Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

Kulawizna

Wysłane przez Danuta 
Danuta
Kulawizna
2003-05-16; 08:46:47
Poszukuję jasnych kryteriów oceny ruchu konia. Czy jest jakiś dokument na ten temat?
Lekarz weterynarii przyznaje oceny: A, AB, B , BC, C.
Ocena C wydaje się jednoznaczna - koń kulawy. Za jaki ruch przyznaje się AB, B, BC?

Danuta

ola
Re: Kulawizna
2003-06-05; 10:18:30
pośrednie
ale trzebaby zapytać jakiegoś lek.wet
Halo! czy jest gdzieś jakiś lekarz????????
Re: Kulawizna
2003-06-24; 15:14:47
Temat bardzo na czasie ! Z ogromną chęcia bym także dowiedziała jak to z tą oceną wetów. Mam konia z "kozińcem", który "pięknie" bilarduje i zawsze jest dla mnie wielką niewiadomą jaką dostanie notę. Przeważnie jest to AB. Jego "usterki" są wrodzone a nie nabyte, więc wg mnie nie powinno mu się obcinać punktu. Te wady nie przeszkadzają mu w niczym . Chodzi tylko na 20 km- raz był 1, raz 2, a raz 7 , w stawce dwudziestu paru koni. Pozostałe parametry ma A. Teraz wybieramy się do Raciechowic. Znajomi mówią , że nie mamy po co bo tamtejszy wet zdyskwalifikuje mi konia za te wady budowy. Ma rację czy nie ? Dodam ,że koń ma 9 lat i nigdy jeszcze nie miał żadnej kulawizny a czasem jeździmy długo i szybko....
Re: Kulawizna
2003-06-30; 20:04:57
Proszę startować. Koziniec i bilardowanie nie eliminują koni z rajdów. Lekarze nie eliminują za takie wady. Proszę jechać na zawody. Życzę sukcesów.

Pozdrawiam
zk

Ola
Re: Kulawizna
2003-07-09; 15:25:31
Panowie lek. wet. prosimy powoli i pojedyńczo wypowiadac sie, bez zbytniego tłoku!!! i bez tego mówienia (pisania) chórem!!!
Re: Kulawizna
2003-08-06; 11:31:36
Trudno mówić o JASNYCH kryteriach oceny ruchów - jest to jak najbardziej ocena subiektywna, dlatego m.in. na dłuższych dystansach i, przede wszystkim, mecie wprowadzono odowiązkowe badanie ruchu przez min. 3 lekarzy (głosowanie). Generalnie ocena A to koń bezwzględnie czysty, AB - zmęczony, lekko znaczący, B znaczący, ale bez kulawizny, BC znaczący mocniej, C lekko kulawy (czasem mocno zmęczony, rozchwiany tak, że trudno ocenić czy nieczysty ruch wynika z kulawizny czy ogromnego zmęczenia), D wyraźna, eliminująca kulawizna.
W celu wyeliminowania błędnych ocen na ruchu, które mogą byc spowodowane wadami budowy, przed zawodami konie staja do przegladu wet. gdzie lekarze maja mozliwość obejrzenia i ocenienia każdego WYPOCZĘTEGO konia w ruchu.
Ale genetalnie nie polecam nastawienia się na trening rajdowy z koniem który ma wady bud. kończym (chyba, że chcesz jeździć rekreacyjnie 20-40 km). Rajdy to ogromny, długotrwały wysiłek w którym dobry stan nóg to podstawa sukcesu.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować