Ogólnopolskie Zawody w Długodystansowych Wyścigach Konnych - Koczek 2003,
11-13 kwietnia 2003 r.

Sezon rajdowy 2003, podobnie jak zeszłoroczny, rozpoczął się zawodami w Koczku na Mazurach. Niestety, pogoda okazała się niezbyt przyjazna, bardziej zimowa niż wiosenna. Temperatura utrzymywała się w okolicach zera, a słońce pojawiło się dopiero ostatniego dnia zawodów. Na trasie rajdu - biegnącej przez Puszczę Piską - leżał śnieg i było ślisko. W tych trudnych warunkach zostały rozegrane trzy konkursy: CEN-L (30 km), CEN* (60 km) i CEN**(100 km) oraz Best Condition dla klasy CEN**. Na dystansach 60 i 100 km zostały przeprowadzone oddzielne klasyfikacje dla juniorów i seniorów.

W sobotnim konkursie klasy L wystartowały 22 pary, na metę dotarło 19. Zwyciężył Henryk Kozłowski na Azraku, drugie miejsce zajął Krzysztof Borny na Dunkierce (obaj z Ośrodka Jeździeckiego Senny Łeba), a trzecie Adam Domżała na Dropie z KJ Endurance Koczek. Dwie pary osiągnęły tempo ponad 20 km/h, a żaden koń nie dostał maksymalnej liczby punków na bramce.

W klasie CEN** rywalizowało ze sobą 9 par (pięciu seniorów i czterech juniorów), zawody ukończyło 6 z nich. Wśród seniorów zwyciężyła Patrycja Bereznowska na Artbi z KJ Hurtap Łęczyca, z przewagą ponad 10 minut nad drugim Sławomirem Kosickim (Asan) z JKS Jasiorówka i trzecim Tomaszem Turą (Silwano) z LKJ Solec Bieruń. W klasyfikacji juniorów zwyciężyła, po zaciętym finiszu, Olga Ciesielska na Astonii z KJ Champion Łódź przed Sebastianem Sakowiczem na El Visie z KJ Kres Wasilków. Prawdopodobnie te dwie pary będą reprezentować Polskę na tegorocznych Mistrzostwach Świata Młodych Jeźdźców we Włoszech. Konkurs Best Conditon wygrał Bajus, który na 100 km zajął czwarte miejsce pod Marią Wągrowską z KJ Lotna Łódź .

W niedzielę został rozegrany konkurs klasy CEN* na dystansie 60 km. W klasyfikacji seniorów zwyciężył, ostro pokonując ostatnie metry rajdu, Marek Zając na Dranicy z LKJ Solec Bieruń przed Anną Maksimowicz na Goncie z KJ Hurtap Łęczyca. Trzecie miejsce zajął Adam Domżała na Borodino z KJ Endurance Koczek. Wśród juniorów pierwsza na metę przybyła Izabela Kurczewska z KJ Champion Łódź na Euteusie, drugie miejsce zajął Maciej Kacprzyk na Elewatorze z TKKF Hubert Warszawa, a trzecie Anna Zemła na Al Zaharze z LKJ Solec Bieruń.

Organizatorzy jak zwykle spisali się bardzo dobrze, a zawody mimo niesprzyjającej aury, przebiegły w miłej atmosferze. Od tego sezonu rozgrywane są oddzielne klasyfikacje juniorów i seniorów, proponuję więc, żeby zawodnicy startowali w różnych kolorach numerów startowych, co ułatwiłoby rozróżnianie ich. Szkoda też, że juniorów nie nagrodzono pucharami, czego nie można tłumaczyć wyłącznie problemami finansowymi...