Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodych Jeźdźców 2008
Oviedo, Hiszpania
26 - 28.09

W miniony weekend w północnej Hiszpanii nad Zatoką Baskijską, w miejscowości Oviedo - stolicy prowincji Asturia - zostały rozegrane Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodych Jeźdźców 2008. Zawodnicy i konie zmagali się w górzystym terenie ze 120 km dystansem podzielonym na 5 etapów: 34,5 km, 20,9 km, 25,9 km 24 km oraz 14,7 km. W sumie w sobotni ranek, o godzinie 7:30 na starcie stanęło 65 par z 15 europejskich krajów.

Do mety jako pierwsza dojechała para francuska: Lucie Marin na 9 - letniej klaczy czystej krwi arabskiej Lamiah El Oued (Magic Ould Mag - Yasminah/Kalim) w tempie 15,91 km/h. Srebrny medal przypadł w udziale również reprezentantom Francji: Andei Pulicani na 12 - letnim wałachu półkrwi o imieniu Spiga (po ogierze arabskim Sham Lioso) - tempo 15,78 km/h. Trzecia do mety dojechała para reprezentująca Belgie: Selena De Wasseige na 9 - letniej klaczy czystej krwi arabskiej Kalah Grey (Malik Ibn Galal - Efendoa/Djamal Pacha) - tempo 15,77 km/h. Walka o medale była bardzo zacięta. Złoci medaliści bronili swojej pierwszej pozycji na ostatniej pętli w tempie 24,08 km/h! Srebrno medalowa para na ostatniej pętli awansowała z 5 miejsca na 2 jadąc w tempie 23,81 km/h.
W klasyfikacji drużynowej złoty medal przypadł reprezentacji Francji, srebro wywalczyli Belgowie, a brąz przypadł Szwajcarom.

Mimo braku w tych zawodach reprezentantów Polski, można w wynikach odnaleźć kilka polskich akcentów. I tak czwarte miejsce zajęła reprezentantka Hiszpanii Uma Mencia Uranga na klaczy czystej krwi Kim Belle Du Magny (Persik - Saida El Bignovre/Magic Ould Mag) - półsiostrze zakupionej w tym roku do Polski przez Beatę Dzikowską klaczy Label Do Magny (Naquib - Saida El Bignovre/Magic Ould Mag).
Dwudziesta była Marketa Terberova z Czech dosiadająca klaczy Wellfare (El Konto - Wioska po Wermut) o polskim rodowodzie, ale hodowli niemieckiej, znanej ze startów w rajdach w Polsce w barwach klubu LKJ Solec Bieruń.
Na ostatnim, 36 miejscu dystans ukończył polskiej hodowli Abisyńczyk (Druid - Abisynia po Borysław, hod. SK Sowiniec) dosiadany przez reprezentantkę Włoch Serene Fossi.