EnduracePL na Facebook

MPS, CEN, CEI Zakrzów 2013 - relacja
podiumW miniony weekend w Zakrzowie zostały rozegrane zawody międzynarodowe w sportowych rajdach konnych oraz Mistrzostwa Polski Seniorów. Było to drugie spotkanie nowoczesnego ośrodka jeździeckiego w Zakrzowie z naszą dyscypliną jeździecką. Spotkanie udane, bo organizatorzy stanęli na wysokości zadania, pomogła też pogoda, która była przyczyną odwołania zawodów w czerwcu.
Brawa za trasę
Pierwszy raz zawody międzynarodowe zostały rozegrane w Zakrzowie w zeszłym roku. Debiut można było uznać za udany, dopisała frekwencja, ale sporo zawodników narzekało na niezbyt ciekawą i trudną trasę. Organizatorzy wyciągnęli wnioski, i ekipa pod batutą gospodarza toru Marka Tula, przygotowała trzy ciekawe pętle. Należy podkreślić, że trasa była rewelacyjnie oznakowana (hitem były wymalowane znaki na asfalcie w kształcie podków), na każdym punkcie serwisowym była woda, a wszystkie przejazdy przez drogi asfaltowe były zabezpieczone przez straż pożarną bądź policję.
Tym razem deszcz nie przeszkodził
Pierwotnie zawody w Zakrzowie miały odbyć się w czerwcu, ale zostały odwołane w ostatniej chwili z powodu zalania znacznych fragmentów tras. Decyzja był odważna, bo wiele osób nie było z niej zadowolonych. Trudno się dziwić, nie zawsze łatwo jest zmienić plany. Tym razem deszczu nie było, i mimo chłodnego poranka, wszyscy cieszyli się ze słonecznej pogody. Dzięki późniejszemu terminowi niektórzy zawodnicy mogli „dograć” swoje konie. Co ciekawe cała trójka wierzchowców z podium MP zaliczyła 1* międzynarodową, potrzebą do startu w 2*, dopiero latem, więc w czerwcu o medale walczyć by nie mogły. Organizatorzy zapowiadają przyszłoroczną edycję na początek września. To dobry pomysł, bo można liczyć na dobrą pogodę, a dzień będzie jednak dłuższy niż w październiku, co jest ważne dla konkursu na dystansie 160 km.
Wywalczone medale
W konkursie o Mistrzostwo Polski, rozegranym na dystansie 120 km, wystartowało 11 par, a ukończyło go 5. Złoty medal MP wywalczyła Dorota Krzywicka (TKJ Garbówek) dosiadająca małopolskiej Blanki (Magg m – Brazylia/Elsing oo), srebro zdobyła Joanna Zarzecka (KJ Champion Łódź) jadąca na czystej krwi arabskiej Elgorze z Reguła (Gorec – Elvia/Esplendor), a brąz Maciej Kacprzyk (TKJ Garbówek) dosiadający szlachetnej półkrwi Finezji (Bohun oo – Fryga/Saphir xx). Tempo zwycięskiej pary wyniosło 17,97 km/h, a o złocie zadecydował efektowny finisz w pełnym galopie. Trudna decyzja o obniżeniu dystansu ze 160 do 120 km chyba się obroniła. Konkurs mistrzowski był ciekawy, efektowny i stał na wysokim poziomie. Warto w tym miejscu dodać, że wszystkie konie medalowe bardzo szybko wchodziły na bramkę, co trzem parom pozwoliło na pozostanie w rozgrywce do samego końca. Gdyby Dorota z Blanka wchodziła na trzecią bramkę np. 7 minut to o złocie mogła by zapomnieć, bo nawet kilkuminutową stratę na krótkiej pętli i po 100 km jest odrobić bardzo trudno . To pokazuje, jak ważne na długim dystansie jest sprawne wchodzenie na bramkę.
Za rok potrzebny speaker
Tutaj uwaga do organizatorów na przyszłość. Rywalizacja i emocje w konkursie o Mistrzostwo Polski nie zostały wykorzystane. Zabrakło informacji dla publiczności. W Zakrzowie sporo było osób postronnych, które przyjechały po prostu zobaczyć zawody jeździeckie. Warto to wykorzystać. Bez dostępu do informacji trudno jest zrozumieć kto jest pierwszy, wiedzieć kto wchodzi na bramkę, jaki to konkurs itd. Dlatego tak ważna jest ciągły komentarz przez mikrofon. Udało się z trasą, więc myślę, że uda się i z tym. Do zobaczenia w Zakrzowie za rok!