Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Sukcesy potomstwa polskich ogierów w Brazylii
Sukcesy potomstwa polskich ogierów w Brazylii PDF Drukuj Email
Serwis internetowy Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich poinformował wczoraj o rajdowych sukcesach w Brazylii  potomstwa ogierów Sarmata i Eksport, należących do stadniny Rach Stud.
W minioną sobotę córka Eksporta, 7-letnia Ekstencja El Emir wygrała konkurs na dystansie 120 km podczas Mistrzostw Brazylii. We wrześniu pół roku młodsza Aloha Marechal - córka Sarmaty została Mistrzynią Brazylii Młodych Koni (90 km). Obie klacze zostały sprzedane in utero na aukcji Rach Generations 2002, zorganizowanej przez właścicieli Rach Stud. Ta opierająca swój program hodowlany na koniach polskiego pochodzenia stadnina ma osiągnięcia zarówno na polu pokazów w ręku (m.in. Czempionat Ogierów Brazylii wygrany przez ogiery Polonez, Sarmata i Eksport), jak i w hodowli koni użytkowych. W tym roku po raz trzeci z rzędu Rach Stud zdobędzie tytuł Najlepszego Hodowcy Koni Rajdowych ABCCA (Bazylijskiego Związku Hodowców Koni Arabskich) - do listopada z sumą 5800 punktów prowadziła w rankingu, wyprzedzając kolejną na liście stadninę aż o 3000 punktów. Nieżyjący już janowskiej hodowli Polonez, zakupiony przez Rach Stud w 1988 roku, nadal jest liderem wszechczasów wśród reproduktorów koni rajdowych w Brazylii.

Sarmata to syn klaczy Sarmacja, która wygrała Derby i Oaks, pochodzącej ze znakomitej, wyścigowej rodziny Sabelliny. W hodowli używany jest jej syn Sabat (po Wojsław) genialny wyścigowiec, zwycięzca Nagród: Sambora, Ofira (rekord toru na 2400 m) i Kurozwęk, drugi w Nagrodach Europejczyka i Europy. Szansę hodowlaną dostał również inny jej syn, ogier Saracen po (Monarch AH), który nie odniósł już tak spektakularnych zwycięstw, ale ma za sobą rzetelną i długą karierę na służewieckim torze. Sarmacja obok Sabata i Saracena dała jeszcze m.in. kl. Savvannah (po Monarch AH), sprzedaną na aukcji Pride of Poland 2004 za rekordową cenę 135 tys. Inny syn Sarmacji, Subaru (po Europejczyku) startował w konkursach 120 – 160 km we Włoszech.

Eksport  (po Europejczyk od Esparceta po Set) to pół brat użytego w hodowli ogiera Espadero (po Eldon), którego sprzedano w 2006 roku na aukcji Pride of Poland 210 tys. euro do Australii. W hodowli używany był również inny pół brat Eksporta, ogier Esculap (po Primo), który na krótko trafił do treningu rajdowego w KJ Champion Łódź.

Wpisany przez Maciej Kacprzyk    czwartek, 10 grudnia 2009
 

Sponsorzy

amplus