Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

Dla "zielonych" w temacie Rajdów

Wysłane przez Sebastian Bilecki 
Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-02-26; 14:00:03
Tak jak w temacie , jestem "zielony" jeśli chodzi o rajdy długodystansowe i chciał bym się dowiedzieć kilku ważnych rzeczy.
Mam 5 letniego ogiera Arabskiego (Eldon-Enisia po Sinus(DE)) i chciał bym w tym roku startować na nim w zawodach klasy L i LL ale nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać;/;/

Może ktoś z was podpowie mi jak:
- Jak ma wyglądać trening 5-letniego ogiera do klasy L i LL??
- Jak wyciszyć takiego konia??
- Czym go karmić żeby nie rozsadzała go energia tylko żeby nabrał tłuszczyku??
- Jaka mejscówka jest najlepsza na pierwszy start w tej dyscyplinie
- Czy konik musi być podkuty??
- Czy żeby startować trzeba mieć odrazu specjalne siodło i te wszystkie kolorowe ogłowie i inne rzeczy tego typu??
- No i ostatnie ale nie mniej ważne: Czy w województwie Wielkopolskim a dokładniej w okolicach Poznania odbywają się jakieś rajdy długodystansowe??

Wiem ze na niektóre z tych pyta znalazł bym odpowiedz na forum ale chciał bym Mieć to jakoś ładnie napisane w jednym temacie a nie skakać od wątku do wątku a po 2 lepiej jest samemu o coś zapytać i wypytać dokładnie o szczegółygrinning smiley

Z góry dzięki za dobre rady
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-02-28; 12:22:31
Witam!

Odpowiadam zgodnie z prośbą.
- Jak ma wyglądać trening 5-letniego ogiera do klasy L i LL??
W skrócie można odpwiedzieć, ze ma to być miks dłuższych powolnych jazd z jazdami krótszymi i dynamiczniejszymi oraz pracą na ujeżdżalni. Klasa L to naprawdę krótki dystans i nie należy się zbytnio spinać przed takim startem. Tak naprawdę dla zdrowego, energicznego konia, któty regularnie pracuje pod siodłem przejechanie 30 km w tempie 12 km/h to żaden problem.

- Jak wyciszyć takiego konia??
Po pierwsze należy rozważyć ewentualność wykastrowania. Musisz zadać sobie pytanie po co nadal jest ogierem i czy ma to sens? Po drugie jak najwięcej czasu na wybiegu. Po trzecie rozsądny trening - dla nerwowych koni polecam długie i bardzo wolne jazdy (dużo stępa) oraz dużo pracy na ujeżdżalni. Po czwarte rozsądne żywienie.

- Czym go karmić żeby nie rozsadzała go energia tylko żeby nabrał tłuszczyku??
Siano do woli. Mało paszy treściwej (2 kg), plus dodatek oleju sojowego - zaczynamy od 30 ml dziennie, potem stopniowo można zwiększyć do 50 ml.

- Jaka mejscówka jest najlepsza na pierwszy start w tej dyscyplinie
Jak najbliżej domu. Teren porówywalny do tego w jakim trenujemy, czyli jeśli trenujemy po płaskim lepiej na pierwszy start nie wybierać się w górki i pagórki.

- Czy konik musi być podkuty??
Niekoniecznie, to zależy od jego kopyt i terenu w jakim pracuje, ale w praktyce oznacza to kucie co najmniej na przód.

- Czy żeby startować trzeba mieć odrazu specjalne siodło i te wszystkie kolorowe ogłowie i inne rzeczy tego typu??
Siodło nie musi być rajdowe, ważne żeby dobrze leżało na Twoim koniu, Tobie również musi być w nim wygodnie, nie może zaburzać Twojego dosiadu itd. Kolorowe ogłowia nie są konieczne, ale są bardzo wygodne.

- No i ostatnie ale nie mniej ważne: Czy w województwie Wielkopolskim a dokładniej w okolicach Poznania odbywają się jakieś rajdy długodystansowe??
Na dzień dzisiejszy nie.

pozdrawiam,

Maciek
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-02-28; 17:27:18
Dziekuje bardzo za odpowiedzgrinning smiley

Mam jeszcze jedno pytanko mianowicie gdzie moge kupic ten olej Sojowy, bo u nas w jezdzieckim jest tylko lniany a mniemam ze jest dosc spora różnica miedzy tymi olejami.

Z góry dzeki za odpowiedz
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-02-28; 17:29:23
W sklepie spożywczym.

pozdrawiam,

Maciek
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-02-28; 20:21:12
A czy mogl by mi Pan bardziej przyblizyc wyglad takiego treningu?? Rozumiem ze konik musi duzo chodzic i na dosc dlugie dystanse. Rozumiem tez ze do klasy L nie trzeba specjalnych przygotowan ale mysle o rajdach dosc powaznie i chodzi mi o to by moj konik byl przygotowany do wiekszego wysilku bo mam zamiar startowac nie tylko w klasie L i LL.
Jesli nie chce Pan o tym pisac na forum to prosil bym o napisanie do mnie na e-mail'a.

z góry dzieki za odpowiedz i pozdrawiamgrinning smiley
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-03-01; 07:46:06
Jako nowy uzytkownik witam brac forumowa.

Co do pisania na maila to mysle, ze malo sensu to ma, coby i inni skorzystali.

Domniemam, ze uzytkownik maciek to Maciej Kacprzyk; na starej odsloni strony [w mojej opini przejrzystszej] masz dzial "Artykuly" gdzie znajdziesz dobre teksty w/w persony odpowiadajace na pytanie jak trenowac do L, LL i dalej.

Ja mam jeszcze pytanie co do pierwszych startow. W tym roku poczynam od amatorskich w promieniu 80 km mam ich naprawde sporo lacznie z Mistrzostwami Polski. Jednak zwazajac, ze w przyszlym roku chce juz startowac "nie amatorsko" [o ile jakies konisko dopisze] zastanawiam sie jak jest z licencjami? Wiem, ze nalezy miec brazowa odznake i co dalej jezeli chodzi o jezdzca? Jezeli chodzi o konia to nie mam pojecia, nidy w zadnym sporcie konskim nie bralem udzialu i stad brak takowej wiedzy.
Z gory dzieki za odpowiedz.
pozdrawiam,
lach
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-03-01; 09:37:08
Witam!

Jeżeli chodzi o trening, to nie chcę pisać jakiś krótkich i skondensowanych receptur, bo podawanie liczb, kilometrów, temp i innych takich szczegółów musi być okraszone dość obszernym opisem. Ale mogę obiecać, że zastanowie się nad takim dłuższym tekstem pt. "Trening do klasy L", który mógłby być tematem wyjściowym do kolejnych, konretnych pytań.

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące licencji, to odpowiem na nie (również artukułem) tuż po zatwierdzeniu przez PZJ nowego Regulaminu Dyscypliny, ponieważ w związku z nowymi przepisami FEI zasady zdobywania poszczególnych licencji mają ulec zmianie.

pozdrawiam i proszę o cierpliwość,

Maciek
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2009-03-01; 12:58:18
Ja osobiscie bede bardzo wdzieczny jesli Pan, panie Macku albo ktos kompetentny zajmie sie napisaniem artykulu na temat treningu koni do klasy L i LL. sadze ze pomoglo by to wielu osoba borykajacym sie z takimi samymi problemami jak ja i zaoszczedzilo by niepotrzebnych bledowgrinning smiley

pozdrawiam Sebastian
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2011-03-22; 23:44:48
Jeszcze ja mam kilka dość dziwnych pytań (wszystkie dotyczą poziomu L):
1. Start i metę trzeba przejechać w stępie, więc jak to jest, że na zdjęciach wszyscy na finiszu galopują?
2. Jak wygląda start ? (jak wypuszczają pary, jak ustalają pary)
3. Jeśli na mecie w tym samym czasie wjadą dwa konie, to jak jest z kolejnością wejścia do bramek weterynaryjnych ?
4. Na L strzemiona długie czy normalne ? (widziałam raz mega długie, a raz skokowe)
5. Na rajd trzeba brać białe bryczesy i rajtrok w razie wygrania na dekorację ?
6. Większość trasy jedzie się w półsiadzie czy w kłusie anglezowanym ?
Jak cos będę dopisywać winking smiley

Pozdrawiam, Zuzanna
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2011-03-23; 18:25:54
Zuzia startu i mety nie trzeba przejeżdzać w stępie. Na finiszu zazwyczaj galopują zawodnicy jadący wyższe klasy, które nie są na norme czasu.
Re: Dla "zielonych" w temacie Rajdów
2011-03-24; 22:02:05
Na bramkę pierwszy wchodzi ten, który jest gotowy (który pierwszy zejdzie z tętna). Na bramce zwykle jest więcej niż jeden weterynarz, więc nie ma problemu z wejściem kilku koni na raz. Co do pkt. 4 i 6 - technika jazdy to sprawa bardzo, bardzo osobnicza - jedziesz tak, żeby było jak najwygodniej tobie i koniowi. Przez wygodę jeźdźca do wygody konia.
Pary są losowane/ustalane podczas odprawy technicznej dzień przed zawodami.
Polecam przed pierwszym startem przejechać się jako widz, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda, wtedy wiele spraw się wyjaśni winking smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować