Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

twarde podkowy

Wysłane przez Danuta Szymka 
twarde podkowy
2004-08-04; 10:35:48
Przygotowuje konia do rajdów i zgodnie z sugestią "rajdowego kowala" okułam go twardymi podkowami z małymi widiowymi hacelami.
Kolejny kowal, który przekuwał konia stwierdził, że twarde podkowy to "zabójstwo" dla nóg konia a widia jest zbędna jeśli nie jeździ się po bardzo twardych drogach.
Kto ma racje?

Danuta

Re: twarde podkowy
2004-10-20; 14:15:21
Oczywiście - podkowy twarde zwykle gorzej tłumią wstrząsy i źle wpływają na kości. Chyba najlepsze jest kucie podkowami aluminiowymi. Jest to jednak dość droga przyjemość.
Dobre też są podkowy z wkładką amortyzującą.

K.
Re: twarde podkowy
2004-10-20; 15:27:48
to zalezy od konia i od podloza.Moj kon nie lubi ciezkich podkow i dlatego kuje go na aluminiowe. Najtansze sa juz od 30zl za pare. jest duzy wybor w ksztalcie i stopniu scieralnosci.przy twardym podlozu mozna nabic sztyfty widiowe.



kaska
Re: twarde podkowy
2009-05-18; 20:55:02
Jak jest wlasnie ze stopniem scieralnosci takich zwyklych aluminiowych za 30 para? Widzialem w sklepie, wydaja sie jak jednorazowki.
Re: twarde podkowy
2009-05-20; 23:16:51
A ja chcial bym zaczac swoja przygode z rajdami, juz teraz duzo jezdze na swym koniku i cmam zamiar go podkoc tylko pytanie jakie podkowy zastosowac???Podkladki amortyzujace czy nie??
Czekam na odpowiedz
Re: twarde podkowy
2009-05-21; 18:24:37
Osobiście jestem fanem podków aluminiowych!smiling smiley
Niestety rzeczywiście nie są zbyt trwałe. Używam ich praktycznie na sam start, a jeżeli podłoże jest twarde to należy się liczyć z przekuciem w czasie trwania rajdu (mówię tu o dystansach 120 - 160 km). Sześciu tygodni w treningu raczej takie podkowy nie wytrzymają.
"Alufelgi" dodatkowo wzmacniam małymi hacelami, sporo z tym zachodu bo trzeba je gwintować i wkręcać dodatkowe gwinty z innego metalu.
Do podków aluminiowych zalecane są podkładki, w zeszłym roku dwa razy użyłem podkładek firmy Luwex pod samo kopyto, z otwartym środkiem i byłem z tego patentu bardzo zadowolony.

Ogólnie jeżeli chodzi o kucie, to najważniejsze są umiejętności kowala, pilnowanie terminu, stan kopyt itd., na krótkie dystanse podkładki nie są konieczne, a ich ewentualne użycie determinuje głównie rodzaj podłoża na którym się trenuje i/lub startuje.

pozdrawiam,

Maciek
Re: twarde podkowy
2009-05-22; 09:53:20
Kazdy stop aluminiowy ma inna scieralnosc,podkowy ktore kupujemy w CH wytrzymuja 4tyg treningu.
Rowniez spokojnie przechodzi sie 160km.
Niestety podkowy o ktorych pisze kosztuja 15-20CHF tj min okolo 45PLN.
Scieralnosc dobrych podkow alu jest mniejsza niz tradycyjnych,natomiast nie przenosza tak wibracji ktore powstaja przy uderzeniu o podloze,sa zdecydownie lzejsze.Nalezy tez uwazac z wkladkami i silikonem .
Zauwazylem ze stosuje sie podkowy alu zeby bylo lzej a nastepnie 1/2 tubki silikonu czyli okolo 200gr.Kowale generalnie pakuja za duzo silikonu.Nalezy tylko uszczelnic wokol pietki ( a pietki wycinac bardzo oszczednie) Cieniutka warstwa pod wkladka.

Kamilia
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować