Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

poradnik pierwszych treningów

Wysłane przez Katarzyna Koc 
poradnik pierwszych treningów
2006-01-11; 09:40:36
Często spotykam się z koniarzami, którzy próbują zacząć starty rajdowe ale nie mają zielonego pojęcia o treningu.
Może ktoś przygotowałby krótki poradnik o pierwszych treningach konia?

Katarzyna

Re: poradnik pierwszych treningów
2006-01-11; 18:39:18
Jestem pocztkujaca ale moze i tak cos powiem winking smiley
1.Podwyzszajac poziom treningu nie podwyzszaj tempa jazdy a dystans.
Re: poradnik pierwszych treningów
2006-12-29; 23:20:55
Cześć !! jeśli jesteś a raczej miałaś już pierwszą jazde !!Pamientaj aby ćwiczyć podstawe a przedewszystkim równowage na koniu !! bez tego ani rusz !! Czyli naucz się pierwsze jak na nim się utrzymac !!! Rób różnego rodzaju ćwiczenia !!! A jeśli już anglezujesz to podczas stępu staraj się jak najdłużej utrzymać się w półsiedzie z każdym następnym treningiem staraj się corazdłużej utrzymać w tym półsiedzie !! A ćwiczenia wykonuj coraz płynniej !! Jeśli nie będziesz ćwiczyć trudniej ci będzie wskakiwać na kolejne szczeble !! Grunt to podstawa !!
Re: poradnik pierwszych treningów
2006-12-30; 14:39:57
Myslę, WIELBICIELKO KONI, że nie chodziło tu o podstawy nauki jazdy czy "utrzymanie sie na koniu", ale raczej o porady dotyczące treningu.Jak przygotowac siebie i konia do statu w pierwszych ZAWODACH rajdowych? Jak wiadomo starty w zawodach są (jak nazwa wskazuje) dla zawodowych jeźdźców, a to oznacza ze potrafią dobrze jezdzic i takie żeczy jak równowaga na koniu, harmonia w ruchu z koniem czy jazda w półsiadzie zarówno w stępia jak i kłusie czy galopie przychodzą im bez żadnego kłopotu.

A mnóstwo dobrych rad na sportowy trening rajdowy, na to jak zbudować dobrą kondycję i przygotować się do zawodów znajdziecie w zakładce "artykuły" na tej stronie.

Jeśli planujecie pierwszy start w zawodach klasy L to naprawdę nie wymaga wiele treningów smiling smiley Kon powinien być zrównowarzony i dosc szybko schodzić z tętna. Jazda stępowo kłusowa z odrobiną galopu. Trzeba oczywiscie poćwiczyc w domu jazdy na długich dystansach z długimi odcinkami kłusa, picie wody po wysiłku (oczywiscie chodzi o koniawinking smiley ) bieganie "w ręku" (konieczne pózniej na bramce wet). Miesiąc przygotowań wystarczy (przy jazdach 5-6dni w tygodniu) Proponuję na jakies 2 tygodnie przed startem zrobic sobie mini-zawody na znanym dystansie ok35km w tempie 10km/h, mierzyc tetno i sprawdzic stan ścięgien na kilka godzin po jezdzie (czy są opoje czy kon przypadkiem nie kuleje itp)

Myślę, że każdy kto naprawdę chce i ma trochę zaparcia by codziennie trenować może przygotować każdego zdrowego konia do zawodów klasy L. Wystarczy chciec smiling smiley no i oczywiscie trzeba umiec jezdzic i panować nad koniem winking smiley
Re: poradnik pierwszych treningów
2007-01-13; 15:56:22
czy naprawdę konieczne jest trenowanie konia 6 dni w tyg.??? Mam czteroletniego arabka i boję się żeby nie zrobić nic zbyt szybko, zbyt dużo... Wydaje mi się, że taki czterolatek to jeszcze młodzik, nie do końca "skostniały" Czy do przygotowania konia do klasy L na jesień nie wystarczyłyby np. treningi w terenie dwa- trzy razy w tyg. + trening uelastyczniający/ wzmacniający grzbiet na lonży dwa razy tygodniowo???
Re: poradnik pierwszych treningów
2007-01-14; 12:21:02
Myślę, że jazda terenowa 2-3 razy w tygodniu spokojnie wystarczy, jednak trzeba koniowi zapewnic ruch 6 razzy w tygodniu (o to mi chodziło). Jesli do tych 2-3 terenów dodamy 3 razy pracę na lonży to bedzie ok smiling smiley Jednak powinna to byc praca a nie kilkuminutowy spacerekwinking smiley Polecam 5-minutowe (w późniejszym treningu 10.) kłusowanie przeplatane 5-minutowym stępem. Odradzam galop na lonży. Trzeba oczywiście prowadzić nieustanną obserwacje, by nie przemęczać konia. I oczywiście kontrolować nogi - czy nie robią się opoje itd. Z młodziutkim 4-latkiem trzeba szczególnie uważac i powolutku zwiększać wysiłek i nie jeżdzić szybko tylko coraz dłużej.

Nie jestem wprawdzie zawodowcem (na razie winking smiley ) Ale tak właśnie przygotowuję mojego konia z tym że on ma 9 lat. Staram sie jezdzic w tereny a gdy brakuje czasu(ostatnio dość często) - trenujemy na lonżysmiling smiley Pozdrawiam
Re: poradnik pierwszych treningów
2007-01-14; 18:22:35
ps. takie "treningi na lonży" mogą trwać 40 minut = cztery pięciominutowe kłusowania przeplatane 5-minutowym stępem. Oczywiscie zacząć można od dwóch takich pięciominutowych kłusów. Należy pamietać o rozstepowaniu konia.
Re: poradnik pierwszych treningów
2007-01-14; 19:13:52
Niop- na lonży to dość dużo pracujemy. Na wypięciu (chambon) zwykle, na drągach też... Doszliśmy już do 10-cio min kłusa. Galopu też nie praktykuję na lonży. Czas będzie zacząć wyjeżdżać w tereny=/ Bo na razie to tylko chodziliśmy w ręce=)
Re: poradnik pierwszych treningów
2007-01-17; 21:52:12
Spokojnie - naprawdę nie trzeba wiele by ukończyć zawody w klasie L. W sumie 2 miesiące przygotowań wystarczą. Co za dużo to też nie dobrzesmiling smiley Nadgorliwość w tempie ale też w dystansach szczególnie u takiego "młodzika" nie ma sensu. Zyczę sukcesów. Ola
Re: poradnik pierwszych treningów
2008-06-14; 22:50:53
ja bym chciała zacząć rajdować, zawody L mam w planach za rok, tymczasem chcę dowiedzieć się wszystkiego jak najdokładniej

od zawsze jeździłam w tereny takie krótkie ale na ujeżdżalni bardzo mało pracujemy, na czym powinnam sie skupić z kobyłką? sądze ze wydłużanie ilości kłusa nic nie da, bo to nadal praca na prostych, lonzy nie lubie wole spacerki na wolności

jak miałby wyglądać taki przykładowy pierwszy miesiąc?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować