Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

Zmiany w regulaminie

Wysłane przez Sławomir Kosicki 
Zmiany w regulaminie
2007-10-16; 10:02:21
Na zakładce SJ Endurance jest zamieszczona prośba o przesyłanie propozycji zmian w regulaminie dyscypliny i zasad rozgrywania klasy L. Serdecznie prosimy o propozycje.
Pozdrawiam
Re: Zmiany w regulaminie
2007-10-17; 20:52:25
Z obesrwacji wynika, ze chyba nie uda nam sie ustalic zasad klasy L, ktore bylyby sprawiedliwe i jasne do zrozumienia dla osob zaczynajacych swoja przygode z rajdami. Obecny wyscig na bramki jest bezsensowny i nie daje jasnego obrazu przydatnosci danego konia w dyscyplinie rajdow dlugodystansowych. To chyba nie ulega watpliwosci.
Mozna sie zastanowic nad wprowadzeniem nastepujacych zasad:
- do klasyfikacji koncowej, wziac pod uwage, zarowno parametry konia jak i tempo pokonania trasy (tak jak bylo kiedys)
- ograniczenia jezeli chodzi o predkosc, wprowadzic koniom mlodym i ew. zawodnikom nie posiadajacym III klasy sportowej, niedoswiadczonym (moze to odstraszyc nowicjuszy, ale o tym dalej)
- mozna osobno prowadzic klasyfikacje osob, ktorych dotyczy ograniczenie tempa (nie wiem czy przy obecnej liczbie startujacych koni ma to sens)
- dobrze by bylo sie zastanowic nad ocena sposobu pokazania konia, potraktowac to 'jako dodatkowy prametr' i ew. przyznawac za to dodatkowe pkt,
- byc moze ktos juz podsunal podobny pomysl, nie wiem, do tej pory nie bralam udzialu w dyskusjach na ten temat
- proponowane przezemnie zasady napewno maja wady (znowu komplikujemy), ale nie da sie dogodzic kazdemu (publice, zawodnikom oraz koniom) trzeba isc na kompromis,
- moze to co napisalam podsunie komus lepszy pomysl.
Re: Zmiany w regulaminie
2007-10-18; 08:47:09
Zgłaszać propozycje? Po co?
Przez ostatnich kilka miesięcy ukazało się dość dużo komentarzy na ten temat w internecie i prasie. Czy Pan Kosicki nie wie o bezmyślnych zasadach klasy L, o kosztach organizacji zawodów, o skutkach wprowadzania obowiązkowej "brązowej odznaki", o braku championatów,...
Jeśli nie wie co zmienić w regulaminach to niech ustąpi i pozwoli innym działać.
Re: Zmiany w regulaminie
2007-10-18; 17:14:20
Droga Pani Beato widzę że nie czyta Pani zakładki Stowarzyszenia tam wszystko lub prawie wszystko jest napisane.Będzie mogła teraz Pani się wykazać i naprawić to co złego zrobiłem dla rajdów przez 7 miesięcy.Brązowa odznaka to nie mój wymysł.Brak chempionatów wynikł z braku zainteresowania przez PZHK gdyż przy tak małej ilości koni mijało się to z celem.Klasa L została poddana dyskusji ponieważ okazała się zła.Kończy się sezon i teraz jest czas aby zastanowić się nad ideałem zasad rozgrywania tak bardzo ważnej klasy.Koszty zawodów Pani Beato znam od podszewki ponieważ sam w swojej karierze rajdowej organizowałem.Nierozumiem czemu mnie tak Pani nie lubi i uważa że to wszystko moja wina .Pani Beato do pracy bo nowy sezon tuż tuż i życzę zrozumienia Pani pomysłów uzdrowicielskich przez wszystkich.Zyczę powodzenia .Pozdrawiam Kosicki Sławomir
Re: Zmiany w regulaminie
2007-10-18; 18:38:22
"Brak chempionatów wynikł z braku zainteresowania przez PZHK gdyż przy tak małej ilości koni mijało się to z celem"

Czy to jest jakiś żart? Jak można oceniać coś co nie istnieje? Żeby zainteresować hodowców rajdami trzeba im coś dać w zamian! Trzeba im coś zaproponować, czymś przyciągnąć. Mogę się założyć, że po kilku sezonach Mistrzostwa Polski Młodych Koni wzorowane na francuskim czempionacie okazały by się frekwencyjnm hitem.

Pozdrawiam,

Dorota

PS. Po co mamy coś proponować skoro rok temu wytykaliśmy błędy regulaminu i nikt tego nie uwzględnił.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-01-23; 11:54:27
Niesmialo chce zapytac, bo sezon zbliza sie wielkimi krokami.
Czy cos sie robi w kwestii regulaminu?
Jakie beda zmiany w regulaminie?Czy nadal pozostanie ten z marca 2007?
Ja mysle ze zmiany potrzebne sa nie tylko w klasie L.
Wyraznie regulamin z 2007 ograniczal mozliwosc startow zagranicznych.
Do tego nasze krajowe zawody sa ciagle odwolywane lub zmieniane terminy. Zakaz startow bo zawody odbywaja sie pare metrow za szlabanem jakos nie pasuje do czasow w ktorych zyjemy.Schenegn EU itp. Np w kraju moge startowac 160 CEI*** a juz na zawodach zagranicznych na 120km*** nie. (a gdzie te granice?? smiling smiley )
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-04; 08:52:33
Panie Zygmuncie
Nowy Regulamin jest juz na ukonczeniu, bedzie przedstawiony Zarządowi PZJ do Zatwierdzenia na Zebraniu w dniu 12 lutego. Przed tym terminem propozycje Nowego regulaminu będa podane na stronie Endurance.
Nie zamierzamy ograniczać startu koni w zawodach zagranicznych, a wręcz je promować.
Z poważaniem
Andrzej Bereznowski
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-04; 16:30:56
Dziekuje,zupelnie nie mialem obawy ze ta KRD bedzie utrudniac starty zagraniczne.
Obawialem sie ze pozostanie niejako z rozpedu na nowy sezon to co bylo dotychczas w regulaminie zanim uda sie to zmienic.
W starym regulamnie mamy "zakaz startow koni wyeliminowanych za metabolizm".Pytanie:jak bedzie definiowana eliminacja za metabolizm?
Zet
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-05; 12:38:23
Panie Zygmuncie
Myślę, że jutro na stronie ukażą sie propozycje Regulaminu z zawarta definicją eliminacji za metabolizm.
Andrzej Bereznowski
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-07; 18:40:34
Witam,mam pytanie odnosnie nowo powastałego regulaminu,co z klasami sportowymi?tzn.co oznacza posiadanie II klasy sportowej-obecnie i jakie daje mi uprawnienia?Co z prędkoscia na 2*?Czy naparwde min.moze wynosic 6km/h?
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-07; 19:06:49
W nowym regulaminie klasy sportowe nie mają być podstawą uzyskania kwalifikacji do określonych konkursów. Podstawę to mają stanowić ukończone konkursy. Jeżeli w zeszłym sezonie ukończyła Pani konkurs 2* 80 km, to daje to prawo startu w konkursie 3* we wszystkich kategoriach zawodów.

Te 6 km/h w 2* to była zwykła pomyłka – już jest poprawione na 10 km/h.

Pozdrawiam,

Maciej Kacprzyk
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 00:05:32
Moje uwagi do regulaminu:
1.Czy konkursy 1* muszą być rozgrywane na takich samych dystansach jak w regulaminie FEI (40-79 km) ?
W takim układzie konkurs klasy P może być dłuższy niż 1*. Wg mnie to troche zaburza porządek.
2.Uwazam, że w konkursach 2* powinny startować dopiero konie, które ukończyły 7 lat.
3.W artykule 6. punkty 5. i 8. są ze sobą sprzeczne (przynajmniej częściowo)
4. Tabela w artykule 6. jest wg mnie mało czytelna. Powinna być oddzielna dla zawdodników i koni.
5. Uważm, że powinno zostać wprowadzone jakieś ograniczenie uniemożliwiajace ,,przebrnięcie'' zarówno zawodnikowi jaki i koniowi wszystkich klas w jeden sezon. Jeśli ktoś zaczyna starty w tym sezonie, to nie musi po pół roku startować w zawodach 3*. Tym bardziej tyczy się to konia. Wg mnie w zupełności wystarczy jeśli w jednym sezonie przejdzie się od klasy L do 2*. Do najdłuższych dystansów trzeba ,,dojrzec''.
6. Czy zawodnicy z dużym doświadczeniem muszą zaczynać starty z poczatkującym koniem (np.6-letnim) od klasy L ? Ja generalnie uważam, że koń 4-letni w ogóle nie powinien startować, ale wiem, że to jest nierealne, wiec nie poruszam tego tematu. Koń 5-letni powinien zacząć od klasy L, ale jeśli koń 6-letni jest drugi sezon w treningu, to uważam, że spokojnie może zacząć starty od klasy P.(dla osoby która ma doświadczenie,a ma w treningu kilka koni, byłoby to znaczne ułatwienie, jednocześnie bez uszczerbku na zdrowiu konia)
7. Co z czempionatami koni 6-letnich ?

Dorota
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 08:03:07
Popieram Panią w pełni,uważam Pani uwagi za słuszne.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 09:00:03
Dziekuję za cenne uwagi.
Ad pkt. 1 - nie muszą. Jednak taki układ nie zaburza proporcji, poniewaz klasa P jechana jest na normę czasu. W 1* nie ma predkości maksymalnej, jest to całkowicie odmienny konkurs.
Ad. pkt. 2 - ze względu na dobro konia absolutnie tak, ze wzgledu na rozwój kariery sportowej dopuszczenie do startu koni 6 letnich ułatwia to zadanie
Ad. pkt. 3 racja, okres 18 miesięcy (pkt.5) dotyczy koni kwalifikujących sie zgodnie z nowym regulaminem. Pkt. 8 ma na celu zalegalizowanie kwalifikacji z poprzednich lat. W celu zbliżenie do siebie okresów obowiązywania kwalifikacji proponuje lata 2006-2007 w tym punkcie.
Ad. pkt. 4. Czekamy na inne opinie
Ad. pkt. 5 - racja
Ad. pkt. 6 - przy klasie P jechanej na normę czasu można rozważyc taką zmianę. Poczekamy na inne głosy.
Ad. pkt. 7 - konie 6 letnie moga stsrtowac zarowno w konkursach L, P, 1* i 2*. Ustalenie prawidłowych zasad rozgrywania czempionatów jest bardzo trudne. Pracujemy nad tym, prosimy o sygestie.

Andrzej Bereznowski
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 09:04:51
Propozycje zmian przedstawione przez Pana Jerzego Maliszewskiego droga telefoniczną:
1. Zlikwidowac punkty karne za przekroczenie normy czasu (prędkości). Każde przekroczenie normy ma skutkować eliminacją konia.
2. Dopuścic do startu w klasie L dzieci od 12 roku życia.
3. Maksyma lne tętno w Klasie P powinno wynosić 60/min.
4. Czas przejazdu 1 pętli w Klasie P powinien być zamykany na linii mety odcinka.

Pan Maliszewski prosi o komentarz odnośnie wyżej wymienionych punktów.

Andrzej Bereznowski
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 10:04:58
Ja chciałabym najpierw wrócić do czempionatów koni 6 latnich. Jeśli chodzi o dystans, to myślę, że dystanse klasy 1* będą odpowiednie dla tych koni. Zastanawiałam się nad przyznawaniem i sumowaniem punktów podobnie jak to jest w niższych konkursach. Tutaj również można by brać pod uwagę czasy wejścia na bramkę, tak jak w niższych klasach, ocenę za ruch, odwodnienie, test Ridgeway'a. Może coś jeszcze. No i chyba mnożyć to przez współczynnik predkości (bez ograniczenia tempa). Czyli konie biorące udział w czempionacie, oprócz zwykłej klasyfikacji, miały by druga, czempionatową.
Co do propozycji Pana Maliszewskiego, to zpunktem 1. się nie zgadzam. Podoba mi się pomysł przyznawania punktów karnych za niewielkie przekroczenie predkości. Jeśli chodzi o wiek dzieci, to nie mam zdania na ten temat. Tętno w klasie P- wg mnie to nie jest wielka różnica. Gdyby było 60 ud/min, to łatwiej będzie dostać punkty za szybkie wejście na bramkę. Być może będzie to jakieś ułatwienie dla koni rekreacyjnych, bez predyspozycji do wielkiego sportu.
Uważam, że czas powinien być zamykany na bramce. Warto od razu uczyc i przyzwyczajać, że szybkie wejście na bramkę po każdym odcinku ma wpływ na prędkość uzyskaną w konkursie.

Dorota
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 10:13:45
Witam Wszystkich!

Zapraszam do zapoznania się z proponowaną przeze mnie nową wersją Artykułu 6

www.endurance.p/komisja/art_6_wersja_Mk.pdf


Zmiany:

1. Zamieniłem słowa „klasy sportowe” na „licencję PZJ/WZJ” bo tak jest chyba trafniej. Takie były (są) przepisy PZJ, że jeśli ktoś miał licencję przed rokiem 2006 to nie jest objęty systemem odznak. Mieszanie do tego naprawdę klas nie jest raczej fortunne.
2. Wprowadziłem punkty regulujące zasady startów zawodników i koni, którzy mających za sobą karierę rajdową, ale którzy nie startowali w latach 2007 – 2005.
3. Dodałem punkt pozwalający zawodnikom mającym aktualne zagranie do 3* na start koniem 6 – letnim i starszym od razu w klasie P, z pominięciem klasy L.
pozdrawiam,

Maciek
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 10:19:20
Jeżeli chodzi u uwagi pana Maliszewskiego
1. Punkty karne za przekroczenie normy czasu, co prawda wydłużają o parę ładnych linijek zasad klas L i P, ale są wg mnie naprawdę dobrym pomysłem.
2. Nie wiem co na to przepisy „wyższej rangi” (ustawy?)
3. Podnesienie tętna wg mnie można rozważyć.
4. Zdecydowanie nie, to jest sprzeczne z duchem rajdów.


pozdrawiam,

Maciek



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2008-02-08 10:33 przez maciek.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 14:52:12
Mam pytanie odnoscie wprowadzenia testu Ridgeway'a oraz tak wysokiego punktowania szybkiego wejscia na bramke u koni startujacych w klasach L i P.
Po pierwsze,co to ma na celu?Poniewaz w tych klasach sa czesto konie mlode,niedoswiadczone i niekiedy po torach wiec jak mam np."wejsc" na bramke weterynaryjna w pierwszej minucie czy dwoch,skoro u takiego niedoswiadczonego,mlodego konia wzrost wartosci tetna moze spowodowac nawet przejscie obok innego konia czy tez dotyk obcej osoby(np. weterynarza)taki wzrost tetna jednak nie bedzie swiadczyl o slabym wytrenowaniu konia,tylko o stresie wywołanym "nowymi rzeczami".Po za tym,moim zdaniem wprowadzenie takich zasad,doprowadzi do tego,ze jezdzcy beda wprowadzac w swoje treningi interwaly aby poprawic wydolnosc organizmu koni,co jest przeciez absurdem u młodych koni!Według ksiażki Pani Ewy Szarskiej"Zbyt intensywna eksploatacja młodych koni może sie skończyc zniszczeniem możliwosci jego dalszego rozwoju" wiec jesli taki mlody kon wchodzi w 10-tej minucie,co uwazam za bardzo dobry czas wejscia a bramke,dlaczego ma zero punktów?
Czy nie można by było wprowadzic takich ostrzejszych zasad od klasy P i dla starszych koni?Przeciez w pierwszym roku stratow rajdy powinny byc krotkie i bezproblemowe.

A czy jest okreslone,obecnie,ile razy 4-5latek moze wystartowac w danej klasie?
Z góry dziekuje za odpowiedz
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 16:41:08
Dlaczego należy punktować czas wejścia na bramkę?
1. Jest to bardzo dobry parametr oceniający możliwości, a także aktualną formę konia. Obiektywny i łatwy do policzenia.
2. Jeżeli koń jest nerwowy to nie ma czego szukać w rajdach. Rolą trenera i zawodnika jest przygotowanie go do stresujących sytuacji. Zawody to także etap tego przygotowania.
3. Wcale nie trzeba konia poddawać katorżniczym treningom żeby na tętno 64 czy nawet 56 wszedł w kilka minut po przejechaniu 30 km w tempie 12 – 14 km/h.
Jeżeli młody koń wchodzi w 10 minucie to ma zero punktów bo nie zasługuje na dobre miejsce.
Co do ograniczenia w liczbie startów dla młodych koni to na razie takowych nie ma, ale uważam, że można pomyśleć nad ich wprowadzeniem .
Pozdrawiam,
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować