Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

Opoje

Wysłane przez Dorota Sromek 
Opoje
2005-02-13; 22:58:03
Proszę piszcie wszystko, co wiecie o OPOJACH.
Czy to jest tylko wada piękności spowodowana przede wszystkim nadmiernym wysiłkiem na nogi konia?
Czy to szkodzi?
Czy można to leczyć?
Czy są gdzieś jakieś artykuły na ten temat?
Pozdrawiam!



Proszę podać imię i nazwisko
Re: Opoje
2005-02-14; 10:17:01

"Obrzęk nóg występuje u koni w trakcie treningów, nie trenujących, karmionych paszą wysokotreściwą oraz przebywających na ciasnym pastwisku albo w małym stanowisku. Puchnąć może jedna noga albo wszystkie cztery, ale najczęściej widuje się spuchnięte obie zadnie nogi.

Przyczyny
Jeżeli nie wystąpiła widoczna infekcja albo uraz kończyny, przyczyną jest brak ruchu połączony z dietą zawierającą duży procent ziarna, które prowadzą do pogorszenia się krążenia krwi i limfy"


z ksiązki "Koń, Rasy, Pielęgnacja, Wychowanie, Tresura" Tim Hawcroft

A jak leczyć? Można przeanalizować dawkę żywieniową , czy nie zawiera za dużo ziarna. Ale najlepiej zapewnić konikowi jak najwięcej ruchu (wychodzenie na wybieg, karuzela) i ewentualnie zawijać nogi na noc z wcierką rozgrzewającą żeby pobudzić krążenie.

pozdrawiam,

Maciek
Re: Opoje
2005-05-25; 10:10:54
Ale po wysiłku należy stosowac wcierkę chłodzącą?

Magda

Re: Opoje
2005-05-25; 20:18:12
Tak. Zaraz po wysiłku powinno się chłodzić.
Najlepiej przeczytaj sobie na forum w dziale ZDROWIE, temat "Odnowa biologiczna:kiedy chłodzić, kiedy grzać?"
Pozdrawiam!



Wiadomość zmieniona (22-03-2006 02:01)

Proszę podać imię i nazwisko
Re: Opoje
2005-07-23; 21:49:20
moja rada na opoje, ktora zawsze w przypadku moich koni skutkuje to codziennie oprowadzanie stepem ok 20-30 min (od momentu pojawienia sie az do znikniecia) i zakladanie jakis kocow, owijek na nogi konia na noc, uwierzcie bardzo pomoga takie nagrzewanie i stepowanie :]
Re: Opoje
2008-06-14; 23:01:34
czy opoje mogą się robić na nadgarstkach? chodzi mi o przód nadgarstków, moja kobyłka mało chodzi (ostatnio), ale ostatnio codziennie wcina trawe, mamy też nowe sianko, ma takie symetryczne góreczki, nic ją tam nie boli ani nic, troszke to wygląda jak "sadełko" ;p
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować