Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Mistrzostwa w sezonie 2010

W roku 2010 czekają nas jak w każdym sezonie trzy główne imprezy rangi mistrzowskiej. Seniorzy będą rywalizować na Światowych Igrzyskach Jeździeckich, które zostaną rozegrane w Kentucky w USA 26 września na dystansie 160 km. Juniorzy i Młodzi Jeźdźcy (do 21 lat) spotkają się na Mistrzostwach Europy w Kreuth w Niemczech na początku sierpnia i będą rywalizować na dystansie 120 km. Z kolei Młode Konie tak jak w poprzednich latach zmierzą się w Compiegne we Francji 21 sierpnia, dla koni 7 - letnich przewidziano dystans 130 km, a dla koni 8 - letnich 160 km.

W roku 2009 Polska była reprezentowana na wszystkich imprezach rangi mistrzowskiej, czyli na Otwartych  Mistrzostwa Europy w Asyżu (Włochy),  Mistrzostwach  Świata Młodych Koni w Compiegne (Francja) oraz Mistrzostwach  Świata Juniorów i Młodych Jeźdźców w Babolnej (Węgry). Na Mistrzostwa Europy Polska wystawiła czteroosobową reprezentację, ale żadna z naszych par nie skończyła dystansu. Cert dosiadany przez Kamilę Kart został wyeliminowany na pierwszej bramce z powodu kulawizny, Beata Dzikowska jadąca na Label du Magny zrezygnowała po drugiej pętli, Mu-Zahrat dosiadana przez Kamilę Tobiasz została wyeliminowana z przyczyn metabolicznych na drugiej bramce, a Ester dosiadany przez Marcina Tobiasza odpadł na czwartej bramce z powodu kulawizny. W Mistrzostwach Świata Młodych Koni w kategorii koni 7-letnich na dystansie 130 km Polskę reprezentował Artur Landau dosiadający francuskiej hodowli wałacha czystej krwi Arfal Du Vivaris. Para ta została wyeliminowana na 2 bramce weterynaryjnej z powodu kulawizny. Na Mistrzostwach Świata Juniorów i Młodych Jeźdźców w Babolnej na Węgrzech Polskę reprezentował Maciej Kosicki dosiadający wałacha arabskiego Euroland. Para ta ukończyła konkurs na 47 miejscu z tempem 17,51 km/h, tracąc do zwycięzcy 1 godzinę 29 minut.

W tym roku znów czekają na naszych reprezentantów trzy imprezy mistrzowskie.

Światowe Igrzyska Jeździeckie

Światowe Igrzyska Jeździeckie rozgrywane są co cztery lata. Jest to impreza w randze Mistrzostw Świata, skupiająca w jednym miejscu i czasie rywalizacje we wszystkich konkurencjach jeździeckich.

Poprzednie Igrzyska Jeździeckie zostały rozegrane w 2006 roku w Akwizgranie w Niemczech. Polskę  reprezentowała jedna para - Marcin Tobiasz oraz Ester. Nasza para została wyeliminowana na 3 bramce (88 km) z powodu kulawizny konia.  Ta sama para reprezentowała nasz kraj na Igrzyskach Jeździeckich w 2002 roku w Jerez, w Hiszpanii. Polska para odpadła również na trzeciej bramce weterynaryjnej, zajmując wówczas wysokie 7 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

W 2006 roku, w Akwizgranie, triumfował Miguel Vila Ubach z Hiszpanii, startujący na siwym wałachu rasy shagya o imieniu Hungares. Tempo zwycięskiej pary wyniosło  17.28 km/h. Srebny medal zdobyła Verginie Atger na Kangoo d'Aurabelle (Francja), a brąz wywalczyła Elodi Le Labourier na Sangho'Limousian (również Francja). Drużynowo zwyciężyła Francja, przed Szwajcarią i Portugalią.

W związku z nowymi zasadami kwalifikacji do zawodów mistrzowskich, zdecydowanie zwiększającymi wymagania oraz odległością dzielącą nasz kraj i USA ciężko oceniać czy Polska na tegorocznych Igrzyskach Jeździeckich będzie miała swoich reprezentantów na starcie rajdowego konkursu.

Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodych Jeźdźców

Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodych Jeźdźców podobnie jak MŚ i ME dla seniorów rozgrywane są cyklicznie co dwa lata na przemian z Mistrzostwami Świata na dystansie 120 km. Polscy zawodnicy nie startowali nigdy w tych zawodach i jeżeli w tym roku uda się „dokończyć” normę kwalifikacyjną parze Maciej Kosicki – Euroland (brakuje im jednego konkursu CEI2*), to należy się spodziewać debiutu naszego reprezentanta na MEJiMJ.

Poprzednie MEJiMJ rozegrano Hiszpanii,  w miejscowości Oviedo. Zawodnicy i konie zmagali się w górzystym terenie ze 120 km dystansem. W sumie na starcie stanęło 65 par z 15 europejskich krajów. Do mety jako pierwsza dojechała para francuska: Lucie Marin na 9 - letniej klaczy czystej krwi arabskiej Lamiah El Oued (Magic Ould Mag - Yasminah/Kalim) w tempie 15,91 km/h. Srebrny medal przypadł w udziale również reprezentantce Francji, Andei Pulicani na 12 - letnim wałachu półkrwi o imieniu Spiga (po ogierze arabskim Sham Lioso) - tempo 15,78 km/h. Trzecia do mety dojechała para reprezentująca Belgie: Selena De Wasseige na 9 - letniej klaczy czystej krwi arabskiej Kalah Grey (Malik Ibn Galal - Efendoa/Djamal Pacha) - tempo 15,77 km/h. W klasyfikacji drużynowej złoty medal przypadł reprezentacji Francji, srebro wywalczyli Belgowie, a brąz przypadł Szwajcarom.

Mistrzostwa Świata Młodych Koni

Mistrzostwa Świata Młodych Koni jak co roku zostaną rozegrane podparyskim Compiegne we Francji.  Konie 7 –letnie wystartują na dystansie 130 km, a konie 8 – letnie na 160 km. W roku 2009 w kategorii koni 7 - letnich, na dystansie 130 km triumfował jeźdźciec z Katartu Abugnail Faleh Nasser Saleh dosiadający klaczy czystej krwi arabskiej ORETTE DE TANUES (Keseroboy - Daisy du Cayrou/Dia Oua) - tempo 20,29 km/h. Druga była reprezentantka gospodarzy Virginia Atger dosiadająca wałacha czystej krwi arabskiej AZIM DU FLORIVAL (Czasar - Apis du Florival/Marengo Ibn Bagdad). - tempo 20,05 km/h Trzecie miejsce zajęła Niemka Sabrina Arnold dosiadająca klaczy czystej krwi arabksiej HOTSPUR OUARRA (Gengi - Fahdschi/Fahr) - tempo 20,05 km/h.
W kategorii koni 8 - letnich, na dystansie 160 km pierwsze miejsce zajęła zawodniczka z Francji Laetitia Goncalves dosiadająca wałacha półkrwi arabskiej  NASDAK DE SOMMANT (Kasper d'Arques - Caccia/Vaguely's Son) - tempo 18,85 km/h. Drugie miejsce zdobyła również Francuska, Sandrine Lance dosiadająca klaczy czystej krwi NEFERTITI LARZAC (Said Lotois - Mahoud Fahdchoumi/Rumel El Masan) - tempo 18,85 km/h. Trzecie miejsce przypadło reprezentantowi Brazylii Andre Vidiz dosiadającemu czystej krwi MÁGICO ENDURANCE - tempo 18,62 km/h.
W sumie w kategorii koni 7 - letnich wystartowało 59 koni, a dystans ukończyło 37,  natomiast w kategorii koni 8 - letnich wystartowało 29, a ukończyło 15. W roku 2008 konie rywalizowały na krótszy dystansach (7-latki na 110 km, a 8 - latki na 140 km),  w 2009 roku, oprócz wydłużenia dystansów, zostało podniesione tempo minimalne do 14 km/h.

Wpisany przez Maciej Kacprzyk    poniedziałek, 22 lutego 2010
 

Sponsorzy

amplus