Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

waga jezdzca

Wysłane przez cichy 
waga jezdzca
2004-11-12; 06:50:14
Witam!
Mam pytanie. Powszechnie przyjmuje sie, ze konie arabskie sa bezkonkurencyjne, jesli chodzi o rajdy.Zdaje sobie sprawe, ze ogromne znaczenie ma tu wytrzymalosc konia (z ktorej ta rasa slynie), oraz odpowiedni trening, ale ciekawi mnie bardzo, jaka jest "ladownosc" takiego konika, gdyz jak wiadomo araby do olbrzymow nie naleza.
W regulaminie FEI znalazlem punkt, (artykul 820), mowiacy o tym, ze minimalna waga jezdzca to 70kg (domyslam sie, ze jest to waga jezdzca wraz z siodlem). Czy jezdziec wazacy np 80 kg powinien myslec o startowaniu na arabie w sporcie rajdowym, czy tez zakrawa to juz na okrucienstwo?
Pozdrawiam serdecznie!

Re: waga jezdzca
2004-11-12; 10:47:48
Obecnie obowiązująca waga to 75 kg razem z siodłem. Jeźdźca o ciężarze własnym 80 kg nie kwalifikowalabym do grupy osób okrutnych aczkolwiek raczej nie wskazany byłby dla niego koń o wzroście 146 cm i planowanie wspólnych startów na 160 km. Generalnie dla osób większych polecane są albo duże araby lub angloaraby, kabardyńce czy konie achal-tekińskie. W Stanach , gdzie rajdy sa bardzo popularne rozgrywane są także rajdy dla różnych klas ciężaru jeźdżców. O ile dobrze pamiętam , to przy dluższych dystansach 10 kg ciężaru jeźdżca (ponad normę) wpływa na obniżenie średniej prędkości konia o 1 km/godz. Autorami tego przelicznika sa także Amerykanie.
Re: waga jezdzca
2004-11-13; 01:38:05
Wielkie dzieki za odpowiedz!

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować