Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil Regulamin

Zaawansowane

Zmiany w regulaminie

Wysłane przez Sławomir Kosicki 
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-08; 18:49:00
Wprowadzenie punktacji za wejścia na bramkę ma na celu wyłonienie koni o predyspozycjach do wysiłku. Zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Z doświadczenia z kilkoma zaledwie młodymi końmi wiem, że ten, który ma ,,serce'' bez specjalnego treningu przekłusuje sobie te 30 km i bez problemu wejdzie w kilka minut na bramkę. Mówie ,,kilka'', bo wiem, że w 1-2 minuty mało który koń wejdzie na bramkę. Ale przecież o to chodzi. Maksymalną liczbę punktów mają dostawać tylko najlesze konie, a nie połowa startujacych w konkursie. I wcale nie trzeba konia zamęczać treningiem, żeby szybko wejść na bramkę. Jeśli jeździec potrafi rozplanować dobrze jazdę, to może ostatnie kilka kilometrów przejechać troszke wolniej, żeby koń odpoczął.
Co do testu Ridgeway'a, to sama od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy w klasie L i P jest to potrzebne. Dla mnie jest to test, który ma za zadanie wyłanić bardzo zmęczone konie. W klasie L czy P raczej trudno mówić o tego typu zmęczeniu. Obawiam się troszkę czy to czasem nie będzie wypaczać wyników. Jeśli jeden koń wejdzie na bramkę z tętnem 48, a po teście będzie miał 49, a drugi koń wejdzie z tętnem 56, a po teście będzie miał 55, to wg mnie nie oznacza, że kon pierwszy jest gorszy. Innymi słowy test Ridgeway'a jest raczej dla lekarza, który ma całościowo ocenić stan konia, i test ma być w tym pomocny. Natomiast nie powinien wg mnie mieć bezpośredniego wpływu na wynik.

Dorota



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2008-02-08 20:15 przez Dorota.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-09; 12:21:31
Wg mnie, wprowadzenie testu Ridgeway'a w klasie L mija się z celem. Punktowanie czasu wejścia na bramkę w zupełności wystarczy.
Test Ridgeway'a byłby bardziej przydatny w klasie P.

Proszę podpisać się imieniem i nazwiskiem - moderator forum



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2008-02-15 17:23 przez admin.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-09; 18:15:36
Zgodze sie z punktacja za czas wejscie na bramke ale niestety nie popieram wprowadzenia testu Ridgeway'a w klasie L,poniewaz nie powinno sie traktowac pierwszego roku treningu jako ocene mozliwosci konia,poniewaz taki 4-letni arab jest jeszcze niedojrzaly i tak naprawde,zawody najnizszej klasy powinno traktowac sie jako wstep do własciwej kariery sportowej,ktora w wyzszych klasach pozwoli ocenic nam mozliwosci zwierzaka,jesli zas chodzi o konie nerwowe,to wlasnie klasa L powinna przygotowac mlode konie do takich "nowych rzeczy"-naturalnie nie wspominam juz o nauce w domu,jednak,moim zdaniem,trzeba dac im troche czasu na tzw.zaklimatyzowanie sie ,jesli zas kon nie bedzie robil postepow,to w wyzszej klasie sam sie wyeliminuje-tracac roznego rodzaju punkty.
Pozdrawiam,
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 09:53:43
Konie sa eliminowane za ruch lub metabolizm.
Zatem kon,ktory bedzie mial problemy z tetnem ( np przy nerwowosci) dostanie zakaz startu w naszych warunkach praktycznie na caly sezon.Zamiast oswajac sie z atmosfera zawodow postoi sobie w stajni do nastepnego sezonu (raczej nigdy juz nie wystartuje).Czy te dlugie terminy zakazu startow nie nalezaloby skrocic? Natomiast dokladniej przyjrzec sie na nastepnych zawodach koniom eliminowanym na metabo.
Mamy doswiadczonych Vetow ,przypuszczam ze nawet jest mozliwa konsultacja z komisja, ktora wyeliminowala konia, a nie ma jej na nastepnych zawodach,lub dokladny opis w ksiazeczkach koni.
Dodatkowe karanie za gwiazdki nie ma sensu ,ktos kto odpadnie po 30km ale na 3* dostanie kare wieksza niz inny po 59km na P.
No i inny aspekt ,zacznie sie masowo zjawisko rezygnacji podczas zawodow jesli prawo bedzie restrykcyjne.
Zagrywanie koni ; jesli beda duze przeszkody konie beda zagrywane za granica.
Straca organizatorzy zawodow, jezdzcy-trenerzy (bedzie sie oplacac dawac konie do treningu poza PL)
Koszt utrzymania konia przez rok jest juz bardzo wysoki.
Nie jest tak ze bedzie wiecej koni jesli wydluzymy okres zagrywania,po prostu nie trafia do rajdow.
Rajdy sa w Pl bardzo slabe,kazdy nieostrozny ruch (przepis) cofa je lub hamuje rozwoj.
To musi byc brane pod uwage przy kazdym punkcie regulaminu,dobre intencje nie zawsze przynosza oczekiwane rezultaty.
Zet
PS
Dlaczego niektorzy zawodnicy chca zakazu "szybkiej sciezki" przy zagrywaniu koni i zawodnikow.
Obawa przed konkurencja?
Jesli naprawde kon nie jest przygotowany to Komsja weterynaryjna to z pewnosci zauwazy.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 10:35:20
Panie Zygmuncie
W propozycji regulaminu jest dokladnie wyjaśniony sposob eliminowania konia z przyczyn metaboliczbych, koń, który miał wyłącznie za wysokie tętno bez innych zaburzeń nie bedzie eliminowany z przyczyn metabolicznych.
Koń, którego zawodnik rezygnuje z kontynuacji przejazdu musi zglosic sie do badania na bramce weterynaryjnej, a nastepnie w przypadku podejrzeń o zaburzenia metaboliczne poddac sie dalszym procedurom badania przez lekarza zawodów. W przypadku stwierdzonych zaburzen metabolicznych kon bedzie eliminowany z wpisem przyczyny eliminacji.
Przez rezygnację rozumiemy wycofanie konia z dalszej jazdy w przypadku, gdy koń jest zdrowy i mógłby kontynuować przejazd.
Nie jesteśmy za ograniczaniem szybkie ścieżki, liczymy na rozsądek zawodników i trenerów. Myśleliśmy o ograniczeniu startu konie w jednym sezonie polegającym na tym, że koń rozpoczynający starty od klasy L mogłby w jednym sezonie dojść jedynie do 2 gwiazdek. Ale na wiosne nastepnego roku mógłby już startować w 3 gwiazdkach, co po przerwie zimowej może spowodować zdecydowanie większe zagrożenie dla zdrowia konia, niz kontynuacja startów w roku poprzednim.
Dlatego nie zmieniamy zasad zagrywania.
Andrzej Bereznowski
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 10:41:34
Jeżeli chodzi o uwzglednianie wynkiu testu Ridgewaya w końcowym wyniku uważam, że jest to parametr miarodajny pozwalający pokazać poczatek problemów metabolicznych nawet po przejechaniu 30 km. Zakladając, że koń jest w dobrej kondycji i może wejść na bramkę z tętnem 64/min nieprawdopodobny jest dodatni wynik testu.
Musimy zrozumieć, że nie wszystkie konie konczące dystans będą miały maksymalny wynik punktowy, osiągna go konie bardzo dobre pod względem predyspozycji rajdowych.
Andrzej Bereznowski
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 10:57:28
Spotkalem sie na zawodach FEI tylko z dwoma wariantami eliminacji :kulawizna i metabolizm.
Innych wariantow nie przyjmowal program komputerowy w np w Compiegne,chociaz wszystkim bylo przykro i very sorry ale wpisano mi metabo bo nie bylo innej opcji.
Natomiast na kartce odrecznej mam nerwowosc spowodowana ruja.
Co nie zmienia faktu ze oficjalnie zostala zapisana eliminacja na metabolizm.
Dlugosc zakazu startow za metabo? Czy nie mozna skrocic?
Zagrywanie: pisalem o zawodnikach, ktorzy chcieli ograniczen obawiajac sie ze zostanie to odczytane jako glos "srodowiska".
Rezygnacja-wprowadzic obowiazkowe badanie konia,inaczej bedzie jak opisalem.
Zet
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 11:57:51
Panie Zygmuncie,
Napisał Pan, że ,,Jesli naprawde kon nie jest przygotowany to Komsja weterynaryjna to z pewnosci zauwazy.''
Wydaje mi się, ze nie do konca jest to prawda. W ciągu tych ,,paru'' lat zarzały się sytuacje, że konie zbyt pozno były eliminowane z powodu zmęczenia. Nie twierdzę, ze ktoś jest temu winien. Po prostu jest to bardzo trudne. I najczęściej jest to wynik złego przygotowania konia do długiego dystansu. Rajdy maja to do siebie, że koń potrzebuje nie tylko dobrego treningu, ale równiez i czasu, żeby organizm przyzwyczaił się do tak długotrwałego wysiłku.Nie jestem w stanie zrozumieć, jak koń 7 letni, który zacząt trening dajmy na to w styczniu, może we wrześniu pojechać 160 km, bez uszczerbku na zdrowiu.
Jestem jak najbardziej za tym, żeby przyciągać ludzi do rajdów. Zeby to osiągnąć przepisy muszą być przede wszystkim rozsądne i czytelne. Niemniej jednak, jeśli pozwoli się początkującym zawodnikom robić ,,co im się podoba'', to wcale nie wyjdzie rajdom na dobre. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. W zeszłym romu klasy i licencje były tak ograniczające, że prawie nikt nie jezdził rajdów. Nie możemy teraz znowu zrobić zupełnie na odwrót. Wydaje mi się, że zbyt proste i szybkie rozwiązania, też mogą zniechęcić ludzi, którzy zastanawiaja się nad rajdami. Co to za sport, w którym po poł roku można wystartować w MP ? To chyba jakaś zabawa. Nie ma się co dziwić, że większość środowiska jeżdzieckiego śmieje się z rajdów.

Dorota
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 12:29:09
Panie Doktorze,
Nie upieram się przy tym teście Ridgeway'a. Chcę jednak zaznaczyć, że tętno w klasie L jest 56, a nie 64. Gdyby faktycznie było 64, to sprawa wyglądała by inaczej. Jeśli koń wchodzi w kilka minut z tętnem 64, to po chwili to tętno musi spaść. No chyba, że koń jest bardzo zmęczony. Natomiast przy tętnie 56 sytuacja wygląda inaczej. Przede wszystkim, nawet dobrze wytrenowane konie, w czasie pobytu na bramce i polu serwisowym, mają zwykle tętno około 50 ud/min. To tętno rzadko zbliża się do 40. Jeśli robi sie Ridgeway'a przy tętnie 56, to jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że bedzie istotna różnica po teście. Poza tym jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Jeśli jednocześnie na bramkę wejdzie kilka koni, a w klasie L, gdy jest ograniczenie tempa jest to bardzo mozliwe, to któryś z koni będzie musiał poczekać np. 2 minuty. Jak wiadomo, w tym czasie tętno może spaćś z 56 do np 48. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dobrym koniem. A w takim uładzie szanse tego konia na pozytywny wynik testu sa bardzo małe.
Ponadto chce przytoczyć pewien przykład. W zeszłym roku startowałam za Sahibie w Ermelo na 100 km. Po pierwszej pętli Sahiba miała Ridgeway'a 62/64. Poza tym miała wszystko na A i 1. Niemniej lekarz kazał mi jechać wolniej. Tak też zrobiłam. Zwolniłam z 17 do 15 km/h. Na drugiej bramce test był już dobry, a oceny nadal A i 1. Ostatnią pętlę pojechałam 20 km/h. Na zakończeniu Sahiba miała wciąż najlepsze oceny i oczywiście poprawny test. Wyglądała i czuła się doskonale. Chcę przez to powiedzieć, że są takie sytuacje, kiedy ten test ,,nie działa''. Gdyby Sahiba miała złe pozostałe oceny, to prawdopodobnie faktycznie źle by z nią było. Dlatego jak już wcześniej pisałam, test powinien być tylko częścią całości.

Dorota
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 12:31:39
Ja w ciagu paru lat widzilem konie zbyt pozno eliminowane ale tylko u tzw doswiadczonych zawodnikow.
Kon,ktory zaczal treningi w styczniu nigdy nie przejdzie 160km.Chyba ze dwa lata pozniej.Bez obawy.
Mamy bardzo duza grupe ludzi i koni, ktorzy jezdza i trenuja swoje konie na dlugich dystansach nie startujac w rajdach oficjalnych.
Zapraszam w Beskid i Bieszczady ,mysle ze zdziwilaby sie pani poziomem przygotowania koni,nie twierdze ze wszystkich.
Nie urywaja sie z choinki jak Pani mysli rozpoczynajc starty w endurance,maja niekiedy bardzo duze doswiadczenie.
Dziwia mnie te obawy ze "nagle " ktos przejdzie 160km.Rozumiem,ale sie nie zgadzam z pania ,Doroto.
Zet
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 13:33:20
Okazuje się,że popełniłam błąd. W klasie L jest tętno 64. Sugerowałam się tym, że w poprzednich latach było 56, i że w P i 1* jest 56. Taki układ jest znacznie lepszy, choć nadal pozostaję przy swoim zdaniu.

Dorota
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 13:43:02
Pare słów wyjasnienia:

1. Przepisy PZJ i FEI jednoznacznie nakazują zbadnie koni w wypadku rezygnacji (wycofania). Jeżeli koń jest chory to wynikach nie ma wpisane "rezygnacja", ale eliminacja (kulawizna lub metabilozm).

2. Problem eliminacji koni nerwowych jest raczej problemem koni 4 i 5 letnich, które na zawodach CEI startować nie mogą. Konie te będą startować w Polsce, gdzie obowiązywać będzie nasz Regulamin Dyscypliny i dzięki temu możliwe będzie odstąpienie od kary zawieszenia wynikającej z eliminacji za metabolizm, jeżeli przyczyną eliminacji było podwyższone tętno wynikające ze stresu (nerwów).

3. Jeżeli chodzi o awans od klasy L do 3* to uważamy, że nie ma sensu wprwadzać jakich kolwiek ograniczeń czasowych, bo przecież przerwa zimowa nie wniesie nic, ani do doświadczenia zawodnika, ani do doświadczenia konia.

4. Zapraszam do zapoznania się z nową propozycja Regulaminu przesłaną dziś do PZJ.

pozdrawiam,

Maciek
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 13:57:12
Konie 4-5 letnie beda oddawane do treningu np na Slowacji,
jesli beda ograniczenia.
Adres podam dla zainteresowanych na maila.Ceny przystepne.
Konie "zrezygnowane" nie byly czesto u nas na zawodach krajowych badane.
Zet
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-11; 16:35:00
Pozostal artykul 7 punkt 2.Chyba niezgodny z Konstytucjawinking smiley.
Kara za to samo przestepstwo jest inna w zaleznosci od klasy oskarzonego.
Zet
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-12; 19:12:39
Według regulaminu konie, które nie ukonczyły nic w ciągu 18 miesiący spadają o klase niżej. W takim wypadku . np koń który ukończył w 2005 lub wcześniej klase *** spada o klase niżej, czyli zgodnie z tabelką, do klasy 2**. Pytanie czy może iśc 3*, czy musi 2*? Nie jest to sprecyzowane można to rozumieć tak i tak.
Re: Zmiany w regulaminie
2008-02-17; 21:28:07
Czy przesłany do PZJ 11lutego regulamin został zatwierdzony?Ktos coś wie?
Pozdrawiam,
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować