Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

metabolizm

Wysłane przez Jagoda 
metabolizm
2004-03-02; 08:44:42
W Endurance Intercont. 03/2004 możemy przeczytać o "przerwach w startach" dla konia i zawodnika za eliminacje z rajdu spowodowane metabilizmem.
Mam pytanie dla specjalistów. Czy eliminacja "metabolizm" ma tak niekorzystny wpływ na zdrowie, że wymagana jest przerwa?
Czy w Polsce myśli się o takiej obowiązkowej przerwie?

Jagoda
Re: metabolizm
2004-03-26; 09:16:34
Szkoda, że nie ma odpowiedzi specjalisty na ten temat.
Polskie przepisy już się pojawiły.

M.
Re: metabolizm
2004-03-28; 15:26:36
na ten temat jest w komunikacie nr.2 KRD z 10 marca.
Pozdrawiam
ola
Re: metabolizm
2004-05-24; 11:46:35
Mamy przepisy ale ich nie przestrzegamy!!!
Koń Ewing weliminowany podczas zawodów w Świdnie z powodu metabolizmu ( tętno w 30 minucie bardzo wysokie), startuje w Jesiorówce. Jak to się ma do komunikatu KRD ?
Re: metabolizm
2004-05-24; 12:56:34
Koń Ewing podczas zawodów w Świdnie został wyeliminowany za wysokie tętno a nie za metabolizm-sprawdź wyniki. Natomiast jeden z koni na zawodach w Jasiorówce został wyeliminowany za metabolizm a dwa za wysokie tętno-sprawdź wyniki. A komunikat Komisji mówi o eliminacji za metabolizm .Wysokie tętno jest tylko jednym z wielu czynników wchodzącym w skład eliminacji za metabolizm. W wynikach z zawodów wyraźnie jest napisane za co koń został wyeliminowany, również w komunikacie Komisji jest wyraźnie napisane za co koń idzie na urlop.
Powyższy wywód nie oznacza , że zgadzam się z ułomnymi przepisami (komunikatem) wydanymi przez Komisje.

Droga Patko natomiast całkowicie zgadzam się z Tobą ,że mamy przepisy i to zatwierdzone przez Zarząd PZJ (Przepisy Ogólne) ale ich nie przestrzegamy!!!
Zobacz wyniki konkursu nr 2-80km z zawodów w Bieruniu z tego roku.
I co widzisz ? Mąż sędziuje, żona startuje. A przepisy mówią:

Artykuł 57. KONFLIKT INTERESÓW
1. Następujące osoby nie mogą pełnić funkcji oficjalnych na zawodach:
1.1. osoby, które mogą być stroną w ewentualnym konflikcie, np.: rodzina zawodnika w pierwszym stopniu pokrewieństwa lub właściciele startujących koni;

A może ten przepis nie dotyczy naszej rajdowej dyscypliny?
Pozdrawiam

Re: metabolizm
2004-05-24; 22:35:08
1. Wydaje mi się, ze warto przypomnieć sobie parę podstawowych terminów. Otóż, jak wszyscy wiedzą podstawowe przyczyny eliminacji koni w rajdach to kulawizny lub zaburzenia metaboliczne. Rozwijające się w efekcie wysiłku zmęczenie konia przejawia się we wzrastającym odwodnieniu (zaburzenia gospodarki wodno-elektroliowej), zwolnionej perystaltyce itd. Kumulacja tych wszystkich zmian powoduje podwyższenie wartości tętna i wolniejszą jego restytucję. Powyżej pewnego poziomu zmęczenia wpływ zaburzeń metabolicznych jest tak silny, że mimo ustania wysilku utrzymuje się wysoka wartość tętna a czasami nawet jeszcze wzrasta. Można zatem powiedzieć, że wysokie tętno jest odbiciem niekorzystnych zmian w organizmie konia. Przyczyną może być albo niedotrenowanie konia albo np. jazda tempem 17 km/godz na koniu który byl przygotowany do tempa 12-13 km/godz. W szczególnych przypadkach może się zdarzyć eliminacja konia, ktory ma prawidlowe tętno i nie kuleje ale w ocenie lekarzy sprawia wrażenie konia wyczerpanego. W praktyce eliminacja z powodu zaburzeń metabolicznych jest równoznaczna z przekroczeniem limitu tętna.
2. Lekarze weterynarii nie są sędziami zatem nie sędziują. Jak pamiętam to zarówno w okresie narzeczeństwa jak i malżeństwa Andrzej nigdy nie badał i nie oceniał konia Patrycji.
3. Sprawa konia Ewinga rzeczywiscie wymaga wyjaśnienia bo nie ma nic gorszego od przepisów obowiązujących tylko na papierze.
Re: metabolizm
2004-05-24; 23:29:45
1.Zgadzam się całkowicie z "W praktyce eliminacja z powodu zaburzeń metabolicznych jest równoznaczna z przekroczeniem limitu tętna. ", ale przekroczenie limitu tętna nie jest równoznaczne z zaburzeniami metabolicznymi bo może być spowodowane np:nadpobudliwością konia lub nieumiejętnym- za wczesnym wejściem na bramke wet. przez początkującego zawodnika.
2.Faktycznie lekarze wet. nie mogą wejść w skład komisji sędziowskiej, ale przepis który przytoczyłem dotyczy osób oficjalnych na zawodach a Przewodniczący Komisji Wet. jest osobą Oficjalną na zawodach.
Więc dr.Andrzej był osobą oficjalną na zawodach i mężem zawodniczki Patrycji a więc rodziną zawodniczki w pierwszym stopniu pokrewieństwa.
Z tego wynika , że przepis został złamany i nie ma najmniejszego znaczenia czy badał konia czy nie.
3.Sprawa konia Ewinga nie wymaga wyjaśnienia bo nie ma nic gorszego od źle sformułowanych i nieprecyzyjnych przepisów,pozostawiających furtki do interpretacji przez wszechwładnych.

Re: metabolizm
2004-05-25; 14:16:37
Szanowny Panie Waldemarze

Do tej pory starałem sie nie uczestniczyć w dyskusji z Panem, ponieważ poziom pana wypowiedzi nie był do przyjęcia. Jednak kolejne wywołanie mnie do tablicy nie pozwala mi na to, żeby nie zabrać głosu.

Jeżeli chodzi o eliminacje konia z powodów metabolicznych chciałbym zwrócić Pana uwagę na Formularz Sprawozdania Delegata Weterynaryjnego FEI z zawodów rajdowych. Otóż na 3 od końca stronie znajduje sie tabela, do której należy wpisać przyczyny eliminacji konia na poszczególnych bramkach. Są tylko dwie możliwości eliminacji: kulawizna i problemy metaboliczne. Wysokie tętno konia jest zaliczone do problemów metabolicznych.
Jeżeli chodzi o fizjologię konia, co już napisała Pani Ewa Szarska, wysokie, stałe, tętno po zakończeniu przejazdu odcinka trasy i po okresie odpoczynku (podczas którego przeprowadza sie między innymi schładzanie konia) jest pierwszym i bardzo ważnym sygnałem rozwijających sie nieprawidłowych procesów metabolicznych organizmu.
Szczęście koni w tym, że tylko czasami lekarze weterynarii muszą eliminować konia z dużo poważniejszymi problemami zwiazanymi z przemianą materii.

Jeżeli chodzi o wytykanie mi bycia członkiem komisji na zawodach, na których startuje Patrycja, to wie Pan doskonale że nigdy nie przeprowadzałem badania jej konia podczas zawodów. Również, jeżeli było to możliwe nie badałem koni startujących w barwach tego samego Klubu. Poniewaz dla Pana zawsze było to niewystarczające od pewnego czasu nie biorę udziału w pracach Komisji Weterynaryjnej podczas Zawodów Rajdowych. Decyzja o Starcie Patrycji w Bieruniu została podjeta późno i organizator zwrócił się z prośbą o niewycofywanie się z Komisji.
Ażeby zaspokoić Pana zapędy reformatorskie informuję Pana , że nie będę uczestniczył w Pracach Komisji podczas starty mojej żony.
Jednocześnie życzę Panu, żeby moja obecność na zawodach, na których startowała moja żona była jedyną przyczyną niepowodzeń koni, z którymi się Pan identyfikuje.

P.S. Chciałem na koniec zwrócić Pana uwagę na to, że jeżeli publicznie coś powiedziałem (np.: że nie będę badał konia mojej żony) to się zawsze z tego wywiązałem, czego jakoś nie mogę powiedzieć o Panu.

Pozdrawiam

Andrzej Bereznowski
Re: metabolizm
2004-05-26; 10:46:24
Szanowny Panie Andrzeju

Cieszę się niezmiernie , że poziom moich wypowiedzi jest już dla Pana do przyjęcia, lub raczył się Pan zniżyć do dyskusji ze mną.

1.W ubiegłym roku uczestniczyłem w wiejskich zawodach w Irlandii ,które były nazwane ME i tam były inne zasady eliminacji:
-kulawizna
-problemy metaboliczne
-zmęczenie konia
-oczywiście rezygnacja zawodnika
Ale to były wiejskie zawody. U nas w pępku Świata rajdowego w Polsce musi być inaczej. W poprzednim poście napisałem ,że wysokie tętno niekoniecznie musi być efektem nieprawidłowych procesów metabolicznych i podtrzymuje swoje zdanie. Ostatnio u nas ogier na wybiegu jak zobaczył klacz też miał wysokie tętno i stało mu ono przez dłuższy czas i nie tylko to a wcale się dużo nie nachodził.
A teraz przyjmuję , że nie mam racji i od tego roku jest tak jak Pan twierdzi, że są tylko dwie możliwości eliminacji konia : metabolizm i kulawizna. To proszę mnie oświecić czy koń Tomka Tury na zawodach w Babolnej został wyeliminowany na metabolizm ? Bo w wynikach z zawodów jest napisane ,że został wyeliminowany – tylko ,a u innych koni jest kulawizna jako eliminacja. Więc jak to jest ?
A tak w zasadzie to problem naszego sporu leży w nieprecyzyjnym, niechlujnym sformułowaniu komunikatu Komisji dotyczącego dyskwalifikacji za metabolizm.
A tak w zasadzie to mam w nosie ten komunikat Komisji, bo wszelkie zmiany w regulaminie i przepisach dyscypliny muszą być zatwierdzone przez Zarząd PZJ – a w tym wypadku tak nie jest. Jest to jak zwykle samowola Pana Przewodniczącego, który uzurpuje sobie prawo do bycia Panem Bogiem w naszej dyscyplinie. Moja rada dla wszystkich ,którzy mają z tym problem: jeżeli Sędzia Główny zawodów nie dopuści was do startu ( a musi się on kierować obowiązującym opublikowanym regulaminem dyscypliny) z powodu bezprawnego komunikatu zażądajcie tego na piśmie, i składajcie natychmiast protest na zawodach, jeśli to nie przyniesie efektów to trzeba złożyć skargę do Zarządu PZJ – i tam macie wygrane. Potem trzeba tylko zażądać odszkodowania za niedopuszczenie do zawodów i jest ok. Aby tego wszystkiego uniknąć to trzeba już teraz zjednoczyć się i oprotestować bzdurne wypociny Pana Przewodniczącego.

2. (fragment wypowiedzi usunięty na podstawie punktu 3. regulaminu forum - admin)

Pozdrawiam
Waldemar

Re: metabolizm
2004-05-26; 15:03:49
Szanowny Panie Waldemarze

Nie zamierzam podejmować dyskusji na temat tego co Pan ma w nosie.
Chcę Panu udowodnić, że nie ma Pan racji.
Otóz podział przyczyn eliminacji konia na dwie grupy: kulawizna i metabolizm jest stosowany już od 2002 roku i odpowiednia rubryka znajduje się we wszystkich sprawozdaniach Delegatów Weterynaryjnych FEI pełniących oficjalne funkcje na rajdowych zawodach międzynarodowych. Jestem pewien, że na Mistrzostwach Europy było dokładnie tak samo. Proszę przed wyrażaniem opinii zapoznawać się dokładniej z faktami i nie podpierać się własnymi przypuszczeniami i domysłami.

Pozdrawiam

Andrzej Bereznowski
Re: metabolizm
2004-05-26; 21:10:56
Szanowny Panie Andrzeju

2.Jak zdążył Pan przeczytać ręka cenzury wykasowała część mojego postu dotyczącą łamania przez Pana prawa czyli bycia Osobą Oficjalną na zawodach na których startuje Pana żona. Aby nie czuł się Pan poszkodowany przeniosłem nasz dialog na bardziej przyjazne forum pod adresem :
[www.forum.swiatkoni.pl]
A jeszcze tak na wszelki wypadek wyślę emalie do Pana z tym adresem.
1.Ja w przeciwieństwie do Pana byłem na tych wiejskich zawodach w Irlandii i nie podpieram się ani przypuszczeniami ani domysłami ,bo sam na własne oczy to co opisałem widziałem.
Ale ,ale nie odpowiedział Pan na moje zasadnicze pytanie: czy koń Tomka Tury na zawodach w Babolnej ma eliminacje na metabolizm czy nie?

Pozdrawiam
Waldemar
Re: metabolizm
2004-05-26; 22:14:13

Witam Czcigodnych Dyskutantów

Wyłącznie Dyskutantów, bowiem jeżeli nasz Szanowny, wielce tolerancyjny, Administrator coś "tnie", to znaczy, iż przekraczamy ramy konstruktywnej dyskusji.

Forum znowu ciekawe i (proszę) nie psujmy tego.

Waldemar słusznie napisał: "... Wysokie tętno jest tylko jednym z wielu czynników wchodzącym w skład eliminacji za metabolizm....", CZYLI "JEST", a potem sam sobie przeczy, twierdząc, że tętno: "nie jest", lub "nie musi być". Proponuję więcej odpowiedzialności za słowo pisane i znacznie mniej emocji.

Andrzeju
Dzięki za: spokój, rzeczowość i brak zbędnych emocji.
Już wiesz z doświadczenia, że formalizowanie związku szalenie szkodzi. Ja także, dawno temu, niestety zbyt późno, zrozumiałem tę prawdę.

Aby być pomocny w dalszej dyskusji, tłumaczę, z nieznanego mnie języka obcego, termin METABOLIZM. W języku polskim oznacza to: meta - boli, czyli na mecie, z powodu zmęczenia, występują bóle (oczywiście z różnych przyczyn).

Aneczko "Koczkowa" - pisz relacje z zawodów - masz niewątpliwy talent. Czytając - widziałem. Jak bym tam był.

pozdrawiam (serdecznie): Dyskutantów i Tych Nerwowych.

Stefan Sosnowski - Senior
Re: metabolizm
2004-05-26; 22:59:59
w takim razie... czy Tomasz Tura został wyeliminowany na metabolizm w Babolnej?



________________
...i zabij mnie znowu, poniewa? nie zmieni? si? nigdy!
Re: metabolizm
2004-05-27; 10:28:36
W oficjalnych wynikach z Babolnej nie ma podanej przyczyny eliminacji konia Wellfare.
Jest to raczej błąd komisji, ponieważ przepisy zobowiązują komisję do podawania przyczyn eliminacji.

Zwracam uwagę na następujący fakt. W obecnie obowiązujących przepisach FEI (V edycja obowiązują od 1 stycznia 2000 roku , nowelizacja kwiecień 2003) nie ma słowa "metabolizm". Fragment z przepisów:
Inspekcja ma na celu ocenę możliwości konia do dalszego kontynuowania rajdu, a w szczególności:
- Tętno (...)
- Kondycja ogólna (...)
- Kulawizny: (...)
- Bolesności , skaleczenia i rany: (...)


W VI edycji przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2005(?), jest słowo metabolizm między innymi w rozwinięciu pojęcia "Kondycja ogólna". Pojawia się też 3. punktowa ocena konia: tętno, kulawizny, metabolizm.

Zbigniew Kacprzyk
Re: metabolizm
2004-05-27; 12:19:36
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące przyczyny eliminacji konia Welfare podczas zawodów w Babolnej chcę poinformować, że brak przyczyn eliminacji konia w wynikach jest związany z niedopatrzeniem Komisji Sędziowskiej i Organizatorów.
W karcie weterynaryjnej konia podana jest przyczyna eliminacji LAME RH/LH, co oznacza kulawiznę kończyn miednicznych. Jednakże po badaniu konia w stajni po zawodach uznaliśmy, że przyczyną tego stanu jest rozwijające się zapalenia mięśni pośladkowych i udowych, a więc problem metaboliczny. Skłoniło to Pana Tomasza Turę do rezygnacji z ewentualnych startów tego konia w Świdnie i Jasiorówce. Ustalony przez Komisję Rajdów Długodystansowych okres bezstartowy konia ma na celu zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego, ustalonego przez fizjologów i lekarzy okresu potrzebnego do odbudowania uszkodzonych przez nadmierny wysiłek struktur organizmu. Nie jest to przepis mający na celu podcinanie skrzydeł zawodnikom poprzez niedopuszczanie ich do startów. Ma on jedynie na celu ochronę zdrowia konia, a więc to, co dla nas ma być sprawą najwazniejszą.
Rozwijając myśl: czy tętno jest wskaźnikiem przebiegu procesów metabolicznych z całą stanowczością twierdzę, ze tak.
Podane powyżej elementy oceny konia na bramce weterynaryjnej w protokole ostatecznym są umieszczone tylko w dwóch grupach:
- kulawizna
- problemy metaboliczne.
Grupy te są rozbite na podpunkty określające szczegółowo przyczynę eliminacji. Jednak nie zmienia to faktu, że np.: zapalenia ścięgien jest przyczyną eliminacji z powodu kulawizny, jak również: zmeczenie, zapalenie mięśni, brak perystaltyki czy zbyt wysokie tętno jest przyczyną eliminacji z powodów metabolicznych.
Proszę rozważyć te sprawy i nie szukać punktów obejścia przepisów, które zostały ustanowione wyłącznie w celu ochrony zdrowia Waszych koni.

Andrzej Bereznowski
Re: metabolizm
2004-05-27; 22:35:53
Czy eliminacja z powodu wysokiego tętna jest równoznaczna z eliminacją z powodów metabolicznych ?

Włodzimierz Gadomski

Re: metabolizm
2004-05-28; 13:08:22
Kon Ewing zostal wyeliminowany z powodu zbyt wysokiego tetna pozostale paramety mial na A czy to jest metabolizm czy tylko jeden ze skladnikow? Pytam sie rowniez wszech wiedzacych czy lepiej jest zglosic rezygnacje nie wchodzac na bramke czy wejsc i miec eliminacje? Czy przechodzaca klacz kolo ogiera spowoduje podniesienie jego tetna to wtedy tez metabolizm.?
Wszyscy mowia o lamaniu przepisow pytam czy ta zmiana ktora wprowadzono w trakcie sezonu zastala przekazana klubom i zawodnikom w sposob oficjalny oprocz oficjalnej strony PZJ? Na pierwszych Ogolnopolskich zawodach w Swidnie na odprawie technicznej Szanowni Czlonkowie Komisji nawet nie wspomnieli o tym a napewno wszyscy nie posiadaja internetu. Dla mnie tak malo precyzyjne wprowadzenie przepisu dajace furtke [rezygnacja] mija sie z celem a dobro konia jest najwazniejsze.
Niezbadany kon po rezygnacji moze pasc ale nie bedzie eliminacji na metabolizm to jest wtedy w porzadku. Czy kulawy kon Artbi moze tez mial zaburzenia metaboliczne? Niech Szanowna Komisja poinformuje wszystkich czy to juz ostatnia zmiana przepisow w tym sezonie bo byc moze przed MP w Koczku wejdzie cos nowego i znowu beda eliminacjie np.kon powinien miec okuty tylko przod a byl w 4 podkowach eliminacja gotowa. Wytykanie mi lamania prawa przez Pati jest w porzadku a na czyjas prosbe nie zgadzam sie z panem Waldkiem ze przepisy sobie a zycie sobie sa rowni i rowniejsi.
Swoja wypowiedzia zrobie sobie wrogow ale ja chce tylko czystego sportu i jasnych przepisow przekazywanych na pismie a nie ustnie i przez internet.
Pozdrawiam Wodzu JKS Jasiorowka
Re: metabolizm
2004-05-28; 23:04:50
Sławku

Możesz być pewny, że pisząc prawdę nie stworzysz sobie wrogów, a jeżeli część ludzi tego nie zrozumie to nie zawracaj sobie nimi głowy.

Zgadzam się z tobą w zupełności, że nie każdy ma dostęp do internetu i uważam, że należy zastanowić się nad innym dodatkowym sposobem ogłaszania komunikatów Komisji. Źle się stało, że podczas otwarcia sezonu w Świdnie problem eliminacji z powodów metabolicznych nie został omówiony.
Koń Ewing stał się pierwszym kozłem ofiarnym a cała dyskusja na jego temat wcale nie ma na celu wykazanie jekiegokolwiek oszustwa ze strony Twojej lub zawodnika. Informacja o jego starcie w Jasiorówce po eliminacji w Świdnie miała na celu pokazanie tego, że wprowadzono przepis, którego interpretacja wymaga dokładnego opracowania w celu dalszego jego egzekwowania. Stąd pojawiły sie pytania na temat tego, czy wysokie tętno to już problem metaboliczny, czy tylko chwilowe podniecenie sie konia.
Jeżeli chodzi o twoje rozważania na temat unikniecia wejścia na bramkę w celu zatuszowania wysokiego tętna konia to sam wiesz, że ktoś, kto poświęca swój czas dla konia na pierwszym miejscu stawia jego dobro. W zwiazku z tym dyskusja jest bezpodstawna i jeżeli spotkasz taki przypadek za wszelką cenę doprowadź do tego, żeby taki człowiek nigdy więcej nie miał do czynienia ze zwierzętami.
Moim zdaniem przepis wprowadzony przez Komisję tak naprawdę nie powinien interesować ludzi takich jak ty, gdyż sam zdajesz sobie sprawę z konsekwencji przemęczenia konia i nie potrzeba Tobie w tym celu żadnych zakazów. Przepis został stworzony po to, żeby przyhamować zapędy tych, którzy zamiast głowy mają jedynie kask rajdowy.
Uważam, że w najbliższym czasie należy dokładnie sprecyzować, co mamy rozumieć poprzez zabuzenia metaboliczne i opracować miarodajny sposób ich oceny.

Pozdrawiam serdecznie wszsystkie osoby przychylne koniom.

Andrzej
Re: metabolizm
2004-05-29; 12:35:33
Andrzeju Dziękuję za tak miłą i wyczerpującą odpowiedż która powinna zamknąć już dalsze niepotrzebne dyskusje.
Jedynie proponuje aby Szanowna Komisja wzięła sobie do serca jak najszybciej nasze dyskusje i zawinęla rękawy i do roboty bo MP juz za kilka dni a przepisu jak nie bylo tak niema bo wątpię czy zgodnie z regulaminem PZJ & 34 punkt 11 i 12 Zarzad zdąrzy Uchwałą zatwierdzic te zmiany.
Chcialbym wyjaśnić że przepisy i wszelkie zmiany dotyczące rożnych przepisów muszą być zatwierdzone Uchwalą Zarządu PZJ .
Podsumowując nie było łamania prawa bo przepis sam w sobie jest nieprawomocny! Pozdrawiam serdecznie Sławek
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować