Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

Rankingi

Wysłane przez Iza 
Re: Rankingi
2003-11-22; 16:21:46
RE: Stefan

Wartość wsk ze wzoru Szpotańskiego można przedstawić wzorem:
wsk = dystans/20 - 1 = 0.05*dystans - 1.
Wzór Szpotańskiego powstał przed zmianami FEI dla długości dystansów. Po wprowadzeniu zmian klasyfikacji dystansów pojawił się pomysł, żeby wsk = liczba gwiazdek konkursu * 2. Wówczas wzór upodobni się bardziej do rankingu FEI.

Może jednak zmodyfikujmy wzór Szpotańskiego?
Wzór ten bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach (mała liczba uczestników).
Na konferencji przytoczyłem następujący przykład: reprezentant Polski kończy MŚ na 24 miejscu z prędkościa 14 km/h. Otrzymuje, za ten niewątpliwie dobry wynik, tylko 25 punktów. Tyle punktów w sezonie 2003 otrzymywali uczetnicy kat. L
Może wprowadzić "bonus" za liczę jeźdźców kończących konkurs (jak w FEI).
zk

wykres FEI vs. P.Sz.:

wykres FEI vs. P.Sz. większy: [www.endurance.pl]

Stefan
Re: Rankingi
2003-11-22; 17:22:52
RE:zk
1) Panie Zbyszku przecież o wsk dokładnie to samo napisałem.
2) Gdy wzór pomnożymy przez WZ dla CEI **** to wartość LP jest nieco większa, ale zgodzę się,że i tak niedostatecznie duża
3) Na pierwszy rzut oka wykres dla FEI troszke kuleje, bo wydaje mi sie, ze nie są przyznawane punkty dla dystansu mniejszego niż 80.
4) Należy jeszcze zmodyfikować punkty za miejsce

RE: Tomek
A kto powiedział,że ma być przejrzysty (zwróc także uwage na pisownie tego trudnego słowa)
Ma byc chyba sprawiedliwy.
To jest inaczej zapisany wzór obowiązujący, uzwględniający poprawki wniesione na konferencji.

Do wtajemniczonych:
Może mi ktoś odpowie na pytanie: kto zdecydował i jakiech argumentów użył, aby wprowadzić do rankingu klasę L?
Jeśli nie potrafimy wymyslec sami to może "podpatrzymy" jak liczą inni, czy tylko my posługujemy się własnym wzorem? jak jest za miedzą u Czechów, pewnie Pani Ewa dysponuje dużo większą wiedzą i zagranicznymi kontaktami.

Pozdrawiam oczywiście
G.S.
Re: Rankingi
2003-11-23; 21:59:25
Chyba nikt nie chce przyznać się do błędu (sic!)
Proponuję w sezonie 2004 do rankingu ogólnopolskiego nie liczyć klasy L.

Pozdrawiam

WS

Re: Rankingi
2003-11-25; 10:05:47
Dotychczasową dyskusję możemy chyba podsumować wzorem:
LP= [pm*dystans/100*(dystans/20-1)+prędkość]*wk,
gdzie
pm - punkty za miejsce: 1 - 20 punktów, 2 - 19 punktów, 3 - 18 punktów, 4 - 17 punktów,..., 20 i dalej - 1 punkt,
dystans - rzeczywista długość trasy w km,
wk - współczynnik konkursu, który wynosi
0,75 dla konkursów rozgrywanych na ZR,
1,00 dla konkursów CEN rozgrywanych na zawodach ogólnopolskich,
1,25 dla konkursów międzynarodowych (CEI),
2,0 dla CEI****.
Wzór jest poprawny dla dystansów >= 40 km.

Proponuję wk zamiast współczynnika zawodów, ponieważ na jednych zawodach mamy konkursy CEN i CEI. Uczestników CEI nagradzamy wsp. 1,25.

Liczbę uczestników w konkursie możemy uwzględnić następująco:
LP= [pm*dystans/100*(dystans/20-1)+prędkość + lzw]*wk,
gdzie lzw to liczba punktów zależna od liczby kończących konkurs i od zajętego miejsca (identycznie jak w rankingu FEI). Przykładowo w konkursie kończy 5 zawodników: 1-szy otrzymuje lzw=5, 2 ma lzw=4, 3 - lzw=3, 4 - lzw= 2, 5 - lzw=1).

zk
[www.endurance.pl]

Re: Rankingi
2003-11-25; 19:35:07
Mnie sie poboda, bo uzwględnia wszystko o czym dyskutowano, boje sie tylko jak to zrozumie Tomek smiling smiley
A może mi ktoś jeszcze udzielić odpowiedzi na zadane przeze mnie wcześniej pytania, czy może są zupełnie nie na temat ?
g.s.
Iza
Re: Rankingi
2003-11-25; 22:06:44
tylko czy przy naszej ilosci zawodnikow nalezy brac pod uwage ilosc koni startujacych czy konczacych?
Re: Rankingi
2003-11-25; 23:53:14
jak będziemy brać pod uwagę ilośc koni kończących, to nie potrzebne będą rankingi.
Iza
Re: Rankingi
2003-11-26; 14:22:40
tez uwazam ze powinno sie brac pod uwage liczbe stratujacych a nie konczacych tak jak ma to miejsce w rankingu FEI
Re: Rankingi
2003-11-26; 14:55:25
W rankingu FEI
"Additional points depending on the number of finishers are given to each placed rider. The additional points do not depend on the category of the ride."

Zatem kończących a nie startujących.

zk

Iza
Re: Rankingi
2003-11-26; 18:52:52
no napisalam to samo co wg mnie w naszych warunkach sie nie sprawdzi
Re: Rankingi
2003-12-02; 11:00:44
Dyskusja dobiegła chyba do końca.
Sprawa niedokończona - to liczenie do rankingów konkursów kat. L. Proponowany wzór nie może być zastosowany do kat. L a innego pomysłu nikt nie zgłosił.

Zatem ostateczny wzór obliczania punktów rankingowych jest następujący:
LP= [pm*dystans/100*(dystans/20-1)+prędkość + lzw]*wk

Wzór jest poprawny dla dystansów >= 40 km oraz dla zawodów jednodniowych. Dla dwudniowych musi być przelicznik.
I ten wzór rekomendujemy Komisji Rajdów PZJ

Pozdrawiam

zk

wykresy dla zmodyfikowanego wzoru:

wykres w powiększeniu: [www.endurance.pl]

[www.endurance.pl]
Ewa
Re: Rankingi
2003-12-02; 18:22:29
Bardzo mi się podobała szeroka "rankingowa" dyskusja. Wydaje mi się, że w sytuacji kiedy prowadzi się kilka rankingów można jeszcze dołożyć jeden oddzielny dla klasy L z tym, że bez podziału na klasy wiekowe zawodników.
Klasa L jest rozgrywana na normę czasu czyli zasady są inne niż w pozostałych klasach i dlatego powinna być oddzielnie punktowana
Proponowałabym równorzędne traktowanie wszystkich klas L bez względu na to czy będą rozgrywane na zawodach ogólnopolskich czy na małych okręgówkach.
Miejmy nadzieję, że wkrótce, właśnie na zasadach rankingu klasy L, dojdzie nam ranking pony, ale to jeszcze chwila. ES
Re: Rankingi
2004-01-24; 15:30:43
Komisja Rajdów niestety nie przjęła rankingu zaproponowanego w tej dyskusji.
Może chociaż słowo wyjaśnienia!

Damian

Tomek
Re: Rankingi
2004-01-24; 19:33:29
Jakie słowa wyjaśnienia ??? komisja zadecydowała i nie musi niczego wyjaśniać. Prosze o choć jeden powód dla któego komisja musi coś wyjaśnić ?
Kibic10
Re: Rankingi
2004-01-25; 11:06:56
Komisja nie musi niczego wyjaśniać ale nowo wybrany przedstawiciel zawodników Tomasz Tura mógłby odpowiedzieć na grzecznie zadane pytanie,a nie zachowywać się tak jakby woda sodowa uderzyła mu do głowy.

Tomek
Re: Rankingi
2004-01-25; 13:03:59
Oświadczam że, nie jestem Panem Tomaszem Turą, Pan Tomasz Tura zawsze i wszędzie podpisuje swoje posty imieniem i nazwiskiem. Wiec kibic zanim kogoś o coś oskarżasz zastanów sie.
Re: Rankingi
2004-02-12; 12:14:04
Szkoda, że Komisja Rajdów nie podała uzasadnienia przyjętego rankingu. Wzór przyjety w dyskusji na Forum wydawał się sensowny.

Zaproponowany przez Komisję ranking ma istotną wadę. Punkty do rankingu z klasy L dostaje się głównie za prędkość.
przykład: pierwszy jechał z predkością 15 km/godz., ostatni z prędkością 20 km/godz.
- zwycięzca L na 20 km dostanie 19 punków (4 punkty za 1 miejsce i 15 punktów za prędkość - razem 19 punktów),
- ostatni w konkursie np. 25 dostanie 0,2 za miejsce i 20 punktów za predkość - razem 20,2 punkta.

Czyli ostatni ma więcej punktów niż pierwszy. Czy to ma sens? Raczej nie.

Najprościej jest dla klasy L zrobić ranking niezależny, który sumuje punkty z konkursów.

Wojtek
Re: Rankingi
2004-02-12; 16:21:14
Dlaczego wogóle klasa L jest liczona w rankingu?
Może nam to ktoś logicznie wyjaśni, najlepiej obecni przy zatwierdzaniu tego wzoru.
G.S.
Re: Rankingi
2004-02-21; 08:37:38
Komisja Rajdów nadesłała propozycję nowego sposobu naliczania punktów rankingowych dla kat. L.
[www.endurance.pl].

zk

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować