Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

specjalna pasza

Wysłane przez Damian Bieniek 
specjalna pasza
2004-02-21; 10:24:47
Na konferencji rajdowej w Świdnie (AD 2003) była prezentacja firmy Nutrena o nowej, specjalnej paszy dla koni rajdowych.
O paszy tej nikt nie słyszał w sklepach jeździeckich (Warszawy i Łodzi).
Czy jest do kupienia?
Chętnie też dowiedziałbym się o doświadczeniach w karmieniu koni.

pzdr

Damian
Re: specjalna pasza
2004-02-22; 09:28:56
A czym ta "specjalna" pasza różni się od produktu
"Koń sportowy" ??
Porównałem składy obu i w paszy "Endurance" jest więcej tłuszczu
o jeden procent i energi strawnej o 0,2 MJ/kg, nic więcej.

pozdrawiam,

Maciek

Re: specjalna pasza
2004-02-22; 18:37:16
Pasza różni się składem i to znacznie.Ciekawe na podstawie czego porównałeś bo nowa pasza weszła do sprzedaży tydzień temu,no ale może masz lepszy dostęp niż ja do wszystkich danych.
Myślę ,że jak zwykle masz kłopot z matematyką.Tłuszcz zwiększono o 1% na 1kg paszy.To podaj o ile % wzrosła zawartość tłuszczu i odpowiedz czy to jest dużo czy mało.Podaj również jak wzrosła zawartość selenu i innych mikroelementów.A może nie wzrosła?
Re: specjalna pasza
2004-02-22; 20:06:33
Dane czerpałem z ulotki o paszy "Koń sportowy - Endurance" rozdawanej na konferencji w Świdnie, według niej zawartość selenu, witaminy E oraz biotyny nie wzrosła w porównaniu z paszą "Koń sportowy". Czy parametry z ulotki są po prostu błędne ?

pozdrawiam,

Maciek
Re: specjalna pasza
2004-02-22; 20:40:33
Nie są błędne,tylko to była propozycja.Zapoznaj się z nową ulotką paszy która jest w sprzedaży.Idziemy z duchem czasu ,dokonujemy zmian.Trzeba było zaznaczyć w poście o czym piszesz,nie jesteś na bieżąco.
A co z tłuszczem?Przeliczyłeś nawet według starej ulotki?

Re: specjalna pasza
2004-02-22; 21:13:10
Czy w takim razie można się dowiedzieć jakie są zmiany w porównaniu z poprzednią wersją ?
P.S. Czy zawartość tego tłuszczu wzrosła o 16,6 %? Tylko pytam. Nie jestem geniuszem matematycznym...smiling smiley
Dorota
Re: specjalna pasza
2004-02-24; 18:10:50
W paszy "Koń sportowy" jest 6% tłuszczu, w paszy "Koń sportowy - endurance" jest 7% tłuszczu.
Pytanie - o ile procent wzrosła zawartość tłuszczu w paszy?

Odpowiedź Maćka jest poprawna: 7-6 = 1. Zatem wzrost jest o 1%.
Odpowiedź Doroty jest poprawna, przy założeniu, że przyrost tłuszczu liczymy do masy tłuszczu a nie masy paszy (marketing chętnie takie wyliczenia wykorzystuje). A takiego założenia nie było.

% jest miarą względną i dlatego czasami są kłopoty z określeniem "bazy" obliczania wartości. Jeśli baza jest określona to wzrost (przyrost) jest zwykłą różnicą.

Ostatnio obserwujemy modę na posługiwanie się "punktami procentowymi", które eliminują względność miary. Wg tej nomenklatury należy powiedzieć, że zawartość tłuszczu w paszy wzrosła o 1 punkt procentowy.

zk
Re: specjalna pasza
2004-03-24; 08:46:50
"Pasza różni się składem i to znacznie.Ciekawe na podstawie czego porównałeś bo nowa pasza weszła do sprzedaży tydzień temu,no ale może masz lepszy dostęp niż ja do wszystkich danych."
"Idziemy z duchem czasu ,dokonujemy zmian.Trzeba było zaznaczyć w poście o czym piszesz,nie jesteś na bieżąco.
A co z tłuszczem?Przeliczyłeś nawet według starej ulotki?"


Rozmawiałem z panem Adamem Zaleskim w sprawie składu paszy. Pan Zaleski zaprzeczył informacjom p. Waldemara. Skład paszy od jesieni nie uległ zmianie i informacje podane na konferencji są prawdziwe i dzisiaj.

ZK

Re: specjalna pasza
2008-01-24; 20:26:26
maciek Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> A czym ta "specjalna" pasza różni się od produktu
> "Koń sportowy" ??
> Porównałem składy obu i w paszy "Endurance" jest
> więcej tłuszczu
> o jeden procent i energi strawnej o 0,2 MJ/kg,
> nic więcej.
>
> pozdrawiam,
>
> Maciek
>
>
Witam, w ofercie firmy EquiFirst także jest specjalna pasza dla koni rajdowych, jak również dysponujemy belgijskim programem żywieniowym ułożonym dla koni rajdowych różnych klas. Zapraszam do kontaktu mailowego: biuro@obiegly.pl
Pozdrawiam serdecznie
Re: specjalna pasza
2010-06-29; 12:56:33
Witam !

Mam pytanie dotyczące Melasy. Czy rzeczywiście korzystne jest jej podawanie koniom rajdowym? Jeśli tak, w jaki sposób się ją podaje i w jakich ilościach?
Czy ktoś podawal swoim koniom paszę z firmy Dodson & Horrell? Zamowilam worek paszy Endurance Mix oraz Build Up Cubes dla mojego rajdowca i chcialabym znać opinie dotyczące tej paszy. Ewentualnie czy moglby ktoś mi polecić jakąś dobrą paszę? Wczesniej moj koń dostawal pasze z firmy Pavo ale chcialabym sprobować czegoś innego. smiling smiley
Mam jeszcze jedno pytanie. Jesli kon chodzi po pastwisku to czy lepiej zostawic mu wiadro z wodą czy co jakiś czas go poić? Slyszalam, ze dla konia, ktory chodzi rajdy lepiej jest podawać wodę co jakiś czas niz zeby mial ją bez przerwy. Czy to prawda?

Dziękuję za odpowiedz.
Re: specjalna pasza
2010-06-29; 21:02:07
AsiCa Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Czy ktoś podawal swoim koniom paszę z firmy
> Dodson & Horrell? Zamowilam worek paszy Endurance
> Mix oraz Build Up Cubes dla mojego rajdowca i
> chcialabym znać opinie dotyczące tej paszy.
> Ewentualnie czy moglby ktoś mi polecić jakąś
> dobrą paszę? Wczesniej moj koń dostawal pasze z
> firmy Pavo ale chcialabym sprobować czegoś
> innego. smiling smiley
> Mam jeszcze jedno pytanie. Jesli kon chodzi po
> pastwisku to czy lepiej zostawic mu wiadro z wodą
> czy co jakiś czas go poić? Slyszalam, ze dla
> konia, ktory chodzi rajdy lepiej jest podawać
> wodę co jakiś czas niz zeby mial ją bez
> przerwy. Czy to prawda?
>
> Dziękuję za odpowiedz.

Ja używam paszy Dodsona Endurance Mix już około 2 lata i jestem z niej bardzo zadowolona. Jest łatwo przyswajalna i po kilku pierwszych dawkach widziałam poprawę u konia, także osobiście polecam smiling smiley
a co do wody na padoku to moim zdaniem koń powinien mieć do niej stały dostęp, szczególnie w takie upały, które są teraz.
Re: specjalna pasza
2010-07-20; 22:24:54
a co sądzicie o paszy Havens Kentucky Lite E.Mix ??

Skład:
czarny owies, owies, śruta kukurydziana, jęczmien, pszenica, witaminy, olej sojowy, melasa z trzciny cukrowej.

Energia MJ 13
VEP-H(~`UFCx1000) 925
Węglowodany % 62%

Składniki odżywcze:
Skrobia i cukier % 46 %
Włókno surowe % 7,6 %
Białko surowe % 10 %
Tłuszcz surowy % 4,1 %
w tym nienasycony % 50,0 %
Popiół surowy % 4,3 %


Witaminy:
Witamina A I.U 22.000
Witamina D3 I.U 3.600
Witamina E mg 400
Biotyna mcg 250
Wit.B-Complex * ****
Witamina K3 mg 2,0
Witamina B1 mg 4,0
Witamina B2 mg 6,0
Pantotenian wapnia mg 14,0
Kwas nikotynowy mg 44,0
Witamina B6 mg 4,0
Witamina B12 mcg 30,0
Kwas foliowy mg 2,0
Chlorek choliny mg 225,0

Aminokwasy:
Lizyna mg 4,0
Metionina mg 4,5
Treonina mg 2,2
Tryptofan mg 1,0

Minerały:
Ca/P stosunek 2,0
Wapń(Ca) gr 8,5
Fosfor(P) gr 4,0
Magnez(Mg) gr 3,0
Sód (Na) gr 3,0
Potas(K) gr 5,3

Pierwiastki śladowe:
Żelazo(Fe) mg 230,0
Miedź (Cu) mg 20,0
Cynk(Zn) mg 215,0
Magnez(Mg) mg 115,0
Kobalt(Co) mg 1,7
Jod(I) mg 1,3
Selen(Se) mcg 500
Re: specjalna pasza
2010-07-21; 08:03:01
Ta pasza składa się ze zbóż nie poddanych żadnej obróbce, ani termicznej, ani mechanicznej. Przynajmniej jak ją kiedyś kupiłem to tak było, co prawda w składzie ma "śrutę kukurydzianą", ale ja tam pamiętam całe ziarna kukurydzy. A skoro ma w swoim składzie takie zboża jak jęczmień czy kukurydzę bez żadnej obróbki... od razu nasuwa się pytanie po co dawać tą paszę? Według mnie nie warto.

pozdrawiam,

MK
Re: specjalna pasza
2010-07-21; 15:24:27
a co sadzisz o Equi-first Energy Omega -3?


Białko surowe - 13,5%
Tłuszcz surowy - 6,5%
Włókno surowe - 11%
Popiół surowy - 7,5%

Witaminy (na 1 kg produktu)
Witamina A - 22 000 IE
Witamina D3 - 3500 IE
Witamina E - 320 mg
Witamina K3 - 2 mg
Witamina B12 - 37 mg
Witamina PP - 37 mg
Biotyny – 200 mg
Chlorek choliny - 500 mg

Minerały (na 1 kg produktu)
Wapń - 0,93%
Fosfor - 0,41%

Pierwiastki śladowe (na 1 kg produktu)
Miedź - 37 mg
Antyoksydanty – BHT

i Equi-first Linamix jako dodatek?
Wartości:
Białko surowe - 19,5%
Tłuszcz surowy - 22%
Włókno surowe - 8,5%
Popiół surowy - 5%

Witaminy (na 1 kg produktu)
Witamina E - 1000 mg

Minerały (na 1 kg produktu)
Wapń - 0,2%
Fosfor - 0,64%
Antyoksydanty – BHT

dziekuje, magda



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-07-21 15:31 przez hexe.
Re: specjalna pasza
2010-07-21; 20:45:56
Nie używałem pasz tej firmy, więc organoleptycznie ich nie umiem ocenić winking smiley
Energy Omega -3 teoretycznie skład ma niezły, gdyby nie ten wysoki poziom białka, wg. mnie dla konia rajdowego to jednak trochę za dużo jeżeli miała by to być samodzielna pasza.

Linamix jako dodatek? Wolę olej sojowy jako źródło energii z tłuszczy - jest tańszy, łatwiej dostępny i, co szczególnie ważne w tej temperaturze, łatwiej go chronić przed jełczeniem.
Wysoki poziom wit. E w dawce też łatwiej jest osiągnąć innym sposobem - po prostu stosując dodatkowe preparaty z wit. E oraz z selenem.

pzdr,

MK
Re: specjalna pasza
2010-07-22; 10:21:56
Dzięki za rzetelna odpowiedz, mysle ze sprobuje Energy Omega jako dodatek do owsa, kon mlody dopiero zaczyna. E+selen dostaje, siemię raz w tygodniu, z olejem sojowym to faktycznie nie problemsmiling smiley

pozdr, magda
Re: specjalna pasza
2010-07-27; 22:50:14
Mam pytanie odnośnie żywienia konia rajdowego. Koń dostaje paszę Dodson & Horrell Endurance Mix mieszaną z owsem oraz elektrolity tej samej firmy. Obecnie chodzi dystanse 80-90 km. Jest w codziennym treningu. Co jeszcze moglabym mu dorzucić aby poprawić jego kondycję ? Jest bardzo wybredny co do pasz i innych wynalazków, najchętniej jadlby sam owies. Dopiero zaczynam swoją przygodę z rajdami i bylabym bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki.
Z góry dziękuję.

J.K
Re: specjalna pasza
2010-08-16; 11:41:21
Widzę, że chyba jednak nikt mi nie pomoże więc trudno.
Re: specjalna pasza
2010-08-17; 08:34:05
AsiCa Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Mam pytanie odnośnie żywienia konia rajdowego.
> Koń dostaje paszę Dodson & Horrell Endurance Mix
> mieszaną z owsem oraz elektrolity tej samej
> firmy. Obecnie chodzi dystanse 80-90 km. Jest w
> codziennym treningu. Co jeszcze moglabym mu
> dorzucić aby poprawić jego kondycję ? Jest
> bardzo wybredny co do pasz i innych wynalazków,
> najchętniej jadlby sam owies. Dopiero zaczynam
> swoją przygodę z rajdami i bylabym bardzo
> wdzięczna za jakieś wskazówki.
> Z góry dziękuję.
>
> J.K

Zbyt dużo dodatków też nie jest wskazane. Jeżeli jest wszystko w porządku, a koń utrzymuje dobrą kondycję to myślę, że narazie nic więcej nie potrzebuje smiling smiley
Dla swojego stosuję taki sam skład jak Ty (dostawał wcześniej też granulat Vitfoss Vit-Sport kilka razy w tygodniu, ale obecnie nie) i widzę, że niczego więcej nie potrzebuje, a w Żukowicach na takim żywieniu ukończyliśmy 160km.

Pozdrawiam
Ania
Re: specjalna pasza
2010-08-17; 18:59:16
Podawanie zbyt dużej ilości dodatków nie jest wskazane to fakt, ale najlepiej zrobić np. Badanie krwi, które wszystko pokaże czego jest za mało lub za dużo, taki bilans dla koni sportowych pare razy w roku jest moim zdaniem wskazany, Pani Aniu nie można z góry wnioskować "Jeżeli jest wszystko w porządku, a koń utrzymuje dobrą kondycję to myślę, że narazie nic więcej nie potrzebuje" -cytuję Panią. Koń nie powie czego potrzebuje a czego nie , a wygląd zewnętrzny może być super a to co sie dzieje w środku w organiźmie to już oddzielna kwestia. Byłam obecna na zawodach w Zukowicach jako widz wiec sobotnie występy obserwowałam z wielkim zainteresowaniem , a najbardziej najwyższy dystans, ponieważ dla mnie to wielki wyczyn i akurat widziałam wszystkie konie ze 160km i czy Pani koń BADER? (przepraszam jeżeli przekręciłam imię) tak dobrze wyglądał żę można twierdzić iż niczego mu nie brakowało ? ? ? hmmm chyba nie.. w porównaniu z innymi końmi z tego dystansu nie wyglądał zadawalająco ani nie ruszał sie zbyt dobrze. Oddzielną kwestią jest wysoka pogoda która była niesprzyjająca dla koni ale czy to jedynny czynnik aby koń zle wyglądał. Sam fakt przejechania 160km jest ważny , bo chcąc czy niechcąc koń jest zmęczony ale inaczej wygląda koń zmeczony a inaczej przemęczony , w złym stanie być może przez złe przygotowanie lub właśnie przez niedostarczenie jakiegoś suplementu który miał w jakimś stopniu wpływ na rezultat. Tak więc Pani Asica, jezeli nie ma Pani pomysłu co do uzupełnienia żywienia swojego konia ,radze badanie krwi , lub pożadną obserwację konia w czasie treningu, jego zachowanie, regenerację po wysiłku i wyciągnięcie dobrych wniosków smiling smiley Pozdrawiam Katarzyna
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować