Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

ujeżdżenie konia do rajdów

Wysłane przez Dracula 
ujeżdżenie konia do rajdów
2004-04-08; 22:22:59
CZEŚĆ!
Jestem nowa ale od dawna interesuję się tą debeściarską dyscypliną jeździectwa. Właśnie zaczynam ujeżdżać 3-letniego Anglo-Arabka i chciałam Was prosoić o radę. W związku z tym, że mam zamiar w przyszłości statować na tymże Anglo-Arabku w rajdach zastanawiam się czy niemożnaby od początku przyzwyczjania go do tak wielkiej bliskości z człowiekiem ukierunkować się w stronę naszej dyscypliny. Czy można ujeżdżać konia pod kątem rajdów? Na co zwracać szczególną uwagę? Do czego się najbardziej przykładać? Co jest ważne ,a co mniej według Was? Bardzo proszę o wszelkie rady i opinie. Z góry BARDZO, BARDZO, BARDZO DZIĘKUJĘ!
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-04-09; 15:13:25
Musisz z nim pracować tak samo jak się pracuję z każdym trzyletnim koniem. Podstawa to praca na lonży oraz porządne ujeżdżenie. Konkretny trening rajdowy najlepiej rozpocząć z 4 lub 5-latkiem, który opanował ujeżdżenie na poziomie klasy L-P.

pozdrawiam,

Maciek Kacprzyk

Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-04-09; 21:18:18
Dzięki! Teraz, oprócz ujeżdżania, trenujemy wchodzenie i schodzenie ze stromej, piaszczystej wydmy i wysokich wzgórz (oczywiście nie za często). Myślę, że to także mu zrobi na dobre i chocaż częściowo przygotuje do przyszłej kariery rajdowej. Do jakich innych rzeczy mogłabym go jeszcze przyzwyczajać (nie chodzi mi już tutaj o ujeżdżenie)?

Również pozdrawiam
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-04-16; 13:51:19
Myślę, że z czasem powinnaś go nauczyć czynności, które będą potrzebne na rajdzie np.
- picia z wiadra podczas wysiłku
- wchodzenia do wody (bo na trasie rajdu może być taka przeszkoda)
- polewania szyi wodą (przez jeźdźca) oraz chłodzenia przed bramką weterynaryjną
Oprócz tego koń do rajdów musi być przyzwyczajony do badania przez weterynarza tzn. słuchania tętna, sprawdzania napięcia mięśni, zaglądania do buzi i oka.

pozdrawiam,

Maciek Kacprzyk
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-07-31; 13:05:01
Styl western to, wydaje mi się, że już za dużo powiedziane. Takie konie mają często problemy z nogami w wyniku zbyt wielkiej presji na nich wywartej. Na przykład takie sliding stop (czy coś takiego} -zatrzymanie z pełnego galopu - kto by nie powiedział, że koń który wykonuje takie ćwiczenie regularnie w najbliższym czasie zostanie naciągnięty. Chociaż nie mam żadnego doświadczenia w rajdach to jednak myślę, iż do tej dyscypliny powinny przymierzać się rumaki bez żadnych przejść w przeszłości i np.naciągnięć.

Pozdrawiam Wszystkich
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-08-06; 00:20:27
przykro mi dracula, ale jeśli koń jest dobrze trenowany to nie może być mowy o zadnych naciągnięciach np przy sliding stopach, poza tym koń musi być naprawdę dobrze wytrenowany [jeżeli chodzi o umiejętności oraz muskulaturę itp] i mieć specjane podkowy żeby zrobić prawidłowy sliding. Zresztą masz wiele konkurencji w których wogóle slide nie występuje, a np taki trail jest idealną konkurencją dla konia rajdowego. pozdrawiam
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-11-13; 20:47:11
Doswiadczenia w rajdach sportowych nie posiadam ale wielokrotnie prowadziłam rajdy kilkudniowe dla amatorów i zdecydowanie mogę powiedzieć, ze poza kondycją najwazniejsze jest kształtowanie charakteru konia.
A jesli chodzi o kondycje, to spotkalam rózne opinie, ale ostatecznie zgadzam sie z ujeżdżeniem na poziomie P, które nie zaszkodzi, a najwyzej pomoze w róznych sytuacjach (ujeżdżenie generalnie wyrabia szacunek konia do jezdzca) oraz polecam wszelkie zabawy z koniem, spacery w teren z ziemi na ląży, zapoznawanie z róznymi dziwnymi rzeczami w lesie etc. West jest o tyle fajny, ze wyrabia dobre porozumienie jezdzca z koniem, ale nie musi to byc wcale west, wystarczy troche naturalnych metod i cierpliwosci.


Poza tym dobrze też zadbać o własna kondycję :-)
PATI
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2004-11-18; 14:33:43

wpis usunięty ze wzgledu na brak podpisu i kontaktu z autorem!

admin
Edyta
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2005-04-28; 13:57:10
Nie mozesz jak narazie konie zbyt bardzo przemeczac(wiesz o co chodzi) musisz stopniowo podchodzidz do prób a napewno sie uda.Pamietaj. NIC NA SIŁE!!Dracula napisał(a):EDYTA
Re: ujeżdżenie konia do rajdów
2005-04-28; 17:43:41
hey witam was wszystkich,co na koniach siedzicie czy teraz odpoczywacie?

Jak fantastycznie,3 letni konik,idz z nim na spacery,rob to co w sodl tez sie robi,do woy,latem poplywajcie razem jak bendze zaufanie mnial to wygralas,na zawsze.
Ja mam wlasnego konia i pracuje z koniami w stajni mamy 19 arabow,nie jestem w stanie kazdemu koniu tyle czasu dac co mojemu,ale ty ten czas teraz masz,pokaz mu teraz to co pozniej bendze jusz znal,to nie bendzesz mniala problemow,powiedz gdze mieszkasz???
Lub podaj twojego e-mail to bendzemy w kontakcie;co ty na to???

NARA,pa,pa wasza Ania z BEn.G..
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować