Bou Theib Endurance Village
AL KHATEM, ABU DHABI - Zjednoczone Emiraty Arabskie
CEI*** 240 km (80 km X 3 dni)
3 - 5 stycznia 2008

W zakończonym wczoraj rajdzie na dystansie 240 km rozgrywanym w ramach Sheikh Sultan Bin Zayed Al Nahyan International Endurance Festival zwyciężył Khalid Bin Sultan Bin Zayed Al Nahyan dosiadający 10- letniego wałacha Nemer. "Raczej nie miałem określonej taktyki, wszystko zależało od mojego konia, jego samopoczucia oraz od pozostałych par - mówi zwycięzca - Dopiero po 2 dniu i 160 km, kiedy mój koń był w doskonałej formie pomyślałem, że mamy szanse."

240 km trasę zawodnicy pokonywali w ciągu 3 dni, każdego dnia po 80 km, które podzielono na 3 pętle, (30, 20 oraz 20 km). Najlepsza para ostatnią pętle pokonała w tempie 26,83 km/h, w sumie uzyskując przeciętną 22,54 km/h. 240 km to najdłuższy rozgrywany dystans rajdowy, bardzo rzadko spotykany na zawodach. W sumie konkurs ukończyło tylko 9 par z 59 startujących.

Drugi na mecie był Mohammad Hamad Mohammad Saeed Al Junaibi na Ramalea Captain, ale jego koń został wyeliminowany z powodu kulawizny. I tak drugie miejsce przypadło parze Abdullah Khamis Ali Saeed i Risco Moreno, a trzecie parze Ali Mohammad Al Muhairi i Akasha Sansation - para ta od 2 pętli cały czas utrzymywała się w pierwszej piątce liczącego aż 9 etapów rajdu.

Zawody rozegrano w Bou Theib Endurance Village znajdującej się w Al Khatem niedaleko Abu Dhabi - jest to trzeci tego typu ośrodek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w pełni przystosowany do organizacji zawodów w rajdach, wyposażony m.in. w stałą bramkę weterynaryjną , klinikę dla koni oraz 10 klimatyzowanych stajni które mogą pomieścić setkę koni.

W głównym konkursie festiwalu startowali zawodnicy głownie z krajów arabskich, ale także z Kanady, Urugwaju, Australii oraz Wielkiej Brytanii. Oprócz najdłuższego 240 km dystansu rozegrano konkursy na 120 km (CEN i CEIJY) oraz na 80 i 44 km (rajdy kwalifikacyjne). Polskim akcentem był Piotr Szpotański, który wchodził w skład Komisji Weterynaryjnej.