weterynaryjnej. Ponieważ w Toporzysku wyścig odbywał się na trudnej trasie czas wejścia na bramkę w najłatwiejszej klasie ustalony został na 20 minut. Dodatkowe 5 minut na odpoczynek bardzo się przydało, gdyż kilka koni pojawiło się na bramce w stanie bliskim dopuszczalnej granicy (tętno 58, ruch C). Paru zawodników uprawiało w Toporzysku jeździectwo krajoznawcze, korzystając z pięknej pogody, jaka zawitała w góry w niedzielę.

Uczestnicy zmagań w Toporzysku zwracali uwagę na to, że na kolejnych kilometrach trasy konie zaczynały poruszać się swobodniej - "patrzyły pod nogi", a na zjazdach i podjazdach mocniej pracowały zadami. Myślę, że każdy jeździec chociaż raz powinien zmierzyć się z trasą w górach. Jazda w takim terenie wymaga większych niż na nizinach umiejętności i elastyczności, a także "końskiego" zdrowia i "żelaznej kondycji" zarówno od koni, jak i od jeźdźców.

92 Dranica Marek Zając LKJ Solec Bieruń     rez

Na przeglądzie 13 koni, na starcie 12 koni. Ukończyło 9 koni. Temperatura 14 stopni C. Różnica wzniesień 300 m. Start indywidualny co 5 minut. Tempo minimalne 8 km/h. Bramka na mecie.

Klasa 88 km

. Nr Koń Jeździec Klub Tempo I Tempo II Tempo III Czas Tempo
1 71 Garland Aleksander Podmianecki ADM Mutne
(Słowacja)
14,71 15,88 10,97 6:24:05 13,75
2 73 Silwano Tomasz Tura LKJ Solec Bieruń 10,29 10,58 10,73 8:24:16 10,47
3 75 Goldshaum Angelika Pindel j.mł. 87 LKJ Solec Bieruń 10,16 10,49 11,12 8:24:18 10,47
4 72 Heros Mirosław Górecki mł.j.82 LKJ Solec Bieruń 10,06 11,12 10,72 8:24:22 10,46
  69 Rubin Tomasz Masarik Hipoklub Partners
(Słowacja)
14,87 15,33 eliminacja - kulawizna konia
  76 Liberał Andrzej Piwnicki KJ Champion 12,36 eliminacja - norma czasu
  74 Soner Katarzyna Wikarek j.84 LKJ Solec Bieruń eliminacja - norma czasu

Na przeglądzie 7 koni, na starcie 7 koni. Ukończyło 4. Temperatura 11 stopni C, mżawka. Różnica wzniesień 300 m. Start wspólny o godzinie 7:30. Tempo minimalne 10 km/h. Dystans 88 km, bramki po 44 km, 66 i 88 km.