Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Mistrzostwa w sezonie 2009
Spis treści
Mistrzostwa w sezonie 2009
Mistrzostwa Świata J/MJ
Mistrzostwa Świata Młodych Koni
Wszystkie strony

ME 2009 - AsyżW rajdowym sezonie 2009 czekają nas trzy główne imprezy rangi mistrzowskiej. Seniorzy będą rywalizować w Otwartych Mistrzostwach Europy, które zostaną rozegrane w Asyżu we Włoszech 29 września na dystansie 160 km. Juniorzy i Młodzi Jeźdźcy (do 21 lat) spotkają się na Mistrzostwach Świata w Babolnej na Węgrzech 6 września i będą rywalizować na dystansie 120 km. Z kolei Młode Konie tak jak w poprzednich latach zmierzą się w Compiegne we Francji 21 sierpnia, dla koni 7 - letnich przewidziano dystans 120 km, a dla koni 8 - letnich 140 km.

Mistrzostwa Europy

Mistrzostwa Europy rozgrywane są co dwa lata, naprzemiennie z Mistrzostwami Świata. Od kilku lat ME rozgrywane są w formule otwartej dla zawodników z pozostałych kontynentów, co w praktyce umożliwia po prostu start zawodnikom z Bliskiego Wschodu. Prowadzone są cztery oddzielne klasyfikacje: indywidualna oraz drużynowa w formule otwartej dla wszystkich startujących zawodników, a także klasyfikacja indywidualna i drużynowa dla zawodników z Europy.

Poprzednie ME zostały rozegrane w 2007 roku w Barroca d'Alva w Portugalii. Polacy nie wzięli w nich udziału. W otwartej klasyfikacji indywidualnej triumfował Mubarak Khalifa bin Shafaya ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na koniu Zakah Zahara, który później stracił złoty medal z powodu pozytywnego wyniku badania dopingowego konia. Po weryfikacji wyników na podium stanęli sami Europejczycy. Złoto przypadło francuskiej parze Jean Philippe Frances - Hanaba Du Bois (tempo 19,077 km/h). Srebro wywalczył Hiszpan Juame Punti Dachs na koniu Elvis Hab (tempo 19,074 km/h). Brąz natomiast zdobyła Hiszpanka Maria Alvarez Ponton na koniu Nobby, która prywatnie jest żoną srebrnego medalisty. Co ciekawe para ta w tegorocznych Mistrzostwach Świata rozegranych w Malezji zajęła pierwsze miejsce.  Nagrodę Best Condition przyznano klaczy Hanaba Du Bois.  Drużynowo natomiast zwyciężyła ekipa Francji, druga była drużyna Bahrainu, a trzecia Hiszpanii. W klasyfikacji "europejskiej" trzecie miejsce przypadło ekipie Szwajcarii.

Tegoroczne ME zostaną rozegrane w Asyżu - włoskim mieście leżącym na południowy wschód od Perugii. Z powodu górzystego ukształtowania terenu należy spodziewać się, że będą ta trudne i wymagające zawody. Potwierdził to rozegrany tam w czerwcu zeszłego roku w ramach zawodów CEI konkurs na 160 km, który z 47 startujących par ukończyło tylko 18. Zwyciężyła w nim reprezentantka gospodarzy Simona Garatti na koniu Z'Tadore Al Maury w tempie 15,231 km/h. 14 miejsce w tym konkursie zajęła Beata Dzikowska na Cyrylu z KJ Champion Łódź (tempo 12,795 km/h). Druga z Polek -  Olga Ciesielska dosiadająca Shanokka nie ukończyła dystansu w powodu kulawizny konia.Wpisany przez Maciej Kacprzyk    poniedziałek, 12 stycznia 2009
 

Sponsorzy

amplus