EnduracePL na Facebook

President Cup 2009 - wyniki

W konkursie o Puchar Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich 2009 zwyciężył reprezentant gospodarzy Yousef Ahmed Al Bloushi jadący na 12-letnim wałachu czystej krwi Charlandre El Sharif. Para ta ustanowiła nowy rekord świata na dystansie 160 km, pokonując  trasę w 6 godzin 30 minut i 53 sekundy (tempo 24,56 km/h). Drugi był Omair Husain Abdulla Al Bloushi  na Silversprings Kabir Awra. Obaj zawodnicy wjechali na metę razem. Trzeci, 3 minuty później, na mecie zameldował się Naser Al Marzouki dosiadający Kaysand Farrazah - co ciekawe koń ten triumfował w zeszłorocznej edycji President Cup. Nagrodę Best Condition przyznano koniowi Silversprings Kabir Awra. Beata Dzikowska oraz Cyryl ukończyli dystans na 29 miejscu z tempem 16,56 km/h! Brawo!

W sumie konkurs ukończyło tylko 30 par z 76 startujących. Czołowe miejsca zajęli zawodnicy z ZEA, najlepsza z "reszty świata" była utytułowana Hiszpanka Maria Alvarez Ponton, która zajęła 8 miejsce. Zawodniczka ta pracuje na co dzień w stajni, gdzie trenerem jest jej mąż Hiszpana Jaume Punti Dachs'a, znajdującej się w Emiratach. Najlepiej z koni przywiezionych z Europy wypadł Akim du Boulv, który pod Francuzem Philippem Benoit zajął 15 miejsce. W sumie takich "europejskich" par, które ukończyły ten konkus, oprócz wyżej wspomnianej, było tylko 5: Maritza Pereira - Taborah De Sier z Belgii, Beata Dzikowska - Cyryl z Polski, Belinda Hitzler - Shagar 5 z Niemiec, Pascale Dietsch - Hifrane Du Barthas z Francji.

Druga z Polek, Kamila Kart odpadła po 2 pętli - jej Cert został wyeliminowany z powodu kulawizny.

Wynik Beaty Dzikowskiej oraz Cyryla to niewątpliwe największy sukces w krótkiej historii startów naszych reprezentantów na Bliskim Wschodzie. W 1998 roku przełomowe dla rajdów Mistrzostwa Świata zorganizowane w Dubaju, Krystyna Romszycka dosiadająca Elekta ukończyła w 13 godzin 53 minuty i 26 sekundy. Na tamtych Mistrzostwach dzisiejszy wynik naszej pary - 09:39:53 - dałby Beacie oraz Cyrylowi ... 6 miejsce.  To pokazuje  przede wszystkim jak bardzo zmieniły się (przyśpieszyły) rajdy. Dzisiejszy wynik można również interpretować nie tylko jako indywidualny sukces  Beaty Dzikowskiej i Cyryla, ale  też jako pokaz skutecznego dążenia do celu sensownie obraną drogą.

Wyniki końcowe

Eliminacje

Przebieg konkursu pętla po pętli:

Po piątej pętli wciąż prowadzi  Omair Husain Abdulla Al Bloushi  na Silversprings Kabir Awra z tempem 24,34 km/h. Tuż za tą parą (19 sekund straty) jest Ali Mohd Al Muhairi dosiadajacy wałacha Sudan. Trzecie miejsce zajmuje Yousef Ahmed Al Bloushi jadący na Charlandre El Sharif (26 sekund straty). Beata Dzikowska i Cyryl są na ostatnim, 31 miejscu, jadą w tempie 16,61 km/h. Już tylko 16 km do końca!

Wyniki po 5 pętli

Po czwartej pętli na czele w dalszym ciągu Omair Husain Abdulla Al Bloushi dosiadający wałacha Silversprings Kabir Awra. Tempo prowadzącej pary spadło do 24,53 km/h, a tempo tej pary na 4 pętli wyniosło 22,63 km/h. W czołówce bardzo tłoczno, aż 12 par traci do pierwszego miejsca mniej niż 7 minut. Beata Dzikowska z Cyrylem są na miejscu 43, polska para przejechała 4 pętle w tempie 15,11 km/h, a całkowite tempo jazdy spadło do 16,95 km/h. Cyryl wszedł na bramkę w 3 minuty i 4 sekundy, puls 59;

Wyniki po 4 pętli

Po trzeciej pętli prowadzi nadal Omair Husain Abdulla Al Bloushi dosiadający wałacha Silversprings Kabir Awra. Ogólne tempo tej pary wynosi 25,06 km/h, a tempo jazdy na trzeciej pętli 23,80 km/h. Beata Dzikowska z Cyrylem są na miejscu 58 z tempem 17,48 km/h, a trzecią pętlę nasza para pokonała w tempie 17,08 km/h. Czas wejścia na bramkę 2 minuty 36 sekund, puls 57;

Prowadzący Silversprings Kabir Awra niesamowicie szybko wchodzi na bramki weterynaryjne: na 1 w 50 sekund, na 2 w 44 sekundy, a na 3 w 1 minutę i 1 sekundę z bardzo niskim pulsem, odpowiednio 41, 39, 43 bpm. Kosmiczne parametry!

Wyniki po 3 pętli

Po drugiej pętli na czele nadal  Omair Husain Abdulla Al Bloushi na wałachu Silversprings Kabir Awra z tempem 25,67 km/h. Drugą pętla para to pokonała w tempie 25,23 km/h. Co ciekawe na podium jak na razie tylko konie maści kasztanowatej. Beata Dzikowska z Cyrylem są na miejscu 62 z tempem 17,67 km/h. Wygląda na to, że Cert dalej nie jedzie...

Wyniki po 2 pętli

O 6 rano 76 pary stanęły na starcie 160 kilometrowej trasy zawodów o Puchar Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po pierwszej pętli prowadzi reprezentant gospodarzy Omair Husain Abdulla Al Bloushi dosiadający wałacha Silversprings Kabir Awra. Para ta pierwszą pętlę pokonała w tempie 26,10 km/h. Beata Dzikowska oraz Cyryl po pierwszej pętli są na miejscu 65, z tempem 17,52 km/h. Cyryl dobrze wszedł na bramkę, w 3 minuty i 18 sekund, a na badaniu miał puls 51. Kamila Kart z Certem są na miejscu 66 z tempem 17,33 km/h, czas wejścia 4 minuty i 46 sekund, tętno 60.