Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Castlebar Sobia - gwiazda sezonu 2009
Castlebar Sobia - gwiazda sezonu 2009 PDF Drukuj Email

5 września tego roku Castlebar Sobia dosiadana przez Szejka Abdullaha bin Faisal Al Qasimi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich traci na ostatnich metrach złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów i Młodych Jeźdźców w Babolnej na Węgrzech. Srebro nie satysfakcjonuje młodego zawodnika, nie ma go na ceremonii zakończenia, a medal odbiera przedstawiciel Federacji Jeździeckiej ZEA. Miesiąc później (!), 8 października, ta sama para staje na starcie Otwartych Mistrzostw Europy w Asyżu we Włoszech. Arcytrudną trasę kończą na drugim miejscu. Wspaniałe wyniki tego konia skłaniają do bliższego przyjrzenia się jego karierze i sylwetce.

Castlebar Sobia to 10-letnia (ur. w 1999 r.), kasztanowata klacz czystej krwi arabskiej wyhodowana w Australii, w Stadninie Castlebar Endurance Arabians (stąd pierwszy człon jej imienia). Stadnina ta należy do Meg Wade oraz jej męża Chrisa Gates’a i zajmuje się hodowlą koni do rajdów długodystansowych. Obecnie stadnina dysponuje 9 ogierami i 60 klaczami. Konie stoją w 3 gospodarstwach zajmujących w sumie 3000 akrów. W treningu rajdowym w Castlebar Endurance Arabians znajduje się około 50 koni, którymi zajmuje się 10 etatowych jeźdźców.

Meg Wade to jedna z czołowych zawodniczek na świecie. W swojej karierze ukończyła 63 konkursy na dystansie 160 km, z których 24 wygrała. 9 razy została uznana za „Jeźdźca roku” w Australii. Wywalczyła 3 brązowe medale w drużynie Australii na Mistrzostwach Świata, sama zajmując 4 miejsce indywidualnie na MŚ w 2002 roku. 4 razy wygrała zawody Tom Quilty Gold Cup, czyli Mistrzostwa Australli.  12 kwietnia tego roku Meg Wade uległa poważnemu wypadkowi podczas zawodów, spadła z konia i straciła przytomność, długo znajdowała się w śpiączce. Teraz powoli wraca do zdrowia.

Castelbar Sobia to córka ogiera Kevisan Park Kentucky Blue i klaczy Kelkete Park Nazira (po Sakhan). Jej rodzeństwo zarówno ze strony ojca (takie konie jak Castelbar Kadeen, Magic Glenn Kadet, Castlebar Balik, Castlebar Calipo, Castlebar Hot Potato), jak i matki (Castlebar Sarcee, Castlebar Nova) pozytywnie zaznaczyło swoją obecność w rajdach, przede wszystkim w Australii, ale także w ZEA, bo stajnie w Emiratach to główny odbiorca koni hodowanych w Castlebar.

Castlebar Sobia swoją międzynarodową karierę rozpoczęła w 2005 roku kończąc jako 6-latka dystans 120 km. W sumie klacz ta wzięła udział w 18 konkursach CEI, kończąc aż 15 z nich. Startowała na całym Świecie, od Australii, przez Bliski Wschód, Europę, aż po Amerykę Południową. W tym roku, oprócz dwóch srebrnych medali na MŚJiMJ oraz ME,  była też 9 w konkursie President Cup. W 2007 roku była 4 w Mistrzostwach Świata Juniorów i Młodych Jeźdźców w Argentynie.  Jej firmowym znakiem są superszybkie wejścia na bramkę weterynaryjną, na ME w Asyżu wchodziła na bramkę najszybciej ze wszystkich koni, średnio w 1 minutę i 32 sekundy. Największe sukcesy odnosiła dosiadana przez Szejka Abdullaha bin Faisal Al Qasimi.

Tegoroczne, niesamowite wyniki skłaniają do podejrzeń o doping, ale testy przeprowadzane po MŚJiMJ w Babolnej oraz ME w Asyżu dały wyniki negatywny.

Wpisany przez Maciej Kacprzyk    wtorek, 24 listopada 2009
 

Sponsorzy

amplus