Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Krok po kroku, czyli o kolejnych szczeblach kariery
Krok po kroku, czyli o kolejnych szczeblach kariery PDF Drukuj Email

W odpowiedzi na oczekiwania początkujących zawodników oraz jeźdźców początkujących koni przedstawiamy syntetyczne opracowanie zasad zdobywania uprawnień pozwalających na starty w poszczególnych klasach konkursów rajdowych.

Od  1 stycznia bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy międzynarodowe zmieniające klasyfikacje poszczególnych dystansów oraz regulujące zagrywanie jeźdźców i koni do poszczególnych klas konkursów. Nowe zasady wprowadzone przez Międzynarodową Federację Jeździecką zdeterminowały zmiany w polskim regulaminie w obu wyżej wymienionych kwestiach.

Według obecnych przepisów osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z rajdami długodystansowymi musi zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką i wykupić  licencję WZJ lub PZJ. Oczywiście do startów w konkursach amatorskich te wymagania nie muszą być spełnione.

Wykupienie podstawowej licencji W uprawnia do startów w konkursach klas LL, L, P i N. Jeżeli w miarę rozwoju naszej kariery zapragniemy startów w konkursach na dłuższych dystansach, bez limitów prędkości, konieczne jest zdobycie przez nas III klasy sportowej, czyli ukończenie w jednym roku dwóch konkursów klasy P z minimum 30 pkt. oraz dwóch konkursów klasy N. Posiadanie III klasy sportowej uprawnia nas do startów w konkursach klasy 1*. Jeżeli w jednym roku ukończymy dwa konkursy klasy 1* spełnimy normę na II klasę sportową, która daje nam prawo startu w konkursach 2*. Ukończenie konkursu 2* w tempie minimum 14 km/h na Zawodach Ogólnopolskich lub Zawodach Międzynarodowych daje nam I klasę sportową i możliwość startów w konkursach 3*.

Podobne są zasady zagrywania koni. Jeżeli koń (minimum 5 - letni) ukończy dwa konkursy klasy P z minimum 27 punktami, to może startować w konkursach klasy  N. Jeżeli koń (minimum 6 - letni) ukończy dwa konkursy klasy N, to może startować w konkursach klasy 1*. Zawodnicy posiadający minimum  licencję II (II klasę sportową) mogą tę drogę trochę skrócić i rozpocząć starty konia (minimum 6 - letniego) od klasy N i zakwalifikować go do konkursów klasy 1* poprzez trzykrotne ukończenie konkursu klasy N. Potem jest już łatwiej. Ukończenie konkursu klasy 1* daje możliwość startu w konkursie 2*, a ukończenie konkursy 2* daje możliwość startu w konkursie 3*.

Polskie przepisy są w miarę spójne z przepisami międzynarodowymi. Uzyskanie kwalifikacji do konkursów klasy 1* zarówno przez konia jak i jeźdźca uprawnia do startu w zawodach krajowych oraz międzynarodowych (CEI) w konkursach klasy 1*. Dla zawodników oraz koni chcących rozwijać swoją karierę międzynarodową konieczne są starty w konkursach międzynarodowych (CEI). I tak żeby wziąć udział w konkursie CEI2* koń i jeździec (niekoniecznie jako para) muszą wcześniej ukończyć konkurs CEI1*, a żeby wziąć udział w konkursie CEI3* koń i jeździec (niekoniecznie jako para) muszą wcześniej ukończyć konkurs CEI2*.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w Regulaminie Dyscypliny, Normach na Klasy Sportowe oraz w Przepisach FEI, których tłumaczenie jest dostępne na naszej stronie. W razie ewentualnych wątpliwości proszę zadawać pytania na forum.

 

Wpisany przez Maciej Kacprzyk    wtorek, 31 marca 2009
 

Sponsorzy

amplus