Galerie zdjęć

EnduracePL na Facebook

www.endurance.pl

Jeździectwo wytrzymałościowe - Zasady
Jeździectwo wytrzymałościowe - Zasady PDF Drukuj Email
Spis treści
Jeździectwo wytrzymałościowe
Zasady
Zasady dla pre-rajdów
Wszystkie strony

Zasady

Współczesne zawody rajdowe odbywają się na dystansie 50 - 100 mil (80 - 160 km). Podstawowa zasada zawodów brzmi: przejechać wyznaczony dystans jak najszybciej ale bez uszczerbku na zdrowiu konia. Dla dobra konia dystans dzielony jest na odcinki po których koń jest badany i dopuszczany do dalszego biegu.

Międzynarodowe konkursy (CEI) dzielą się na różno gwiazdkowe następująco:

**** (4 gwiazdki): Mistrzostwa Seniorów na dystansie minimum 160 km w ciągu jednego dnia. Juniorzy i Młodzi Jeźdźcy na dystansie 120 - 130 km w ciągu jednego dnia.

*** (3 gwiazdki): Wszystkie konkursy na dystanse 140 - 160 km w ciągu jednego dnia lub konkursy na dystansie 90 - 100 km przez dwa 2 dni,  lub konkursy 70 - 80 km przez 3 dni i więcej.

** (2 gwiazdki): Wszystkie konkursy na dystanse 120 - 139 km w ciągu jednego dnia lub konkursy na dystansie 70 - 89 km przez dwa 2 dni.

* 1 gwiazdka): Wszystkie konkursy na dystanse 80 - 119 km w ciągu jednego dnia.

 

Dystanse poniżej 80 km nie są klasyfikowane przez FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka). Federacje narodowe zwykle wprowadzają krótsze dystanse dla początkujących koni i jeźdźców. 

Zwycięzcą rajdu jest para (jeździec-zawodnik), która przejedzie trasę w najkrótszym czasie, ale też spełni inne warunki. W sportowych rajdach konnych stosuje się zasadę dzielenia dystansu na kilka etapów, zwykle nazywanych pętlami. Na końcu każdego odcinka i na mecie komisja weterynaryjna bada konie i zapisuje wyniki oględzin w karcie weterynaryjnej. Zawsze w pierwszej kolejności oceniana jest wysokość tętna, które weterynarz bada za pomocą fonendoskopu (słuchawki lekarskie), osłuchując przez 1 minutę klatkę piersiową konia. Tętno nie może przekroczyć 64 uderzeń/min, a koń musi być przedstawiony do badania po upływie maksymalnie 20-30 minut od przyjazdu z trasy. Bada się również odwodnienie (badane na łopatce poprzez odciągnięcie skóry i sprawdzenie czasu powrotu fałdu do stanu normalnego), wypełnienie naczyń (badane poprzez naciśnięcie palcem naczyń krwionośnych na dziąsłach i określenie czasu powrotu do stanu wyjściowego), perystaltykę jelit (badaną poprzez osłuchiwanie fonendoskopem okolicy brzucha) i ruch. Oprócz wymienionych parametrów podczas badania oceniane są jeszcze: liczba oddechów (badana fonendoskopem lub na podstawie ruchu klatki piersiowej bądź wydychanego powietrza), błony śluzowe (oglądane są błony śluzowe oka, trzeciej powieki, warg), wypełnienie żyły jarzmowej (badanie poprzez krótkotrwały ucisk żyły i obserwację jej powrotu do stanu normalnego), napięcie mięśni (ucisk dużych mięśni: zadu, łopatki, klatki piersiowej) i wrażenie ogólne. Podobnie wygląda wstępny przegląd weterynaryjny, przed dopuszczeniem konia do startu. Zwykle konie eliminowane są z powodu przekroczenia limitu tętna lub przez kulawiznę. W większości konkursów określona jest też minimalna waga jeźdźca z rzędem, który wynosi wynosi 70 kg. W zawodach juniorów nie ma takiego ograniczenia.

 Wpisany przez Zbigniew Kacprzyk    wtorek, 20 stycznia 2009
 

Sponsorzy

amplus