Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

trenig z ciężarkami

Wysłane przez Wojtek 
trenig z ciężarkami
2005-10-11; 08:51:00
W trenigu koni stosuje się czasami obciążanie nóg specjalnymi ciężarkami. Jaki ma sens takie obciążanie i jakie są zasady stosowania ciężarków?

Wojtek

Re: trenig z ciężarkami
2005-10-11; 12:57:19
Wątpię żeby ktoś udzielił na to pytanie merytorycznej odpowiedzi. Wątpię żeby ktoś w Polsce miał doświadczenie w tego typu treningach. W zagranicznych książkach jeździecki (rajdowych) nie spotkałem się z tą metodą.
Raczej się nie stosuje tej metody, ze względu na duże obciążenie stawów i ścięgien jest ona bardzo niebezpieczna. A zasady, jak zawsze przy koniach: powoli, stopniowo i z duża uwagą. Szczególnie jeśli chodzi o aparat ruchu.
Taki trening jest u ludzi łatwiejszy do zastosowania, ponieważ zawodnik sam wie kiedy coś się dzieje złego z jego organizmem (w tym wypadku z nogą) i może zgłosić to trenerowi. Koń takiej możliwości nie ma. Trening z obciążnikami wykorzystuje się do trenowania głownie szybkości lub skoczności. Do rajdów nie ma on raczej sensu i jest chyba zbyt kontuzjogenny.
Sam używałem takich ciężarków i rzeczywiście wyskok oraz szybkość poprawiają się, ale kolana po treningach bolą...

pozdrawiam,

Maciek

Re: trenig z ciężarkami
2005-10-11; 23:25:05
Moi znajomi stosują ciężarki do treningu koni skokowych, a zwłaszcza na rozprężalni przed odbywającymi się zawodami. Zaraz przed wejściem na parkur, zmienia się koniowi ochraniacze na "normalne" i wtedy w czasie trwania konkursu jest lżej konikowi podnosić nogi. Ta metoda pomaga koniom skoczkom mniej strącać przeszkody, jeżeli niedostatecznie podnoszą nogi nad przeszkodą.
Znacie to uczucie, kiedy przebieramy się z butów narciarskich w "normalne"?
Mnie się wydaje,że to porównywalne.......

Dorota



Wiadomość zmieniona (11-10-2005 23:25)

Proszę podać imię i nazwisko
Re: trenig z ciężarkami
2005-10-12; 08:25:28
Gdzieś czytałam w literaturze, że ciężarki chyba przygotowują konie do biegania po miękkim podłożu, np. piasku.

K.

Re: trenig z ciężarkami
2005-10-13; 21:34:11
A w jakiej literaturze Pani Krystyno/Katarzyno? Do biegania w miękkim podłożu to przygotowuje bieganie w miękkim podłożu...

Ania

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować