EnduracePL na Facebook

MŚMK 2011 Compiegne (Francja) - wyniki

W dniach 19 -21 sierpnia w Compiegne we Francji odbyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni. Konie 7 - letnie rywalizowały na dystansie 120 km, a konie 8 – letnie na dystansie 160 km. Oprócz tych konkursów rozegrano dystans CEI2* na dystansie 130 km. Żadna para z Polski nie uczestniczyła w tych zawodach.

Wśród koni 7 - letnich triumfował ogier czystej krwi arabskiej QUATAR LA MAJORIE (INDIAN TAWFIK -  DALGA EL MAKLOUF/MAKLOUF) wyhodowany w Wielkiej Brytanii, wnuczek zasłużonego reproduktora, ogiera Persik.. Quatar La Majorie dosiadany był przez Saeed’a Sultana Shames’a Al Marri ze Zjednocznych Emiratów Arabskich. Tempo zwycięskiej pary wyniosło aż 21,20 km/h. Konkurs ten ukończyło 11 koni.

W Mistrzostwach koni 8 - letnich pierwsza linię mety minęła francuskiej hodowli klacz czystej krwi arabskiej PERSEPOLIA LARZAC   (SAID LOTOIS – BABILONIA/PERISK) dosiadana przez zawodnika z Bahrajnu Salmana Isa Al Rahdi. Tempo tej pary wyniosło 19,44 km/h. W sumie konkurs ten ukończyły 23 pary.

W konkursie „Sponsor s Trophy” na dystansie 130 km zwyciężył Salman Ali Al Sabri ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich dosiadający konia półkrwi OJAI DENTS DE LION po wspomnianym wyżej ogierze czystej krwi SAID LOTOIS, który z kolei jest synem użytego we Francji ogiera ZULUS (1979, Palas - Zazula po Negatiw) wyodowanego w SK Michałów. Zulus dał we Francji kilka ogierów użytych w tamtejszej hodowli m.in. Said’a Lotois (1987, Zulus – Iasmina po Djenoun) – ojca wielu utytułowanych koni rajdowych. Najlepszy z nich, wałach Akim De Boulve (1998, Said Lotois – Chahyn Du Bernoud po Kandjlar) zdobywał medale w drużynie Francuskiej na Mistrzostwach Świata  oraz Europy.

W konkursie 130 km 24 miejsce pod zawodnikiem z Francji z tempem 18,33 km/h zajęła klacz Sokołda (2004, Oset – Sawina/Wagram, hod. B.Dąbrowski) należąca obecnie do stadniny Titanium Arabians.

Wyniki (na razie mało szczegółowe) są dostępne na stronie organizatorów. Rodowody poszczególnych koni można sprawdzać w bazie Endurance et Pedigrees.