Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

trawa

Wysłane przez J.Krawczyk 
trawa
2004-08-04; 11:04:59
Wcześniej zainicjowałem temat "siano dla koni rajdowych". Teraz chciałbym rozpocząć dyskusje nad kolejnym mitem - trawą. Wielu rajdowców przestrzega przed karmieniem koni trawą.
Dysponuję rozległymi pastwiskami z dobrą trawą. Konie w sezonie pastwiskowym są od rano do wieczora na trawie. Do treningu koń brany jest z pastwiska i po treningu na pastwisko odprowadzany.
Nie mam kontroli ile koń trawy zje, ale obserwując konie widzę, że konie przez znaczą cześć pobytu na pastwisku jedzą trawę.
Ostatnio gościłem przedstawiciela znanej firmy żywieniowej, który ku mojemu zdziwieniu zalecił mi zdjąć konie z pastwiska i umieścić je jedynie na trawiastym (wygolonym wybiegu). Usłyszałem, że w żywieniu konia rajdowego nie ma trawy!

Janusz Krawczyk
Re: trawa
2004-08-19; 09:25:55
Nasze doświadczenia z trawą są bardzo pozytywne. Nasze konie w sezonie czasami jedzą tylko trawę (z niewielkim dodatkiem siana) i świtnie sobie radzą z dystansem. Z jedną tylko różnicą, że one dostają tylko trawę na posiłki, a nie stoją na pastwiku, tylko na wybiegu bez trawy. Chociaż wiele osób mówiło nam, że koń rajdowy nie powinien jeść trawy, to ja się póki co z tym nie zgadzam. Zastrzegam, że nie jestem ani lekarzem ani żywieniowcem, a bazuję jedynie na naszym doświadczeniu. Trudno powiedzieć, co będzie przy dłuższych dystanasach i wyższych tempach (do tej pory ukończone max. 120km w tempie 12km/h i 90km w tempie 15km/h)



Katarzyna
Re: trawa
2004-08-23; 14:17:57
Czego sie Pan spodziewał od przedstawiciela firmy żywieniowej? nie jestem tym zdziwiona. Pastwisko to najlepsza i najbardziej naturalna rzecz jaką mozemy zaoferowac naszemu koniowi. polskie pastwiska (poza tymi w górach) nie sa bardzo bogate pod wzgledem odzywczym, bo przewazaja u nas gleby słabe, ale mimo wszystko jest to lepsze niz inny rodzaj pasz objetosciowych. Konie rajdowe wymagaja duzej ilosci ruchu na codzień tzw. aktywny odpoczynek (najlepiej 24h na dobe), a gdzie mogłyby odpocząc lepiej niz na pastwisku?
ola
Re: trawa
2004-09-23; 10:17:40
W Szkocji miałam okazję zapoznać się ze stajnią, gdzie trzymają konie rajdowe. Konie w treningu, biegające dystanse powyżej 100 km większość dnia spędzały na wybiegu trawiastym ale z dość krótką trawą. Właściciel i trener informował mnie, że jego konie rajdowe (te w treningu) nie chodzą po pastwiskach z dużą trawą ponieważ moją na nią zbyt wielki apetyt i przy intensywnym żywieniu paszami energetycznymi (które są podstawą u koni rajdowych) mają tendencję do tycia. Ciekawostką dla mnie było dość regularne ważenie konia i ciągła troska "czy koń ma odpowiednią wagę".

Danka
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować