Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

jaka rasa??

Wysłane przez Kasia 
Ola
Re: jaka rasa??
2003-08-06; 18:55:45
W Polsce wszystkie konie arabskie państwowej hodowli przechodza próbę dzielnosci na torze wyscigowym, a juz napewno te które są wcielane do hodowli.
Próba ta sprowadza sie jednak tylko do sprawdzenia podstawowych parametrów fizjologicznych konia; działanie ukł. krwionośnego, oddechowego itp; nie ma jednak nic wspólnego z próba i późniejsza kariera rajdową. Na zachodzie gdzie wyscigi dla arabów nie są obowiązkowe sprawa wyglada jeszcze gorzej.
Generalny problem budowy nóg naszych koni spowodował, ze nie cieszą się powodzeniem za granica jako konie rajdowe.
Re: jaka rasa??
2003-08-07; 01:27:26
I tu się kochana nie zgodzę - owszem masz rację w 90%. Jednak konie uznane za wybitne eksterierowo nigdy nie trafiaja na tory, nawet na najprostszą próbę.
Re: jaka rasa??
2003-08-07; 01:29:46
A te nogi to nic innego jak jednokierunkowa selekcja na piękny bukiet arabski. Całe szczęście juz się to skończyło.
Re: jaka rasa??
2003-08-08; 11:00:26
Olu, niekoniecznie wszystkie araby przechodzą próbę dzielności na torach, ale rzeczywiście większość. I nawet zdarza się, że dzielne rumaki potem zbierają laury na Championatach, tak więc nie jest tak żle z tymi próbami jak pisze Mika...
Jola
Re: jaka rasa??
2003-08-18; 17:06:42
Nie znam konia wybitnego eksterierowo, który nie biegał na torach.
np. Druid - super eksterier- był wybitnym koniem wyścigowym. (Został sprzedany do Turcji za rekordową sumę).
Zagadką dla wszystkich jest czy koń klasy Druida sprawdziłby się w rajdach.

Joanna
Re: jaka rasa??
2003-12-19; 12:38:54
Mam pytanie, co sądzicie o folblutach ? Macie doświadczenie z różnymi rasami koni w tej konkurencji - proszę was o opinie o xx.
Re: jaka rasa??
2003-12-19; 15:10:52
xx to konie stworzone do wyścigów tzn. ich zadaniem jest wygrać wyścig, ktory trwa pare minut ( w porywach parenaście jeśli mówimy o próbie II dnia w wkkw). Konkurencja rajdów tak sie ma do tej rasy jak wyscigi do rasy oo, tzn. oczywiście mozna próbować. Pytanie tylko po co?

Re: jaka rasa??
2003-12-19; 19:40:03
Zapraszam do zestawienia Mistrzów Polski:
[www.endurance.pl]
Kilka koni xx jest w topie.

zk
Re: jaka rasa??
2003-12-22; 17:45:10
ty chyba nie masz co na konia narzekać
Ally
Re: jaka rasa??
2004-01-13; 18:56:31
No cóż próby koni arabskich na wyścigach nie są obowiązkowe i nie wszystkie konie tam trafiają.
Zaznaczyć nalezy również, że przykład Druida jest niestety w dużej mierze wyjątkiem bo tak naprawde to fakt, iż koń arabski świetnie spisuje się na wyścigach nie przesądza jego klasy na czempionatach. Niestety konie po wyścigach jak np Gafal są mniej delikatne ... Róznica jest bardzo widoczna. Nie ma poprostu złotego środka.Jedno jest pewne - koń arabski jest koniem wytrzymałym a nie sprinterem i dlatego jest tak przydatny do rajdów. Miejmy nadzieję, że stadniny pójdą w tym kierunku.Pozdrawiam wszystkich i życzę wielu sukcesów. smiling smiley
Quoniara
Re: jaka rasa??
2004-05-07; 12:17:27
Czy konie rasy sp tez moga brac udzial w rajdach ???oczywiscie nie na dlugi dystans ....mam konia rasy sp (1/2 han) co w dalekiej przeszlosci bral udzial w rajdach ....sa jakies specjalne rajdy dla koni sp ???
Re: jaka rasa??
2004-05-27; 22:49:14
rzeczywiście nasze polskie arabki moga sie pochwalić zazwyczaj głównie bukietem i urodą.na wyścigach wzrasta zainteresowanie końmi arabskimi pochodzenia francuskiego i rosyjskiego, np. będący w zeszłym roku w czołówce handicapowej Akbars jest własnie taka mieszanką francusko-rosyjską. dlatego wiele ważniejszych nagród jest zamkniętych dla koni zagranicznychsmiling smiley po prostu nasz arabek musi zrobić trzy kroki na 1 krok araba francuskiegowinking smiley
Re: jaka rasa??
2004-06-29; 12:21:51
dobrze ze nasze araby to PP a nie SE i ze nie wygladaja jak te franuskie czy rosyjskie, ale w tegorocznych MP araby sie nie wykazalysad smiley pierwsze 2 miejsca na 160kmsad smiley((



jesli kot - to lesny norweski
jesli pies - to owczarek niemiecki
jesli kon - to arab czystej krwi
Re: jaka rasa??
2004-07-25; 12:41:38
Jeżeli myślę o wychodowaniu konia z predyspozycjami do rajdów, dysponując klaczą xo (typ orientalny, aczkolwiek w ostatnich pokoleniach bez bezpośreniego dolewu araba), to czy najlepiej było by krzyżować ją z oo?
Pod jakim kątem dobierać ogiera? Szybkości i wytrzymałości?
Czy konie z pewnych rodów i rodziń są bardziej predystynowane do rajdów, a jeżeli tak, to na jakich przodków w rodowodzie mam zwracać uwagę?
Re: jaka rasa??
2004-07-27; 12:01:02
Araby sa na pierwszych miejscach w rankingach, wiec wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to rasa najlepiej przystosowana do tej konkurancji, lub moze lepiej RD, z wszystkich dyscyplin najlepiej wykorzystuja predyspozycje arabów.
Ogiera mozna dobierac ze wzgledu na:
1. własne wyniki
2. wyniki potomstwa
3. pokrój - budowę
4 rodowód
ad 1 nie mamy w Polsce reproduktorów wybitnych, poniewaz nie ma hodowli w tym kierunku, więc czasami "trafi sie na coś"
ad 2 słabo jest tez z wynikami potomstwa, chociaz tu mozemy juz na cos wskazać, np. ogier Arbil-ojciec Artbi- to reproduktor wystepujacy w rodowodach koni rajdowych za granica
ad 3 budowa: sa cechy budowy, na które trzeba zwrócic uwagę: pojemnośc klatki piersiowej, wydatny kłąb jako punkt przyczepu mięśni, skontowanie łopatki (nie pionowe) warunkujace obszernośc wykroku konczyn przednich, długość zadu czyli budowa "motoru", budowa nóg tzn. prawidłowośc postawy, wielkośc i brak wad stawów, wielkośc kopyt (genetalnie polskie araby maja to problemy). Nie bez znaczenia jest także długośc kłody - preferowane sa te z krótka partia nerek.
ad 4 rodowód - temat "rzeka". w skrócie. Są lbardzo cenione w świecie inie pochodzace od polskich arabów, których udało nam sie pozbyc. Były to Piruet (obecnie we Włoszech), Bedr Badur, Baj i Zulus (nie wiem gdzie jest obecnie) we Francji, Gerwazy i Grójec w Anglii. Polskie ogiery które pozostawiły cenne to Exelsjor i jego syn Alrex i francuski Diarex; Parys, który dał bardzo cenionego og. Bugatti, z dawniejszych Comet poprzez swioich synów (Pochaniec, wymieniony Badr Bedur).
z zagranicznych ogierów pojawił sie w polsce pare lat temu Tierski Kornet, Egzarch (obecnie wałach) i trzeci którego imienia niestety nie pamietam. Sądzę, że warto zwrócic na te konie uwage wertując rodowody, tak jak i na protoplastów francuskich np. Denouste. Nie sa to konie o typowym arabskim bukiecie, ale uzycie ich daje pewne prawdopodobieństwo otrzymania dobrego potonstwa.
Na wszystkie te cechy (punkty) trzba zwrócic uwage przy wyborze ogiera, a takze na to czy klacz jest prawidłowo zbudowana, czy jej (ewentualne )potomstwo było prawidłowe, czy ma niskie tetno spoczynkowe.
Jesli nie jestes w tych sprawach ekspertem to radzę przy wyborze ogiera poradzic sie kogos (przynajmniej pod wzgledem prawidłowosci budowy).
Powodzenia
ola

Re: jaka rasa??
2004-07-27; 13:05:12
Olu, dziękuję Ci bardzo za obszerną informację winking smiley
Planuję krycie na przyszłą wiosnę, więc mam trochę czasu na znaleznienie odpowieniego ogiera. Nie będzie to łatwe, bo muszę się jeszcze sporo o arabach nauczyć, a poza tym w moim rejonie (zachodniopomorskie) praktycznie nie ma wyboru i trzeba będzie poszukać gdzie indziej.
Klacz jest absolutnie poprawna... za wyjątkiem kopyt (nieduże, słabe) - i tu zaczynają się schody, bo araby, jak zresztą sama wspomniałaś, nie słyną z dobrych kopyt.
Czy konie rajdowe chodzą w podkowach? A jeżeli tak, to czy są to jakieś specjalne podkowy?
Co to znaczy "tętno spoczynkowe" - tzn. czy chodzi o jej tętno po prostu w spoczynku bez uprzendniego wysiłku, czy w spoczynku po wysiłku? Jakie jest niskie, średnie i wysokie?
Re: jaka rasa??
2004-07-27; 20:57:31
No proszę, też zachodniopomorskie i też kłopot ze znalezieniem odpowiedniego araba do krycia klaczki winking smiley Z tym, że ja mam DUŻY problem, bo moja klacz bardzo źle znosi transport. Pozostaje inseminacja.

Re: jaka rasa??
2004-08-17; 16:07:05
ARBIL ponadto daje bardzo ladne potomstwo ktore zdobywa laury na Championatachsmiling smiley Wiazma(matka stadna w Michalowie) dala min.og Wolyn,oraz 3 Wieze Babel,Wiatrow,Marzen ,Eula,Elwira(matki stadne w JP),Matura (matka stadna u M.Bogajewicza dala min. Masumi,Majke i og Mango)
generalnie wiadomo ze konie oo Kuhailan sa bardziej wytrzymale od Saklavi smiling smiley i patrzac na rodowod konia trzeba szukac po stronie ojca rodow meskich Krzyzyk (Arbil) ,Kuhailan Haifi, Kuhailan Afas,Kuhailan Adjuze,
a po stronie matki na linie zenskie Gazella, Mlecha, Sahara,Semrie,Cherifa
smiling smiley smiling smiley smiling smiley



jesli kot - to lesny norweski
jesli pies - to owczarek niemiecki
jesli kon - to arab czystej krwi
lhp
Re: jaka rasa??
2004-08-20; 14:32:51
ola- ten trzeci ogier o ktorego ci chodzilo to pewnie avangard, sprowadzony z tierska razem z kornetem (oba znam smiling smiley)
Re: jaka rasa??
2004-08-23; 14:07:06
dokladnie. chodziło mi o konia Avangard. co do Kohailanów i saklawi nie jestem przekonana czy należy przywiazywac wage do tych rzeczy. francuskie konie sa miesznka wszystkiego co mozna i nikt nia zwraca uwagi czy jest to linia po kohailanie czy po Saklawi. Myslę że o wiele wazniejsza jast mimo wszystko budowa konia oraz wyniki jego i najblizszych krewnych. Przodkowie, którzy odznaczali sie duża dzielnością to dodatkowy atut, bo niektóre reproduktory maja wyjatkowo wysoka wartośc hodowlana (tzn. zdolnośc przekazywania porządanych cech na potomstwo) pod tym wzgledem. Istnieje teoria która mówi, że najlepsza dzielnością odznaczaja sie konie pochodzace z łączenia róznych pradów krwi, tak wiec trudno jednoznacznie stwierdzic co jest najlepsze i najwazniejsze przy doborze rodziców. Ja osobiscie wierze w to co widze dlatego wskazuje na ogiery które odnosiły sukcesy lub których potomstwo odnosiło sukcesy. tierskie konie sa pod tym wzgledem bardzo interesujace; to swoistego rodzaju kopalnia taletów wyscigowo-rajdowych, mimo ze z naszego punktu widzenia daleko im do arabskiego "bukietu".
Nigdy do tej pory nie spotkałam sie z rozgraniczeniem ze wzgledu na dzielnośc w obrebie koni Koheilan i saklawi, ale jesli jest jakies opracowanie na ten temat to chetnie przeczytam. zauwazyłam natomiast we Francji pewna prawidłowośc: jest tam mało koni gniadych i drobnej budowy. generalnie ich araby odznaczaja sie dośc potężna (jak na araba) budowa i sa siwe lub kasztanowate. Jest to jednak moja prywatna obserwacja i nie należy jej traktowac jako wynik badań.
Tetno spoczynkowe to to które ma kon stojąc w boksie lub gdziekolwiek indziej, w kazdym razie nie wykonujac zadnej pracy.
Pozdrawiam
Ola

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować