Ogólnopolskie Zawody w Konnych Rajdach Długodystansowych - Świdno 2003,
1-3 sierpnia 2003 r.

Po raz pierwszy w Świdnie

W dniach 1-3 sierpnia w Świdnie nad Pilicą odbyły się ogólnopolskie zawody rajdowe. Biuro zawodów i hotel dla zawodników mieściły się w XVIII wiecznym zabytkowym pałacu. Zdjęcia pałacu i informację o mieszczącym się tam centrum konferencyjnym można znaleźć na stronach www.bapa.com.pl. Zainteresowałam się co ta za firma Bapa, otóż Ba to pierwsze litery imienia psa Baltazara, a Pa od imienia Patrycji córki Organizatora. Głównym organizatorem imprezy pan Mirosław Macierzyński i wszystko wskazuje na to, że pomimo początkowych trudności związanych z trasą rajdu będzie nas chętnie widywał u siebie.
W Świdnie po raz pierwszy rozegrano aż dwie klasy L. W piątek po południu bezpośrednio po skróconej odprawie technicznej wystartowała grupa koni na dystansie 21 km. Dla wielu zawodników było to zdobycie kwalifikacji do udziału w niedzielnej jednej gwiazdce na dystansie 43 km. Wystartowało i ukończyło konkurs 10 koni. Wygrał 4-letni Fizyk pod M. Piórkowską z KJ Endurance. Druga edycja klasy L odbyła się w niedzielę rano. Wystartowały 4 konie ukończyły 3, a najlepsza była Nela Sarosiek na Salucie.
W sobotę rozegrano dystanse dwugwiazdkowe 86 i 119 km. Na starcie 86 km stanęły 4 konie, a do mety dojechały tylko dwa. Kategorię juniorów wygrała Olga Ciesielska na Astonii uzyskując tempo 13.79 km/h, a najlepszym seniorem okazał się Wojciech Bogacki na Eltanie. Na najdłuższym dystansie 119 km zmagało się dwóch zawodników jeden junior i jeden senior. Klasę seniorów wygrał Andrzej Piwnicki na Hebronie uzyskując średnie tempo 12.38 km/h, a klasę juniorów Angelika Pindel na Herosie i uzyskała przeciętne tempo 12.02 km/h. Heros został później zwycięzcą konkursu Best Condition.
W niedzielnym jednogwiazdkowym dystansie 43 km wystartowało 7 par w tym jeden junior. Zwycięzcą konkursu seniorów była Anna Maksimowicz na Goncie z KJ Hurtap. Para ta uzyskała średnią prędkość 15.88 km/h. Następny jednogwiazdkowy dystans to 64 km na starcie którego stanęło 10 zawodników w tym 4 juniorów. Do mety dotarło 9 zawodników. Najwyższą przeciętną prędkość - 16.28 km/h uzyskał junior Wojciech Król z KJ Mustang Kraków na Efezeuszu natomiast najszybsi seniorzy to Beata Dzikowska i Patrycja Bereznowska - 16.25 km/h na koniach Cyryl i Artbi.
Większość zawodników, uwzględniając wysoką temperaturę, jechała bardzo rozsądnie czego efektem była znacznie mniejsza niż zwykle liczba eliminacji.
Jako delegat techniczny miałam okazję zobaczenia terenów otaczających Świdno. Poza terenami leśnymi, pagórkami i bagnami są nawet góry, co daje gospodarzowi toru możliwość wytyczania tras o różnym stopniu trudności.