Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

pytania od rodaczki z usa

Wysłane przez marta n. kozlowska 
pytania od rodaczki z usa
2005-04-21; 18:02:29
o rany, wlasnie trafilam na ta strone! mieszkam od wielu lat w usa. za tydzien biore udzial w moim pierwszym "competitive trail ride" - 30 mil (48 km?). jestem ciekawa czy w polsce poza jazdami dlugodystansowymi (endurance) sa jazdy w stylu amerykanskiego "competitive trail rides." w moim rejonie usa, jazdy dlugodystansowe odbywaja sie czesto z competitive trail rides. oczywiscie regulamin jest troche inny, wiec przy rejestracji jezdziec musi deklarowac w ktorej bierze udzial.
w kazdym badz razie, jestem zachwycona mozliwoscia kontaktu z polskimi jezdzcami dlugodystansowymi, czytaniu o waszych rajdach, sukcesach i problemach.
marta
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-21; 21:06:00
hej Marto, możesz opisać czym różnią się competitive trail rides od rajdów długodystansowych? pozdrawiam
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-21; 21:47:54
kasiu,
w competitive trail ride jest okreslony czas w ciagu ktorego musisz skonczyc rajd. powiedzmy dla dystansu 25 mil (kolo 40 km?) nie mozesz skonczyc wczesniej niz 4 godziny, ani pozniej niz 4 1/2 godzin. (nie jestem pewna czy to sa dokladne dane dla 25 mil, ale w kazdym badz razie zblizone). konie sa przegladane przez weterynarza i przez zwyklego sedziego (zazwyczaj jest to b. doswiadczony jezdziec) przed jazda, w polowie drogi (mid point vet check) i na mecie. przeglad konia jest b. dokladny, oprocz standardowych punktow jak szybkosc bicia serca (ok, to pewnie zle brzmi po polsku, ale brakuje mi to odpowiedniej terminologii polskiej, wybacz!), szybkosc oddychania (pl?), wilgotnosc skory (tu znowu mi brak odpowiedniego slowa), sprawdzaja tez czy konia boli grzbiet, czy sa jakies zadrapania lub guzy, czy kon jest obtarty od uprzezy. te wszystkie kategorie sa punktowane (na poczatku i na koncu te b. szczegolowe, w polowie drogi sprawdza konia tylko weterynarz, tak jak w endurance) i potem sie je na koncu podlicza. 'wygrywa' nie ten ktory przyjechal najszybciej, a ten ktory przyjechal w odpowiednim czasie i dostal jak najmniej punktow 'karnych' za rozne zadrapania, za to czy kon wygladal b. zmeczony, za kondycje (czy rata bicia serca spadla jak nalezy w ciagu 10 minut po dotarciu do mety i w polowie drogi), itp. w competitive trail rides nie mozna uzywac ochraniaczy na nogach.
to taki skrotowy opis. no wiec czy jest polski odpowiednik competitive trail rides?
marta

chcialam jeszcze dodac, ze licze na to, ze obecnosc na waszym forum i na tej stronie poprawi mi slownictwo polskie w tej dziedzinie. niestety nie mam zadnej literatury 'konskiej' i czesto lapie sie na tym, ze brak mi slow.



Wiadomość zmieniona (21-04-2005 21:50)
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-22; 14:01:43
szybkość bicia serca-tętno,puls. Codo oddechów to chyba po prostu ilość oddechów np na minutę. Ogólnie różnica między ctr a endurance polega na nie uznawaniu czasu jako czynnika decydującego,byleby zmieścić się w normie?Tak zrozumiałam. Badania oddechów,obtarcia etc są chyba tak samo ważne w jednym i drugim, tylko w endurance nie ma za nie punktów? Czy też są? pozdrawiam
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-22; 18:09:52
kasiu,
nie wiem czy w endurance sa punkty za obtarcia, itp. wiem ze sprawdzaja tetno i ze nie mozna kontynuowac dopoki ono nie spadnie do pewnego poziomu, ale nie jestem pewna do jakiego.
sedziowie w ctr maja takie dlugie formularze na ktorych wszystko zaznaczaja i zapisuja i w 2 kolumach wpisuja punkty a potem to sie jakos razem rozlicza. pracowalam miesiac temu jako woluntariusz w czasie 25 milowej jazdy ctr. bylam przypisana do sedziny (tzw. lay judge, czyli nie weterynarz tylko ten drugi) i mialam okazje z blisko sobie to poobserwowac jako widz a nie zawodnik.

ale ciagle mi nie odpowiedzialas czy macie ctr w polsce i jesli tak to jak to sie nazywa?

marta
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-22; 22:41:16
Marto,wydaje mi się,że czegoś takiego u nas nie ma,dlatego tak się dopytuję jak to dokładnie wygląda.pozdrawiam
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-23; 00:34:00
witaj Marto
W Polsce są tętna maksymalne których nie możesz przekoczyć, zależą od dystansu na którym startujesz. W dystascach l, ll ,l* są brane pod uwage głowne parametry konia: ruch, odwodnienie, wypełnienie naczyń włosowatych, perystaltyka i na podstawie tych parametrów jest wyłaniany zwycięzca. W przypadku dystansów dłuższych te parametry muszą byc w normie aby koń przeszedł bramkę weterynaryjna, a jeśli przjdzie ważny jest czas, czyli "kto pierwszy ten lepszy" smiling smiley Dokładne przepisy znajdziesz na stronie na której jest to forum. Więcej zdjęc z naszych zawodów rajdowych znajdziesz na stronie www.funio.un.waw.pl
Jak masz jakieś pytania pisz.
POMOŻEMYsmiling smiley



Wiadomość zmieniona (23-04-2005 09:47)

www.funio.un.waw.pl
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-24; 00:25:10
hmm Funiu, czyli klasy L w endurance możnaby porównać do tego,co pisze Marta? i czas wogóle nie jest tam brany pod uwagę? przepraszam za takie pytania, ale chciałabym to wiedzieć.pozdrawiam
Re: pytania od rodaczki z usa
2005-04-24; 15:46:40
Mniej więcej tak. Jest określone tępo minimalne i tępo maksymalne. Przekroczenie go w górę lub w dół powoduje eliminacje. Sam czas przejazdu od tego roku nie jest brany pod uwagę.



www.funio.un.waw.pl
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować